Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / České dráhy upraví tarify na rok 2024

České dráhy upraví tarify na rok 2024

8.10.2023

České dráhy upraví kilometrický tarif a z něj odvozené nabídky pro jízdní řád 2024 ve stejné výši, jako se stane u státního Systému jednotného tarifu a jízdenek OneTicket. Půjde o zvýšení tarifů v průměru o 9,5 %. Úprava reflektuje vývoj inflace i rostoucí ceny vstupů za uplynulý rok v oblasti údržby, nafty či cen náhradních dílů, které ovlivňují náklady.

České dráhy upraví tarify na rok 2024

Letos budou nové tarify platit od 10. prosince, to té doby bude možné zakoupit jízdenky včetně předprodeje na dva měsíce za současné ceny. Vyšší ceny se tak mohou do nákladů na cestování reálně promítnout teprve v prvním čtvrtletí roku 2024. Úprava cen se projeví ve všech nabídkách, které jsou založeny na kilometrickém tarifu, například Flexi základních jízdenek, Traťových jízdenek nebo Traťových jízdenek region. Zároveň se sníží cena 10denní traťové jízdenky. Řada lidí využívá v různém rozsahu možnost práce z domova. České dráhy chtějí u těchto osob podpořit využívání železnice a nabízejí 10denní traťovou jízdenku, kterou využijí v libovolných 10 dnech během měsíční (30denní) platnosti pro cesty mezi domovem a zaměstnavatelem. Výpočet ceny bude u této jízdenky upraven tak, že oproti cenám roku 2023 mírně zlevní. 

Ceny Flexi zvýhodněných jízdenek a Vázaných jízdenek budou i nadále pružně reagovat na poptávku po cestování. Jejich aktuální cena je závislá například na době nákupu před cestou, poptávce po cestování na dané lince, respektive daným spojem a na dalších faktorech, které se do ceny dynamicky promítají. V reakci na tyto faktory bude zvýšení cen u těchto nabídek pružné a v rozsahu do 9,5 %. Aktuální ceny ve chvíli nákupu jsou k dispozici v e-shopu nebo v aplikaci Můj vlak a jsou vždy nižší než Flexi základní jízdné.  

České dráhy budou prodávat jízdenky dle současných cen až do půlnoci 9. prosince 2023, a to včetně dvouměsíčního předprodeje. V případě nákupu jízdenek v předprodeji tak bude možné cestovat ještě na začátku února za původní ceny a v případě nákupu např. čtvrtletní jízdenky mohou cestující jezdit za současné ceny až do května příštího roku. 

 

Úprava cen základního tarifu ČD

Flexi základní jízdné (jízdné bez slev)

vzdálenost

současná cena

nová cena

rozdíl

10 km

31 Kč

34 Kč

 + 3 Kč

45 km

92 Kč

101 Kč

+ 9 Kč

100 km

188 Kč

205 Kč

+ 17 Kč


Průměrné hodnocení (4 hlasů): 2

Další články této rubriky

Nové terminály zrychlí nákup jízdenekNové terminály zrychlí nákup jízdenek

22.4.2024 - Cestující se již mohou ve vlacích Českých drah setkat s novými prodejními terminály. Prvním krajem, kde byla nová generace zařízení MOPAJ (MObilní Prodejní Automat Jízdenek) instalována, se stal Zlínský kraj. Postupně budou… »

S jednotkami ComfortJet se seznamuje provozní personál S jednotkami ComfortJet se seznamuje provozní personál

15.4.2024 - Okamžik, kdy se moderní vlaky ComfortJet stanou vysokým standardem dálkových linek Českých drah, se rychle blíží. Aktuálně mají ČD k dispozici čtyři soupravy různého řazení s ohledem na předepsané zkoušky, které nyní… »

ČD oficiálním dopravcem MS v ledním hokeji 2024ČD oficiálním dopravcem MS v ledním hokeji 2024

11.4.2024 - Národní dopravce zajistí během letošního světového šampionátu v hokeji v Česku přepravu hokejových týmů, rozhodčích, organizátorů i fanoušků mezi místy konání zápasů v Praze a v Ostravě. V květnu vypraví sedm párů… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika