Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Cyklisté se vrátili do vlaků Českých drah

Cyklisté se vrátili do vlaků Českých drah

24.6.2022

Po dvou letech, kdy cestování výrazně ovlivňovala protiepidemická opatření, se do vlaků Českých drah ve velkém vrátili i turisté s jízdními koly. Jejich přeprava na jaře prakticky dosáhla úrovně roku 2019, tedy před vypuknutí epidemie Covid-19. Návrat sportovců uspíšilo zejména zrušení všech omezení, ale i příznivé počasí a velká nabídka spojů s přepravou bicyklů včetně několika speciálních cyklovlaků.

Cyklisté se vrátili do vlaků Českých drah

České dráhy v současnosti nabízí 6 800 spojů s rozšířenou kapacitou přepravy kol a stabilní zůstává i cena za přepravu. „Zrušení všech covidových omezení v přepravě a ideální jarní počasí se projevily v dubnu a v první polovině května v přepravě cestujících s jízdními koly. Jejich počet dosáhl téměř na předcovidové počty. Rozdíl je pár procent a o víkendech znovu přepravujeme několik tisíc cyklovýletníků,“ říká náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Jiří Ješeta. Upozornil zároveň, že ČD jízdní kola přepravují téměř ve všech svých vlacích a v 6 800 spojích jsou řazeny vozy, kde je více místa pro jejich uložení. „Některé spoje tak mohou přepravit až několik desítek cyklistů. Vypravujeme i speciální cyklovlaky a nebo s námi mohou cykloturisté zamířit do zahraničí na některou z populárních dálkových tras,“ dodal.  

Jak cestovat s kolem
Nejčastěji lze kolo přepravit jako spoluzavazadlo. V takovém případě jej nakládá, dohled nad ním má po celou cestu a také vykládku zajišťuje sám cestující. Cena je od 30 Kč do 50 kilometrů až po 75 Kč na vzdálenost více než 351 kilometrů. Pro celodenní putování a opakované využití vlaku během dne lze koupit také celodenní doklad za 99 Kč. V dálkových spojích je pak obvykle možná nebo povinná rezervace místa.
Ve 453 spojích funguje také úschova během přepravy. V těchto vlacích je přeprava kola zajištěna ve speciálním voze v uzamčeném služebním oddíle. Kapacita úschoven je obvykle až několik desítek jízdních kol. Při nakládce a vykládce asistuje vlakový doprovod Českých drah. Za přepravu bicyklu se platí stejně jako u spoluzavazadla a úschovné je zdarma. 
V některých oblastech lze využívat i zvýhodněné podmínky pro cestování s jízdním kolem v rámci integrovaných dopravních systémů a regionálních nabídek například v příhraničí. Jde například o cestování s kolem na území Prahy nebo s jízdenkami EgroNet, EURO-NISA-TICKET. 

Také do zahraničí 
Kolo lze ve vlaku přepravovat také do zahraničí. Vlaky Českých drah sledují řadu populárních evropských cyklotras, např. Dunajskou, Labskou, Greenway Praha – Wien nebo cyklotrasu Mnichov – Praha. České dráhy odbavují jízdní kola přímými doklady do Německa, Rakouska, Maďarska, Nizozemska, Dánska, Lucemburska, Švýcarska, Polska, Slovenska, Chorvatska, Slovinska a Belgie. Dovozné bez ohledu na vzdálenost je 10 eur, na Slovensko pak 3 eura. U dálkových vlaků je obvyklá také povinná rezervace místa pro přepravu jízdního kola. ČD přepravují kola ve vlacích na většině mezinárodních linek, například do Berlína a Ham­burku, Krakova a Varšavy, Žiliny, Budapešti, Vídně a Grazu, Lince nebo do Mnichova. 
 


Průměrné hodnocení (5 hlasů): 1.8

Další články této rubriky

Prahu s Baltem spojí nová linka Prahu s Baltem spojí nová linka

7.12.2023 - České dráhy a Ministerstvo dopravy ČR s ročním předstihem uzavřely desetiletou smlouvu na zajištění veřejných služeb v přepravě cestujících veřejnou dopravou na lince Ex 32 Praha – Pardubice – Lichkov státní hranice (–… »

České dráhy objednaly dalších 30 RegioFoxůČeské dráhy objednaly dalších 30 RegioFoxů

3.12.2023 - České dráhy a Ministerstvo dopravy ČR s ročním předstihem uzavřely desetiletou smlouvu na zajištění veřejných služeb v přepravě cestujících veřejnou dopravou na lince Ex 32 Praha – Pardubice – Lichkov státní hranice (–… »

Bardotky všech barev se setkaly v LužnéBardotky všech barev se setkaly v Lužné

20.11.2023 - I přes nepříliš vlídné počasí zamířily o víkendu 7. a 8. října stovky příznivců ladných tvarů do Lužné u Rakovníka. Měli dobrý důvod, do ČD Muzea totiž zamířili ti nejzajímavější dochovaní zástupci lokomotivních… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika