Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / České dráhy zajistí dopravu na Zlínsku i po roce 2023

České dráhy zajistí dopravu na Zlínsku i po roce 2023

5.1.2023 – autor: PETR SLONEK

Regionální železniční dopravu ve Zlínském kraji zajistí i po roce 2023 České dráhy. Koncem prosince podepsaly se zástupci regionu příslušné dvě smlouvy, platné od prosince 2023. Zasmluvněné tratě jsou rozděleny do dvou souborů, a to na soubor A a C. Kontrakty budou platit šest let, tedy do prosince roku 2029.

České dráhy zajistí dopravu na Zlínsku i po roce 2023

Vozový park v kraji díky tomu dozná zásadních změn, cestující se mohou těšit například na nové moderní jednotky RegioPanter. Slavnostní podepsání smluv se uskutečnilo v jednotce RegioPanter na nádraží v Otrokovicích. A nikoliv náhodou. Právě elektrické jednotky řady 640 budou novinkou na elektrizovaných tratích v regionu. Za České dráhy smlouvy podepsal náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta, za Zlínský kraj pak náměstek hejtmana pro dopravu Radek Doležel.
„Těší nás, že jsme se domluvili na podmínkách a pokračujeme ve spolupráci se Zlínským krajem. Této důvěry si velmi vážíme. Díky tomu se cestující mohou těšit na řadu vylepšení. Například od roku 2025 nasadíme pět nových elektrických jednotek RegioPanter. Jde o moderní bezbariérové vlaky, které nabídnou pohodlné a komfortní cestování. Nasadíme je na trati z Přerova do Břeclavi,“ řekl člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta. Třívozové jednotky RegioPanter cestujícím nabídnou komfortní interiér, téměř 240 míst k sezení, wi-fi připojení nebo možnost nabíjet drobnou elektroniku.

Dorazí i Žraloci
Další novinkou se stane šest jednotek RegioShark, které budou do Zlínského kraje redislokovány z jiných krajů a nahradí jednotky RegioNova. Žraloci zároveň doplní šest jednotek RegioShark, které už v kraji jezdí. Díky novým smlouvám ČD investují do zlepšení dopravy ve Zlínském kraji přes 800 milionů korun. 
„Na počátku tržních konzultací jsme oslovili všechny čtyři velké hráče provozující v tuzemsku veřejnou drážní dopravu. Relevantní zájem projevili dva dopravci. Po sérii jednání jsme jako nejvýhodnější vyhodnotili nabídku Českých drah, se kterými se nám podařilo dojednat velmi výhodné podmínky i cenu. Hodnota kontraktu činí řádově 2,5 až 3 miliardy korun,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Radek Doležel.
Všechna stávající i nová vozidla v provozních souborech A a C budou osazena odbavovacími terminály, tzv. validátory a mobilním zařízením MOPAJ, sloužícím k samoobslužnému zakoupení jízdenek. V nástupním prostoru části vlakových souprav budou instalovány také sčítací technologie.
Drážní regionální doprava je ve Zlínském kraji rozdělená do čtyř provozních souborů. ČD nyní smluvně zajišťují provoz ve třech z nich, jedná se o Provozní soubor A – Zlín střed, Provozní soubor C – Zlínský kraj elektrická trakce a Provozní soubor D – Zlínský kraj – tratě č. 281, 303 a 305. Nové smlouvy na provozní soubory A a C tak prakticky navazují na stávající kontrakty platné do konce příštího roku. Díky prodloužení spolupráce se navíc podaří provázat soubory A a D, což přinese především optimalizaci oběhů vozidel. 
 


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

ČD oficiálním dopravcem MS v ledním hokeji 2024ČD oficiálním dopravcem MS v ledním hokeji 2024

11.4.2024 - Národní dopravce zajistí během letošního světového šampionátu v hokeji v Česku přepravu hokejových týmů, rozhodčích, organizátorů i fanoušků mezi místy konání zápasů v Praze a v Ostravě. V květnu vypraví sedm párů… »

Začala obnova vjezdové části depa v Michli Začala obnova vjezdové části depa v Michli

8.4.2024 - Výměna 21 výhybek, tří kilometrů kolejí a 5,5 kilometru trakčního vedení – to vše se uskuteční při letošní komplexní modernizaci vjezdové části Centra údržby Praha jih v pražské Michli. Jedná se o dosud největší obnovu… »

Turistické vlaky procitly ze zimního spánkuTuristické vlaky procitly ze zimního spánku

4.4.2024 - Letošní turistická sezona na železnici v Praze a Středočeském kraji odstartovala předposlední březnový víkend. Nadšenci mohou opět vyrazit na tradiční jízdy do atraktivních míst, ale i na některé nové trasy. Kromě… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika