Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / České dráhy upravily tarify pro přepravu jízdních kol

České dráhy upravily tarify pro přepravu jízdních kol

23.5.2023 – autor: PETR SLONEK

České dráhy letos zjednodušily cenové tarify pro přepravu jízdních kol na dvě pásma. Vypravují zároveň i několik speciálních cyklovlaků do turisticky vyhledávaných oblastí v ČR. Jízdní kolo lze přepravit prakticky ve všech spojích dopravce. Většina vlaků nabízí rozšířenou kapacitu pro přepravu bicyklů a označené jsou symbolem kola nebo kufru.

České dráhy upravily tarify pro přepravu jízdních kol

Stále nejoblíbenější způsob přepravy kol je forma spoluzavazadla. V takovém případě si kolo nakládá a vykládá cestující sám a je pod jeho dohledem. Tento způsob přepravy je možný ve vlacích bez označení s kapacitou 2 až 3 kola, třeba ve vozech řady 810, nebo ve vlacích označených symbolem . V těchto spojích je kapacita pro více kol, minimálně pro dvě. V dálkových spojích je pak obvykle možná nebo povinná rezervace místa. V takovém případě je použit symbol    nebo . Přeprava kola stojí 40 Kč do vzdálenosti 150 kilometrů a 60 Kč pro vzdálenost 151 a více kilometrů. Pro celodenní putování a opakované využití vlaku během dne lze koupit celodenní síťový doklad pro kolo za 99 Kč. 

Nejrozšířenější služba
„Přeprava jízdních kol je naše nejrozšířenější služba ve vlacích, kterou každoročně využívají desetitisíce cestujících. Stovky cyklistů z Česka i ze zahraničí pak využívají přepravu jízdních kol našimi spoji třeba okolo Labe nebo k Dunaji. Zahájili jsme i provoz půjčoven kol ČD Bike v 68 stanicích. Loni jejich služeb využilo více než 7 000 zákazníků,“ řekl člen představenstva ČD a náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta.     
V 576 spojích funguje také služba úschova během přepravy. V těchto vlacích je přeprava kola zajištěna ve speciálním voze v uzamčeném služebním oddíle. Kapacita úschoven je obvykle až několik desítek jízdních kol. Při nakládce a vykládce kol asistuje vlakový doprovod ČD. Vlaky jsou v jízdním řádu označené symboly kufru, v případě možné nebo povinné rezervace pak ± nebo °. Za přepravu kola v úschovně se platí stejně jako u spoluzavazadla a úschovné je zdarma. V některých oblastech lze využívat i zvýhodněné podmínky pro cestování s jízdním kolem v rámci integrovaných dopravních systémů například v příhraničí. Jde kupříkladu o cestování s kolem na území Prahy nebo s jízdenkami EgroNet, EURO-NISA-TICKET a další. 

K evropským cyklotrasám 
ČD zájemce dopraví s jízdním kolem také do zahraničí k mnoha atraktivním zahraničním cyklotrasám. Přímé vlaky z Česka směřují hned do několika míst na Dunajské nebo Labské cyklostezce. Snadno lze dosáhnout také cyklotrasu Greenway Praha – Vídeň nebo Mnichov – Praha. Cílovou destinací pro cykloturisty tak mohou být Berlín a Hamburk, Krakov a Varšava, Žilina, Budapešť, Vídeň, Graz, Linec nebo Mnichov.    
ČD odbavují jízdní kola přímými doklady do Německa, Rakouska, Maďarska, Nizozemska, Dánska, Lucemburska, Švýcarska, Polska, Slovenska, Chorvatska, Slovinska a Belgie. Dovozné bez ohledu na přepravní vzdálenost je 10 eur, na Slovensko pak 3 eura. U mezistátních dálkových vlaků je obvyklá povinná rezervace místa pro přepravu jízdního kola.


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 2.33

Další články této rubriky

ČD - Telematika se zaměří na zákazníky ze státní správyČD - Telematika se zaměří na zákazníky ze státní správy

27.5.2024 - Dceřiná společnost ČD - Telematika oslavila v dubnu 30 let fungování. Do budoucna se chce soustředit na tradiční oblasti technologií pro zabezpečení a telekomunikační služby. Cílem však také je rozšíření portfolia poskytovaných… »

Kola z ČD Bike je možné nově rezervovat i v e-shopuKola z ČD Bike je možné nově rezervovat i v e-shopu

22.5.2024 - Milovníci jízdních kol mohou také letos využít oblíbené cyklopůjčovny Českých drah. Během turistické sezony budou otevřené v 69 železničních stanicích. Nově je možné si toto sportovní náčiní zarezervovat přímo v e-shopu… »

Legendární Albatros se vrátí do provozuLegendární Albatros se vrátí do provozu

17.5.2024 - Legendární rychlíkové lokomotivě někdejších ČSD z roku 1947 se začalo blýskat na lepší časy. Modrý Albatros 498.022 se brzy bude moci vrátit do činné služby. České dráhy totiž využily nabídku společnosti Steam Story Agency… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika