Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / České dráhy zjednodušily online nákup jízdenek na zpožděné vlaky

České dráhy zjednodušily online nákup jízdenek na zpožděné vlaky

11.12.2023

Nákup jízdenek v mobilní aplikaci Můj vlak a v e-shopu ČD se od začátku listopadu výrazně zjednodušil. Cestující si nově mohou zakoupit elektronickou jízdenku na zpožděné vlaky až do skutečného času jejich odjezdu. Současně se mění i pravidla pro vracení jízdenek a odškodnění.

České dráhy zjednodušily online nákup jízdenek na zpožděné vlaky

Nákup jízdních dokladů online byl až dosud možný do času pravidelného odjezdu příslušného vlaku. Po jeho odjezdu už nákup v mobilní aplikaci uskutečnit nešlo, a zákazníci tak museli využít k nákupu jiné prodejní kanály – pokladny ČD. To se od nyní změnilo a nová verze mobilní aplikace i e-shop již zohledňují aktuální zpoždění vlaku. Jízdenky tak půjdou koupit až do skutečného času odjezdu vlaku ze stanice. V rámci pilotního prodeje, který začal 1. listopadu 2023, je takto zajištěn prodej na přímá spojení bez přestupu, a to jak jízdenek dle tarifu Českých drah, tak jízdenek jednotlivých integrovaných dopravních systémů (IDS) zahrnutých do online prodejních kanálů ČD. Pokud si cestující pořizuje jízdenku v době mezi odjezdem vlaku dle platného jízdního řadu a jeho skutečným (zpožděným) odjezdem, posouvá se automaticky počátek platnosti dokladu o aktuální zpoždění vlaku v době nákupu dokladu. Konec platnosti dokladu se o aktuální zpoždění zpožděného vlaku automaticky posouvá jen u dokladů IDS.

Změny u vracení jízdenek
Nákup jízdenek na přímé zpožděné vlaky podporuje nová verze aplikace Můj vlak 2.11.0. V souvislosti s touto novinkou jsou také upravena pravidla pro vracení jízdenek a odškodnění za zpoždění. Pro vrácení dokladů platí standardní podmínky s tím, že na zpožděný vlak je za tímto účelem nahlíženo v době nákupu dokladu jako na vlak jedoucí včas. Například doklad pro vlak s odjezdem v 10:00 lze standardně vrátit beze srážky do 9:45. Pokud tento vlak bude v době nákupu dokladu opožděn o 60 minut, lze doklad na zpožděný vlak vrátit beze srážky do 10:45.
Pro přiznání nároku na odškodnění za zpoždění vlaku platí standardní podmínky s tím, že se doba zpoždění vlaku v nástupní stanici odečte od skutečného příjezdu do cílové stanice. Nárok na odškodnění standardně vzniká při zpožděném příjezdu vlaku do cílové stanice cestujícího o 60 a více minut později. Pokud spoj bude v době nákupu dokladu opožděn o 30 minut, vzniká nárok na odškodnění za zpoždění vlaku až při příjezdu vlaku do cílové stanice cestujícího o 90 a více minut později.
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

Kvůli opravám nejedou vlaky mezi Mariánskými Lázněmi a Planou Kvůli opravám nejedou vlaky mezi Mariánskými Lázněmi a Planou

14.3.2025 - Cestující na západě Čech čekají při jízdě vlakem komplikace. Správa železnic od začátku března opravuje železniční trať v úseku mezi Mariánskými Lázněmi a Chodovou Planou. Místo vlaků Českých drah, které trať mezi… »

Flotila Lišek na Plzeňsku je kompletníFlotila Lišek na Plzeňsku je kompletní

11.3.2025 - Dodávka moderních motorových jednotek RegioFox do Plzeňského kraje byla úspěšně završena. České dráhy začátkem února převzaly poslední dva kusy z dodávky celkem 10 nových vlaků od polského výrobce PESA Bydgoszcz. Jednotky… »

České dráhy loni přepravily o 3 % cestujících víceČeské dráhy loni přepravily o 3 % cestujících více

7.3.2025 - Vlaky Českých drah v roce 2024 přepravily téměř 169 milionů cestujících, kteří v nich ujeli celkem 8,28 miliardy kilometrů. To je meziročně o tři procenta více. Počet přepravených zákazníků vzrostl na vnitrostátních a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika