Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / České dráhy vyzvaly dodavatele a opravce vlaků k plnění závazků

České dráhy vyzvaly dodavatele a opravce vlaků k plnění závazků

18.10.2022

Až roční zdržení v plnění dodávek, vysoká poruchovost nových a modernizovaných vozidel nebo zpoždění oprav snižují kvalitu cestování na železnici. České dráhy proto opakovaně vyzvaly své dodavatele, aby přijali opatření k plnění svých závazků. Vozy odstavené k plánovaným revizím v dílnách externích dodavatelů a pozdě dodané nové soupravy chybí v provozu každý den. To má dopad na nižší pohodlí cestujících a na plnění smluv ČD vůči objednavatelům.

České dráhy vyzvaly dodavatele a opravce vlaků k plnění závazků

„V poslední době jsme kritizováni, že naše vlaky poskytují nižší komfort cestování a nasazujeme starší vagony a neposkytujeme odpovídající služby. Cestující nezajímá, že velká část problémů je u dodavatelů a opravců techniky,“ řekl člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.
Zpoždění u nově dodávaných souprav se pohybuje v rozmezí půl až jeden rok. Zhruba půlroční zpoždění bylo u dodávek InterJetů od konsorcia Siemens–Škoda, roční má dodávka jednotek push-pull a v řádu až několika týdnů jsou zdržení u jednotlivých souprav RegioPanter od závodů skupiny Škoda Group. Zdržení zhruba půl roku avizuje polská společnost PESA při výrobě nových motorových vozů a o rok se zpozdila modernizace motorových vozů Stadler na Slovensku v ŽOS Zvolen. U vozů je navíc vysoká poruchovost. V ŽOS Vrútky se prodlužují i plánované revize vozů pro vlaky EC/IC. Místo 45 dní jsou na revizi i více než 110 dní. 
„Naši dodavatelé se musí postavit čelem k plnění termínů a dodržení kvality a přijmout opatření, aby začali plnit závazky. My jsme jejich zákazník a denně řešíme chybějící soupravy, které stojí v jejich podnicích. Pak musíme vyplácet kompenzace našim cestujícím a dostáváme smluvní pokuty za nedodržení standardů,“ vysvětlil Michal Kraus, místopředseda představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro servis. 
Dopravce kvůli pozdním dodávkám a nízké kvalitě provedené práce uplatňuje veškeré sankce a kompenzace. Dodavatelé musí odstranit také všechny garanční závady. Prioritou je však dodržení termínů a kvality. ČD znovu vyzvaly dodavatele, aby přijali odpovídající opatření. „Pokud nepřistoupí k razantním opatřením v plnění termínů a zlepšení kvality dodávek, pak jsme připraveni i k dalším právním krokům a v krajním případě i k vypovězení příslušných smluv,“ zdůraznil Kraus. 
 


Průměrné hodnocení (4 hlasů): 2.25

Další články této rubriky

Regionální dopravu posílí nová vozidlaRegionální dopravu brzy posílí nová vozidla

7.6.2023 - České dráhy nasadí do regionů v letech 2023 až 2026 celkem 159 jednotek RegioPanter a RegioFox. Všechny jsou již objednané a vyrábí se. Část z nich už navíc byla uvedena do provozu a jejich dodávka bude pokračovat i během… »

V Ostravě se představila první nová třívozová jednotka RegioPanterV Ostravě se představila první nová třívozová jednotka RegioPanter

6.6.2023 - České dráhy v pondělí slavnostně pokřtily novou třívozovou soupravu RegioPanter, která bude už během tohoto měsíce nasazena na regionální trať z Opavy do Ostravy-Svinova v Moravskoslezském kraji. Jedná se o vůbec první… »

Nová myčka je šetrnější k přírodě i vozidlůmNová myčka je šetrnější k přírodě i vozidlům

5.6.2023 - České dráhy na začátku května zprovoznily novou mycí linku železničních vozidel v Havlíčkově Brodě, která oproti zavedeným technologiím přináší řadu inovací. Tou nejpodstatnější je větší ohled na životní prostředí a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika