Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Cestující jsou zpět, loni jich jelo 157 milionů

Cestující jsou zpět, loni jich jelo 157 milionů

6.3.2023 – autor: PETR SLONEK

Množství lidí ve vlacích ČD se po propadu způsobeném pandemií dostalo téměř na původní úroveň z dob před restrikcemi. ČD loni přepravily celkem 157 milionů cestujících, což je o 30 % více než v roce 2021. Vzrostl i přepravní výkon, který dosáhl 7,7 miliardy osobokilometrů. Lidé tak ve vlacích dopravce ujeli o 43 % kilometrů více než rok předtím.

Cestující jsou zpět, loni jich jelo 157 milionů

Nárůst cestujících potvrdila také průměrná přepravní vzdálenost, jež stoupla na 49 kilometrů. To je dokonce více než v roce 2019. „Po dvou letech pandemie se loni cestující vrátili do vlaků. Ve 4. čtvrtletí jsme přepravovali už 93 % cestujících ve srovnání s rokem 2019 a přepravní výkon dosáhl 91 % předcovidového roku,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec. „Potvrzuje se také naše sázka na investice do nových vlaků. Tam, kde jsme uplynulé dva roky nasadili moderní soupravy nebo se významně zkrátily cestovní časy, tam se cestující vracejí do vlaků rychleji. Na takových linkách jsme už na předpandemických výkonech. Příkladem jsou Západní expresy z Prahy do Plzně a Chebu, kde začaly jezdit komfortní soupravy InterJet,“ upozornil předseda. 

Dopad pandemie i loni
Podle člena představenstva a náměstka pro osobní dopravu Českých drah Jiřího Ješety celkové výkony za rok 2022 ještě ovlivnila poslední velká vlna COVID-19 na začátku roku. „V prvním čtvrtletí jsme kvůli tomu přepravovali stále jen 77  % předcovidového počtu zákazníků. Během roku pak počty cestujících i přepravní výkony rostly a závěr roku se už blížil stavu před pandemií,“ uvedl Ješeta. Cestující se přitom k ČD vracejí ve všech segmentech dopravy, tedy na regionálních linkách, v dálkové dopravě i na mezistátních relacích. „Při srovnávání s rokem 2019 však musíme vzít v úvahu i změny dopravců na některých linkách nebo rozvoj integrovaných dopravních systémů,“ dodal náměstek. 
V rámci změny dopravců v letech 2020 a 2021 přešly pod jiné provozovatele zejména linky, na kterých jezdil typický cestující více opakovaných cest na kratší vzdálenosti. Vzhledem k této skutečnosti lze nicméně konstatovat, že počet cestujících a přepravní výkon jsou už téměř na úrovni let před pandemií COVID-19. Všechny tyto skutečnosti ovlivňují také velký nárůst průměrné přepravní vzdálenosti. 
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

Regionální dopravu posílí nová vozidlaRegionální dopravu brzy posílí nová vozidla

7.6.2023 - České dráhy nasadí do regionů v letech 2023 až 2026 celkem 159 jednotek RegioPanter a RegioFox. Všechny jsou již objednané a vyrábí se. Část z nich už navíc byla uvedena do provozu a jejich dodávka bude pokračovat i během… »

V Ostravě se představila první nová třívozová jednotka RegioPanterV Ostravě se představila první nová třívozová jednotka RegioPanter

6.6.2023 - České dráhy v pondělí slavnostně pokřtily novou třívozovou soupravu RegioPanter, která bude už během tohoto měsíce nasazena na regionální trať z Opavy do Ostravy-Svinova v Moravskoslezském kraji. Jedná se o vůbec první… »

Nová myčka je šetrnější k přírodě i vozidlůmNová myčka je šetrnější k přírodě i vozidlům

5.6.2023 - České dráhy na začátku května zprovoznily novou mycí linku železničních vozidel v Havlíčkově Brodě, která oproti zavedeným technologiím přináší řadu inovací. Tou nejpodstatnější je větší ohled na životní prostředí a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika