Železničář / Hlavní zprávy / České dráhy předvedly RegioNovu pro Český les
České dráhy předvedly RegioNovu pro Český les
12.5.2023 – autor: PETR SLONEK
České dráhy společně s Plzeňským krajem a organizátorem veřejné dopravy POVED představily na konci března v Plzni a v Domažlicích první z modernizovaných částečně nízkopodlažních jednotek RegioNova pro provozní soubor Český les. Ten zahrnuje linky P32 Holýšov – Staňkov – Horšovský Týn – Poběžovice a P33 Domažlice – Poběžovice – Bor – Tachov.

Celkem šest modernizovaných jednotek nabídne cestujícím bezbariérové cestování i možnost během cesty dobíjet cestovní elektroniku, jako jsou mobilní telefony, tablety a notebooky, z nově instalovaných zásuvek 230 V nebo z USB portů. Snadný přístup na internet zajistí palubní wi-fi síť. Vozidla budou osazena novým informačním systémem s LCD monitory, instalovány v nich jsou nové stolky s otvíráky na nápoje, sedačky dostanou nové čalounění a vozidla se doplní o technologii automatického sčítání cestujících. RegioNovy zároveň dostaly jednotný nátěr Plzeňského kraje.
Odchod vozů řady 810
Bezbariérové jednotky nahradí na linkách P32 a P33 zbývající motorové vozy řady 810 a rozšíří možnosti volného cestování také osobám s omezenou schopností pohybu a orientace, především lidem upoutaným na vozík. Zároveň díky svému novému vybavení nabídnou vyšší komfort cestování a nové služby na tratích Českého lesa. Nejpozději od roku 2028 pak nasadí České dráhy na tyto linky modernizované bezbariérové motorové vozy typu RS 1, které nabídnou ještě vyšší standard cestování.
ČD budou zajišťovat veřejnou dopravu v Českém lese deset let. Kontrakt na tuto oblast a na region Plzeňsko, jenž představuje přibližně třetinu dopravního výkonu osobních vlaků v Plzeňském kraji, podepsaly ČD s krajem letos na jaře.
České dráhy v Plzeňském kraji provozují jeden z nejmodernějších vozidlových parků. Většina regionálních spojů je už nyní zajištěna bezbariérovými vozidly a především moderními jednotkami RegioPanter a RegioShark. Jednotek RegioPanter jezdí aktuálně v kraji čtyřiadvacet a RegioShark devět. V provozním souboru Plzeňsko nasadí národní dopravce v příštím roce deset úplně nových vlaků RegioFox.
V dálkové dopravě jezdí nejmodernější české soupravy InterJet s lokomotivami Siemens Vectron. Železniční doprava tak nabízí rychlé a pohodlné cestování v rámci kraje i do dalších regionů České republiky. Například cesta z Rokycan do Plzně trvá jen 10 minut nebo z centra Plzně do centra Prahy zhruba hodinu a čtvrt.
Další články této rubriky
Flotila Lišek na Plzeňsku je kompletní
11.3.2025 - Dodávka moderních motorových jednotek RegioFox do Plzeňského kraje byla úspěšně završena. České dráhy začátkem února převzaly poslední dva kusy z dodávky celkem 10 nových vlaků od polského výrobce PESA Bydgoszcz. Jednotky… »
České dráhy loni přepravily o 3 % cestujících více
7.3.2025 - Vlaky Českých drah v roce 2024 přepravily téměř 169 milionů cestujících, kteří v nich ujeli celkem 8,28 miliardy kilometrů. To je meziročně o tři procenta více. Počet přepravených zákazníků vzrostl na vnitrostátních a… »
Pod hlavním nádražím vyroste nová dvoupatrová stanice
3.3.2025 - V Praze by v budoucnu měla přímo pod stávajícím hlavním nádražím vzniknout nová dvoupatrová železniční stanice. Další čtyři podzemní zastávky vyrostou na nedalekém Václavském náměstí, Karlově náměstí, v Karlíně a na… »