Železničář / Hlavní zprávy / E.ON postaví ve spolupráci s ČD dobíječky u osmi nádraží
E.ON postaví ve spolupráci s ČD dobíječky u osmi nádraží
15.6.2021 – autor: PETR SLONEK
Majitelé a uživatelé elektromobilů budou moci brzy využít několika nových míst určených na dobíjení svých vozidel. Společnost E.ON Energie ve spolupráci s Českými drahami vytipovala vhodné lokality u železničních nádraží, kde hodlá do konce příští roku vybudovat osm dobíjecích stanic. První vznikne v Kroměříži a sloužit má začít letos ve třetím čtvrtletí.

Z osmi plánovaných stanic bude sedm rychlodobíjecích a jedna AC stanice s pozvolným dobíjením. U nádraží vždy vyroste jedna, u které půjde dobíjet hned dva automobily najednou. Rychlé dobíjecí stanice vzniknou v Hodoníně, Hulíně, Staré Pace, Zábřehu na Moravě, Frenštátě pod Radhoštěm, Frýdku-Místku a v Bohumíně. AC stanice pak u nádraží ČD v Kroměříži. Jejich budování je spolufinancováno z Operačního programu Doprava.
Nádraží nebyla vybrána náhodně. „Výstavba dobíjecích stanic v lokalitách, kde mohou lidé přestoupit na jiný druh dopravy, je velmi důležitá. ČD tomuto nápadu byly otevřené a možnost nabídnout svým zákazníkům tuto službu je zaujala,“ řekl Martin Klíma, vedoucí oddělení Mobility Services společnosti E.ON Energie.
Dobít auto a pak na vlak
Společnost E.ON dosud stavěla dobíjecí stanice u hlavních dopravních tahů, čerpacích stanic, u supermarketů a obchodních center nebo městských parkovišť. „Máme už ale například dobíjecí stanice také u autobusových nádraží v Českém Krumlově nebo v Třebíči a vlaková nádraží jsou dalšími vhodnými lokalitami pro výstavbu dobíječek a jejich následné funkční využití,“ dodává Martin Klíma.
Předseda představenstva a generální ředitel ČD Ivan Bednárik zdůraznil, že České dráhy dlouhodobě podporují moderní environmentální řešení. „I proto mě těší, že jsme našli partnera, s nímž dokážeme našim zákazníkům nabídnout možnost nechat si dobít elektromobily, odstavit je na parkovištích u nádraží a dál pokračovat vlakem. Propojení těchto dvou ekologických dopravních prostředků má nepochybně budoucnost a logiku. Je to další z doplňkových služeb, kterými posilujeme svou konkurenceschopnost a obecně atraktivitu železnice pro cestující. Rychlodobíjecí stanice ale stejně dobře poslouží také lidem při čekání na jejich blízké, pokud je například pojedou na nádraží k vlaku jen vyzvednout,“ uvedl.
Počet elektromobilů v tuzemsku trvale roste, nicméně proti jiným evropským státům ČR stále výrazně zaostává. Zájem lidí brzdí hlavně jejich vysoké ceny. I tak se u nás prodej vozů s čistě elektrickým pohonem loni zvýšil o rekordních 331 procent na 3 262 aut. Podle dat z registru vozidel bylo ke konci roku 2020 v zemi registrováno celkem 7 109 elektromobilů (o rok dříve to bylo 3 929) a kolem tří tisíc plug-in hybridů. V Česku je nyní zhruba 8,3 milionu vozidel všech kategorií, podíl elektromobilů činí necelých devět setin procenta. Podle studie zpracované pro provozovatele české přenosové soustavy a distribučních sítí by v ČR v roce 2030 mohlo jezdit až 523 000 elektromobilů. Pesimistický scénář počítá s minimálně 26 000 elektromobily na českých silnicích.
Další články této rubriky
Na Královéhradecku přibývá na regionálních spojích moderních vozidel
27.4.2025 - Cestující na Královéhradecku se na železnici mohou těšit na další nová vozidla. České dráhy v rámci pokračující modernizace vozidlového parku v regionu na podzim nasadí do provozu další desítku motorových jednotek RegioFox. Už… »
24.4.2025 - Díky pokračující modernizaci vozidlového parku ČD z tuzemských kolejí pomalu mizí nejstarší vozy, které jsou postupně nahrazovány novými jednotkami. Týká se to i vagonů 2. třídy původně s koženkovými sedadly, nyní nesoucí… »
Na Olomoucku a Zlínsku jezdí moderní jednotky
20.4.2025 - Nové moderní jednotky RegioPanter se na Moravě rychle zabydlely. České dráhy v Olomouckém kraji nyní provozují tři desítky těchto souprav, dalších pět jezdí od konce loňského roku ve Zlínském kraji. Díky jejich nasazení se ve… »