Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Elfík získal jméno před deseti roky

Elfík získal jméno před deseti roky

14.12.2017 – autor: MARTIN HARÁK

Od vyhlášení soutěže na jméno nového dětského maskota Českých drah – modrého plyšového slona, jemuž vymyslel název tehdy šestiletý Roman Klíma z Hradce Králové, letos uplynulo deset let. Hledání ideálního pojmenování oblíbené postavičky, která nesmí chybět na žádné větší akci národního dopravce, bylo tak trochu záležitostí celé rodiny. Hlavní úlohu však hrál Roman junior.

Elfík získal jméno před deseti roky

V roce 2007 bylo Romanu Klímovi juniorovi pouhých šest let, a tak vděčí za přihlášení svému otci Romanu Klímovi staršímu. Synovi tehdy připomenul, že České dráhy provozují příměstské elektrické jednotky řady 471 s označením CityElefant. V té době jezdily i na trase z Hradce Králové do Pardubic a Klímovi tyto spoje často využívali. „Dnes mezi oběma krajskými městy jezdí sice místo Elefantů novější jednotky RegioPanter, ale patrové vlaky nás ovlivnily. Malý Roman se zamyslel a anglické slovo elephant, znamenající slon, přetvořil na Elfíka. Inspiroval ho dětmi oblíbený Maxipes Fík ze stejnojmenných kreslených filmů. Vzpomínám, že za tento nápad jsem syna pochválil. Jméno bylo krátké, melodické, a tedy i snadno zapamatovatelné. A nakonec to byl jeden z mých horkých soutěžních tipů v rámci všech odeslaných návrhů, což se nakonec potvrdilo,“ vzpomíná otec Romana Klímy juniora.

Návrhy několika jmen byly kolektivní prací otce a syna. „Táta vždy navrhl základní okruhy a já k nim přidal několik konkrétních variant jmen. Kromě Elfíka jsem vymyslel ještě další jména jako Elfa, Elfínek, Elfinka nebo Elefánek,“ doplňuje Roman mladší Jeho další návrhy jmen, vycházející z názvu národního dopravce, byly Čéda, Čedenek, Čedík a Čenda. K soutěžnímu okruhu, který vychází z modré barvy používané ČD, vytvořil modifikace jako Modrásek, Modrýsek, Modřinka a Modrovánek. Ve hře byl i Chobotek a Chobůtek.

Inspirace u periodik ČD

A proč se vůbec u Klímů rozhodli pro tuto soutěž spojenou s železničním dopravcem? Odpověď je jednoduchá – mají doma uschována téměř všechna čísla periodik vydávaných Českými dráhami a dalšími subjekty jako například magazíny ČD pro vás či původní Grand Expres. Oceňují jejich bohatý obsah týkající se i oblastí nesouvisejících s železnicí. A právě v jednom z magazínů se Roman Klíma starší dočetl o soutěži „Hledá se jméno pro maskota!“, do níž se spolu se synem neváhali ihned zapojit. Roman, a nakonec i jeho mladší bratr Daniel, měli od malička rádi všechno, co se točilo kolem vláčků a železnice, a s rodiči nevynechali snad žádnou železniční akci v Hradci Králové a okolí.

Příkladem může být Národní den železnice Českých drah na tamním hlavním nádraží, opakované návštěvy v královéhradecké Železniční muzejní expozici sdělovací a zabezpečovací techniky, ale i různé jízdy historickými vláčky například do nedaleké Jaroměře, kde se nachází železniční muzeum. „Výhra v soutěži můj zájem o železnici tehdy ještě vystupňovala. Vzpomínám, že jsem vymýšlel třeba i vlastní pojmenování pro přejezdové výstražné zařízení, kterým měla být tinkačka, pocházející od zvuku „tinky – tinky“. Jinak se tomuto zařízení v naší rodině dnes již neřekne. Mám před sebou čtyři roky studia na střední škole, takže ještě nejsem rozhodnut, čím v dospělosti budu, práci u Českých drah ale nevylučuji,“ říká Roman junior.

Rodina preferuje železnici

Jak se dívají rodiče na aktivity svého syna? „Romana v dopraváckém oboru samozřejmě podporujeme, protože ho jeho aktivity v mnoha směrech obohacují. Navíc je železnice propojena s mnoha obory jako zeměpis či historie, takže pomáhá rozvoji osobnosti,“ dodává tatínek. I on má osobně pozitivní vztah k železnici, neboť ji s rodiči často využívali. Pravidelně jezdívali „drahou“ při cestách za babičkou z Hradce Králové do České Skalice, ale i na dovolené, a to jak v tuzemsku, tak i v zahraničí. Vzpomíná na pobyty z dětství trávené v krásném údolí řeky Orlice v blízkosti obce Litice nad Orlicí, kde bydleli hned vedle trati ve vyřazeném osobním vagonu uzpůsobeném pro běžné bydlení. „Mám hezké vzpomínky na dovolené u obce Vlastějovice, kde jsme přímo od naší chaty pozorovali Posázavský pacifik. Rád vzpomínám i na cestu vlakem do bulharského Burgasu, což byl skutečně velký zážitek. I nyní jako rodina železnici upřednostňujeme, a navíc jsme měli v širší rodině příbuzného, který pracoval pro tehdejší ČSD jako revizor,“ říká Roman starší.  

ROMAN KLÍMA junior

V roce 2007 jako šestiletý navrhl pro dětského maskota, postavičku slona, jméno Elfík. Po absolvování základní školní docházky úspěšně složil v dubnu 2017 přijímací zkoušky na Gymnázium J. K. Tyla v Hradci Králové. Zajímá se o historii, zeměpis, informační technologie, rád jezdí na kole, cestuje.


Průměrné hodnocení (9 hlasů): 2.89

Další články této rubriky

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

První Panter v barvách PID vyjel na linku do KralupPrvní Panter v barvách PID vyjel na linku do Kralup

3.6.2024 - Poprvé do zkušebního provozu s cestujícími vyrazil 13. května RegioPanter v barvách Pražské integrované dopravy. Konkrétně se jednalo o jednotku 640.234, jež se po malé slavnosti vydala do Kralup nad Vltavou. RegioPantery by do zimy… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika