Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Cestující se ve velkém vracejí do vlaků

Cestující se ve velkém vracejí do vlaků

9.9.2022 – autor: PETR SLONEK

Do vlaků se ve velkém začali vracet cestující. V prvním pololetí letošního roku přepravily České dráhy celkem 75 milionů cestujících, kteří v nich ujeli 3,6 miliardy kilometrů. V meziročním srovnání to představuje nárůst o 25 milionů zákazníků. Oproti loňsku roste i průměrná přepravní vzdálenost. Ta poskočila o bezmála 10 kilometrů.

Cestující se ve velkém vracejí do vlaků

Po hubených „covidových“ letech se osobní železniční doprava v Česku postupně vrací k normálu. Potvrzují to pololetní ukazatele v počtu přepravených cestujících a v přepravních výkonech. V první polovině roku vlaky Českých drah přepravily 75 milionů cestujících, což je zhruba o 25 milionů cestujících víc než v roce 2021. „Je patrné, že postupné rušení omezení proti covidu má pozitivní vliv na mobilitu veřejnosti. Rychlejší růst totiž sledujeme hlavně ve druhém čtvrtletí letošního roku, kdy zmizela poslední opatření včetně povinnosti nosit roušky a respirátory ve veřejné dopravě. V té době jsme vozili už zhruba 86 % cestujících ve srovnání s posledním rokem před pandemií koronaviru,“ komentoval ukazatele předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.

Nárůst v dálkových spojích
Ze zveřejněných dat vyplývá, že se rychle vracejí především cestující do dálkových vlaků ČD. „Průměrná přepravní vzdálenost je totiž 48 kilometrů, což je dokonce víc než v roce 2019. To jen ilustruje, že železnice má své dominantní postavení v dopravě ve velkých aglomeracích a rovněž na dálkových linkách, kde nabízí výhodnou alternativu k individuální cestě autem. Ve vlaku na rozdíl od auta lze totiž pracovat, odpočívat a dělat celou řadu dalších činností, o které lidi na cestě vozidlo připraví,“ doplnil člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.  
Na změny chování cestujících po pandemii hlavně při pravidelných cestách do zaměstnání na kratší vzdálenosti zareagovaly České dráhy také úpravou nabídky, když zavedly například traťovou měsíční jízdenku – 10 dní, která umožňuje držiteli cestovat v libovolně zvolených deseti dnech v měsíci. Tato jízdenka nabízí flexibilní volbu pro ty zaměstnance, kteří částečně pracují v režimu home office. Cestování podporuje také řada dalších obchodních nabídek a nasazení moderních vlaků. 
České dráhy přepravily za 1. pololetí roku 2022 celkem 75 milionu cestujících, což je o 49 % více než v předchozím roce. Přepravní výkon ve stejnou dobu dosáhl 3,6 miliardy oskm, což je meziroční nárůst dokonce o 81 %. Přepravní vzdálenost meziročně stoupla z 39,6 km na 48 kilometrů.   
Cestující se tak na železnici vracejí postupně. Za celý loňský rok vlaky ČD přepravily 120,7 milionu cestujících, což bylo meziročně o tři procenta více. Za letošní půlrok je tak nárůst už výraznější. Přepravy nicméně stále zaostávají za čísly z předkrizového období. V první polovině roku 2019 přepravily dráhy přes 91,6 milionu pasažérů.
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

S jednotkami ComfortJet se seznamuje provozní personál S jednotkami ComfortJet se seznamuje provozní personál

15.4.2024 - Okamžik, kdy se moderní vlaky ComfortJet stanou vysokým standardem dálkových linek Českých drah, se rychle blíží. Aktuálně mají ČD k dispozici čtyři soupravy různého řazení s ohledem na předepsané zkoušky, které nyní… »

ČD oficiálním dopravcem MS v ledním hokeji 2024ČD oficiálním dopravcem MS v ledním hokeji 2024

11.4.2024 - Národní dopravce zajistí během letošního světového šampionátu v hokeji v Česku přepravu hokejových týmů, rozhodčích, organizátorů i fanoušků mezi místy konání zápasů v Praze a v Ostravě. V květnu vypraví sedm párů… »

Začala obnova vjezdové části depa v Michli Začala obnova vjezdové části depa v Michli

8.4.2024 - Výměna 21 výhybek, tří kilometrů kolejí a 5,5 kilometru trakčního vedení – to vše se uskuteční při letošní komplexní modernizaci vjezdové části Centra údržby Praha jih v pražské Michli. Jedná se o dosud největší obnovu… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika