Železničář / Hlavní zprávy / Do Střezimíře se vydaly Bardotky
Do Střezimíře se vydaly Bardotky
12.4.2022 – autor: PETR SLONEK
Dvojice motorových lokomotiv 749.250 a 749.008, přezdívané Bardotky či Barčy, nakonec stanula v čele zvláštního vlaku, který se poslední březnovou sobotu vydal z Prahy do Střezimíře a Tábora. Původně plánovaná Rosnička 464.202 nemohla kvůli přetrvávajícímu suchu a v souvislosti s ním vyhlášenému zákazu jízd parních strojů vyjet.

Ani to však neodradilo řadu zájemců, kteří na akci zavítali. Jízda byla součástí slavnostního rozloučení s vlakovým provozem ve Střezimíři na IV. koridoru a zároveň šlo i o zahájení letošní sezony nostalgických vlaků v Praze a Středočeském kraji. Ve Střezimíři se fanoušci mohli svézt na pákové drezíně spolku Železnice Česká Sibiř a připraven byl bohatý doprovodný program. Tamní nádraží se po více než 150 letech rozloučilo s pravidelným provozem. V rámci modernizace koridoru z Prahy do Českých Budějovic bude totiž úsek mezi Voticemi a Sudoměřicemi u Tábora veden po zcela nové trati mimo střezimířské nádraží. Tomu však bude předcházet tříměsíční výluka trvající od 2. dubna do 30. června nezbytná pro napojení nové části. Závěrečný březnový víkend byl posledním, kdy skrz Střezimíř projížděly vlaky. Nádraží neosiří zcela, vznikne železniční muzeum s provozem turistických drezín.
Další články této rubriky
Flotila Lišek na Plzeňsku je kompletní
11.3.2025 - Dodávka moderních motorových jednotek RegioFox do Plzeňského kraje byla úspěšně završena. České dráhy začátkem února převzaly poslední dva kusy z dodávky celkem 10 nových vlaků od polského výrobce PESA Bydgoszcz. Jednotky… »
České dráhy loni přepravily o 3 % cestujících více
7.3.2025 - Vlaky Českých drah v roce 2024 přepravily téměř 169 milionů cestujících, kteří v nich ujeli celkem 8,28 miliardy kilometrů. To je meziročně o tři procenta více. Počet přepravených zákazníků vzrostl na vnitrostátních a… »
Pod hlavním nádražím vyroste nová dvoupatrová stanice
3.3.2025 - V Praze by v budoucnu měla přímo pod stávajícím hlavním nádražím vzniknout nová dvoupatrová železniční stanice. Další čtyři podzemní zastávky vyrostou na nedalekém Václavském náměstí, Karlově náměstí, v Karlíně a na… »