Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Elinka se opět shledala s Bobinkou

Elinka se opět shledala s Bobinkou

8.8.2022 – autor: VÍT ČEPICKÝ

František Křižík by měl radost. Po téměř 120 letech od zprovoznění první elektrifikované dráhy v českých zemích se na koleje mezi Táborem a Bechyní vrátil elektrický motorový vůz M 400.001, tedy populární Elinka, pamětnice zahájení provozu dráhy vyrobená ve spolupráci vagonky Ringhoffer a slavného českého vynálezce. Na půvabné jihočeské trati se po čtyřech letech, kdy byla po závadě mimo provoz, opět setkala se svou mladší souputnicí Bobinkou (řada 100). To si nenechaly ujít davy příznivců železnice.

Elinka se opět shledala s Bobinkou

Slunná sobota 2. července uvítala na kolejích Bechyňky dva historické stroje a stovky spokojených cestujících. Po čtyřech letech od odstavení vinou závady na trakčních motorech se mezi provozní stroje vrátil elektrický vůz s přezdívkou Elinka. Na trati se setkala s dalším unikátem, historickou soupravou vedenou lokomotivou Bobinka.
Oba stroje přibližují začátky a vývoj elektrické trakce na jedné z našich nejzajímavějších tratí. Čtyřiadvacet kilometrů kolejí mezi Táborem a Bechyní postavili naši předci během jediného roku. Poprvé v naší historii, nepočítáme-li tramvajové dráhy, se rozhodli pro elektrickou trakci s napětím 1 500 voltů.

Poslední pamětnice
Elinka je poslední pamětnicí této události. Právě ona zde v roce 1903 svezla první cestující. A příležitostně je vozí dodnes. Její čerstvá oprava a opuštění záměru převést trať na střídavou napájecí soustavu navíc dávají cestujícím a železničním nadšencům naději, že se s ní budou na trati setkávat i v následujících letech. 
Příležitost svézt se Elinkou mají zájemci po celý zbytek srpna – a to vždy v sobotu v rámci akce Léto na Bechyňce. Historický vůz vyráží z Tábora na dva páry speciálních vlaků vždy v 9:37 a 13:37, zpět z Bechyně odjíždí v 11:23 a 15:25 hodin. Jízda druhou třídou vyjde na 200 korun, za první třídu je třeba připlatit ještě padesátikorunu. Jízdenky lze zakoupit v e-shopu ČD.
Výrazně zpestřenou cestu mají o prázdninových sobotách i běžní cestující. Elektrická lokomotiva Bobinka (E442.0) s historickými osobními vozy totiž vyráží na pravidelné spoje, svézt se můžete za standardní jízdné. I ona během zimy podstoupila potřebnou údržbu.
Cílem však nemusí být jen samotné vlaky, trať a její bezprostřední okolí nabízí spoustu vděčných turistických lákadel. Za návštěvu stojí nejen obě historií prodchnutá města na obou koncích trati, ale i řada zajímavostí na trase a v nedalekém okolí. Za všechny jmenujme třeba údolí Lužnice, táborskou zoo nebo dechberoucí a vskutku unikátní Duhový most sloužící jak vlakům, tak automobilům. O sobotách 13. a 27. srpna bude navíc otevřená remíza v Bechyni. Mezi 9:00 a 15:30 hod. si zde můžete prohlédnout výstavu se železniční tematikou včetně modelového kolejiště nebo elektrickou lokomotivu z roku 1905 přezdívanou Koloběžka. 
 


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 1

Další články této rubriky

České dráhy bojují s útoky sprejerůČeské dráhy bojují s útoky sprejerů

28.9.2022 - Za prvních sedm měsíců tohoto roku evidují České dráhy více než 225 případů graffiti na svých vozidlech. Škoda vzniklá v souvislosti s jejich odstraňováním převýšila tři miliony korun. K nejvíce útokům vandalů dochází v… »

Liberecké depo se postará o motoráky společnosti Die LänderbahnLiberecké depo se postará o motoráky společnosti Die Länderbahn

26.9.2022 - Přestože České dráhy přišly v posledních letech v oblasti Liberecka o řadu výkonů, tamější dílny starající se o údržbu motorových vozů se zaměstnanců zbavovat nemusí. Uvolněnou kapacitu totiž naplňuje nově navázaná… »

Lanovku na Ještěd převezme od Českých drah město LiberecLanovku na Ještěd převezme od Českých drah město Liberec

25.9.2022 - Liberec převezme od Českých drah lanovku na Ještěd a zajistí její obnovu. Rozhodnutí získat areál padlo na setkání členů strategické skupiny, které v závěru srpna jednalo o její další budoucnosti. Lanová dráha je od tragické… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika