Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / České dráhy objednaly první bateriové vlaky

České dráhy objednaly první bateriové vlaky

8.7.2024

České dráhy a tuzemská společnost Škoda Group uzavřely kontrakt na dodání nových duálních elektricko-bateriových jednotek určených pro českou železnici. Patnáct nových vlaků z této objednávky se objeví na tratích Moravskoslezského kraje. Výrobce byl vybrán v otevřeném tendru.

České dráhy objednaly první bateriové vlaky

Podle předsedy představenstva a generálního ředitele ČD Michala Krapince se dopravce díky kooperaci s regiony stal lídrem v inovacích regionální železniční dopravy. „Spolupráce s Moravskoslezským krajem nám umožnila stát se prvním dopravcem v Česku, který objednal a nasadí do provozu duální elektrické jednotky, které jsou poháněné elektřinou buď z trakčního vedení, anebo z trakční baterie. Nasazení duálních vlaků snižuje emise uhlíkových plynů při provozu na neelektrizovaných tratích a cestujícím nabídne více přímých spojení, kombinujících jízdu například na hlavních elektrizovaných tratích a vedlejších tratích bez elektrizace,“ řekl Krapinec.
Nové duální jednotky nabídnou komfort, který je u moderních vlaků běžný. „Půjde o bezbariérová, nízkopodlažní vozidla s klimatizovanými oddíly pro 150 sedících cestujících. Ti budou moci využít také oddíl 1. třídy, prostor pro přepravu osob na vozíku, místa pro kočárky a jízdní kola. Vybaveny budou moderním audiovizuálním informačním systémem, elektrickými zásuvkami a USB pro napájení cestovní elektroniky a samozřejmostí je palubní wi-fi síť. Také počítáme s chystanou konverzí, proto jednotky vybavíme pro provoz jak pod soustavou 3 kV DC, tak 25 kV 50 Hz AC. Samozřejmostí je moderní zabezpečovač a radiokomunikace ETCS a GSM-R,“ popsal výbavu člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.
„Uzavření kontraktu je znamením, že ČD zůstávají spolehlivým obchodním partnerem Moravskoslezského kraje. Věřím, že se Českým drahám podaří nabídnout profesionální spolupráci i do budoucna. Nasazení jednotek BEMU můžeme považovat za další velký krok směrem ke kvalitnějšímu a modernějšímu cestování u nás,” řekl hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica.

První koncem roku 2026
Výrobce má zhruba polovinu nových jednotek dodat nejpozději do 29 měsíců od podpisu kontraktu a další pak v následujících měsících. Nejméně sedm vlaků dopravce obdrží v listopadu 2026. To je umožní nasadit v rámci platné smlouvy s Moravskoslezským krajem v přechodném roce, se kterým smlouva počítá, pokud by se prodloužilo výběrového řízení. Jeho délku nemůže dopravce zásadně ovlivnit, protože se musí řídit zákonnými lhůtami.
Hodnota kontraktu za dodání všech 15 dvouvozových jednotek, za sady vybraných komponentů výměnného systému, například kompletní podvozky na jednotku, školení personálu a zajištění servisu na dobu až 15 let je 3,5 miliardy Kč. Z toho připadá zhruba jedna čtvrtina na údržbu a sadu náhradních dílů výměnného systému.     
Elektrické jednotky umožní zavedení přímých vlaků bez přestupu z krajské metropole Ostravy do nejrůznějších míst kraje, kam nevedou elektrizované tratě, jako jsou Krnov, Nový Jičín nebo Budišov nad Budišovkou. Na elektrizovaných tratích budou napájeny přímo z trakčního vedení a budou na nich dobíjeny také trakční baterie. Jejich dobíjení je možné také při rekuperaci na neelektrizovaných tratích při jízdě po spádu nebo při brzdění do stanic a zastávek. 
 


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 5

Další články této rubriky

Vlaky ČD během MS v hokeji dopravily desítky tisíc fanoušků k arénám Vlaky ČD během MS v hokeji dopravily desítky tisíc fanoušků k arénám

12.7.2024 - České dráhy, které byly oficiálním dopravcem květnového mistrovství světa v ledním hokeji, zajistily během šampionátu přepravu týmů, rozhodčích, organizátorů i fanoušků mezi místy konání zápasů v Praze a v Ostravě.… »

Hvězdou veletrhu se stal zelený PanterHvězdou veletrhu se stal zelený Panter

4.7.2024 - Hlavním železničním městem Česka se od 11. do 13. června stala bezpochyby Ostrava. V areálu Karoliny se totiž konal veletrh Rail Business Days, jenž přilákal všechny důležité zástupce nejen tuzemského železničního průmyslu.… »

Obnova vozidlového parku v Olomouckém kraji skončilaObnova vozidlového parku v Olomouckém kraji skončila

1.7.2024 - České dráhy dokončily v Olomouckém kraji historickou obměnu vozidlového parku. Na elektrizované tratě dopravce díky tomu nasadil desítky nejnovějších jednotek RegioPanter. Bezbariérové vlaky mají vše, co cestující od regionální… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika