Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Hlavní zprávy / České dráhy loni opět přepravily více handicapovaných cestujících

České dráhy loni opět přepravily více handicapovaných cestujících

22.4.2022

I přes pokračující pandemii covid-19 a platnost řady opatření se do vlaků začali vracet také cestující s handicapem, kteří při cestě vyžadují asistenci dopravce. Podle objednávkového systému jich loni cestovalo více než 5 100, což je meziročně o 600 cestujících více. Letos pro ně České dráhy připravily největší nabídku bezbariérových vlaků v historii – celkem 5 385 spojů, podstatná část z nich je nízkopodlažní.

České dráhy loni opět přepravily více handicapovaných cestujících

„Těší nás, že se do vlaků vracejí také cestující s handicapem, například lidé, kteří potřebují ke svému pohybu ortopedický vozík. Kvůli koronavirové pandemii v roce 2020 klesl jejich počet skoro na polovinu. Loni se však počet objednaných cest zvedl o 14 % a věřím, že brzy dosáhneme na předcovidové počty těchto zákazníků. Určitě k tomu přispějí také nové bezbariérové soupravy a rozšíření nabídky bezbariérových spojů,“ řekl člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta. Ročně cestuje několik tisíc cestujících s handicapem bez objednání a asistence dopravce díky velké nabídce bezbariérových vlaků a stanic. 

Více bezbariérových spojů
ČD v aktuálním jízdním řádu nabízejí 5 385 bezbariérových spojů, což je o 475 vlaků víc než loni. Bezbariérové soupravy byly nově nasazeny na tratě Klatovy – Plzeň – Rokycany – Beroun nebo mezi Chocní a Náchodem ve východních Čechách. „Letos chceme pokračovat v rozšiřování počtu bezbariérových vlaků. V Jihočeském kraji uvádíme do provozu 10 nízkopodlažních jednotek RegioPanter a v Moravskoslezském kraji probíhá zkušební provoz nových souprav push-pull. Zavedli jsme také nové služby, jako je možnost dobíjení baterií elektrických vozíků během cesty v nejnovějších soupravách,“ doplnil Jiří Ješeta. 
ČD provozují 600 bezbariérových vozů a jednotek. Ty doplní nové vlaky. Dopravce uzavřel kontrakty na dodání 110 elektrických jednotek z rodiny RegioPanter, 66 motorových jednotek od polského výrobce PESA a 20 jednotek pro dálkové vlaky. Všechny nové soupravy disponují plošinami nebo rampami pro nástup osob na vozíku. 
 

 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

Časopis Železničář po mnoha desetiletích skončilČasopis Železničář pokračuje dále jako interní magazín, dostupný je i online

30.4.2025 - Dubnové vydání časopisu Železničář bylo posledním v podobě tištěného měsíčníku pro veřejnost, ale rozhodně to neznamená konec. Naopak – magazín vstoupil do nové etapy. Od května je určen primárně zaměstnancům Českých… »

Na Královéhradecku přibývá na regionálních spojích moderních vozidelNa Královéhradecku přibývá na regionálních spojích moderních vozidel

27.4.2025 - Cestující na Královéhradecku se na železnici mohou těšit na další nová vozidla. České dráhy v rámci pokračující modernizace vozidlového parku v regionu na podzim nasadí do provozu další desítku motorových jednotek RegioFox. Už… »

Béček zbývá už jen stovkaBéček zbývá už jen stovka

24.4.2025 - Díky pokračující modernizaci vozidlového parku ČD z tuzemských kolejí pomalu mizí nejstarší vozy, které jsou postupně nahrazovány novými jednotkami. Týká se to i vagonů 2. třídy původně s koženkovými sedadly, nyní nesoucí… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika