Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Dnešní studenti jsou pro nás budoucí zaměstnanci

Dnešní studenti jsou pro nás budoucí zaměstnanci

19.12.2012 – autor: PETR HORÁLEK s přispěním Věry Nadějové

Na jaře 2013 proběhne výběrové řízení do dalšího běhu Stipendijního programu ČéDés. Žáci z posledního ročníku základních škol a studenti z partnerských středních škol již nyní mohou podávat přihlášky. Z velké části z nich se za pár let stanou zaměstnanci Českých drah, především strojvedoucí. Program ČéDés tímto způsobem umožňuje přilákat do firmy mladé a chytré lidi.

Dnešní studenti jsou pro nás budoucí zaměstnanci

Kvalifikovaný a zkušený strojvedoucí je pro každého železničního dopravce opravdový poklad. České dráhy mají v tomto směru velkou výhodu – pracuje u nich asi 3 900 profesionálních strojvedoucích. Na druhou stranu průměrný věk u technických profesí u ČD je poměrně vysoký, a proto je třeba hledat cesty, jak nahradit pracovníky odcházející do zaslouženého důchodu mladými lidmi. Pro tento účel funguje již několik let Stipendijní program ČéDés, kterým České dráhy navíc podporují studium na dopravních školách a odborný rozvoj dovedností žáků, kteří mají zájem uplatnit se v oblasti železniční dopravy. 

SEZNAM PARTNERSKÝCH ŠKOL ČD

• SPŠ Edvarda Beneše a OA,

   Břeclav

• VOŠ a SŠ technická,

   Česká Třebová

• SŠ, České Velenice

• VOŠ a SPŠ strojní, stav. a dopr.,

   Děčín

• SOŠ, Nové Město na Moravě

• SŠ železniční a stavební,

   Šumperk

• SŠ technická a obchodní,

   Olomouc

• SŠ techn. a dopr.,

   Ostrava-Vítkovice

• VOŠ a SPŠ dopravní, Praha 1

• SŠ elektrotechniky a stroj.,

   Praha 10

• SPŠ dopravní, Plzeň

• SOŠ logistická a SOU, Dalovice

 

Přihlášky do programu přijímáme do konce února

Stipendijní program ČéDés byl zahájen 1. září 2009 a na jaře roku 2013 se uskuteční již 5. běh výběrového řízení. Do tohoto programu se mohou přihlásit žáci 9. ročníku základní školy, kteří mají zájem uplatnit se u společnosti České dráhy na technické a provozní pracovní pozici, zejména na pozici strojvedoucí. Nicméně o stipendijní program se mohou ucházet také žáci, kteří již na partnerské střední škole studují vybraný maturitní obor. Termín podání přihlášky do stipendijního programu je 28. února 2013. Do prvního ročníku příští září nastoupí 20 studentů, tedy stejně jako letos.

Uchazeč, který bude úspěšný při ústním pohovoru, bude odeslán na zdravotní prohlídku k drážnímu lékaři. Vybraným uchazečům pak bude nabídnut stipendijní program. Žák, který podepíše smlouvu, získá během studia finanční výhody a benefity a zároveň se zaváže nastoupit do pracovního poměru k ČD na dobu minimálně 5 let. Do stipendijního programu budou vybíráni výlučně žáci s vysokou motivaci pracovat u společnosti České dráhy. Důležitým výběrovým kritériem je také dosavadní studijní prospěch. Každoroční velký zájem o stipendijní program jednoznačně poukazuje na to, že České dráhy jsou vnímány jako stabilní a perspektivní zaměstnavatel. Vždyť na jedno místo v programu připadá 5 až 6 uchazečů!

Finanční výhody účasti v programu nejsou zanedbatelné a jistě tvoří důležitou část motivace žáků a studentů. České dráhy jim totiž nabízejí pravidelný měsíční příspěvek na studium, příspěvek na ubytování v domově mádeže a příspěvek na studijní pomůcky. Mezi další benefity patří jízdní výhody ve spojích ČD, odborná praxe a jistota pracovního uplatnění. Milým bonusem je i přístup k Železničáři zdarma. 

Nastupují strojvedoucí ze škol

 

V září 2011 nastoupilo do pracovního poměru u ČD 9 absolventů stipendijního programu. Všichni absolventi byli zařazeni na pozici strojvedoucí v přípravě, úspěšně absolvovali odborný kurz, složili všechny požadované odborné zkoušky a v současné době pracují na pozici strojvedoucí. V letošním roce nastoupilo na pozici strojvedoucí v přípravě osm absolventů stipendijního programu, v současné době se připravují na plnohodnotný výkon na pracovní pozici strojvedoucí.

Více informací o programu ČéDés, podmínkách výběrového řízení a přihlášku ke stažení najdete na webových stránkách www.cd.cz v sekci O nás a Kariéra. V případě dotazů pište na e-mailovou adresu stipendium@gr.cd.cz nebo volejte na telefonní číslo 972 232 763. Všem zájemcům přejeme hodně úspěchů. Těšíme se na vás.


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 5

Další články této rubriky

ČD plánují zkoušky RegioPanterů na Bechyňce a LipenceČD plánují zkoušky RegioPanterů na Bechyňce a Lipence

18.9.2020 - České dráhy po dohodě se Správou železnic připravují zkoušky jednotek RegioPanter řady 650 na jihu Čech. Netradiční je místo chystaných testů – odehrají se na Lipence a Bechyňce. Druhá jmenovaná má navíc v tuzemsku zcela… »

Německé dráhy sázejí na zákaznická videocentraNěmecké dráhy sázejí na zákaznická videocentra

31.8.2020 - Pandemie koronaviru urychlila nástup elektronické komunikace. Firmy po celém světě kvůli bezpečnosti přešly na práci z domova. Schůzky a porady se odehrávaly on-line prostřednictvím internetu jako videokonference a videohovory. Patrný… »

Britové staví vysokorychlostní trať HS2Britové staví vysokorychlostní trať HS2

28.8.2020 - Britská vláda letos v únoru rozhodla o pokračování projektu novostavby vysokorychlostní trati High Speed 2 (HS2) z Londýna do měst Birmingham, Crewe, Manchester a Leeds. Po dalších přípravách oznámilo 15. dubna britské ministerstvo… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika