Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / ČD se snaží propojit firmu se školami

ČD se snaží propojit firmu se školami

21.9.2018 – autor: JOSEF HOLEK

Na trhu práce je málo správkařů. Nízké stavy studentů však hlásí i odborné školy. České dráhy hledají desítky mechaniků a pozornost proto zaměřily také na vzdělávací zařízení. Jednou ze spolupracujících organizací je pražská Střední škola elektrotechniky a strojírenství, kde chtějí zájemce o studium nalákat na nejmodernější výukovou techniku. ČD studentům nabízí placený odborný výcvik.

ČD se snaží propojit firmu se školami

ČD shánějí vedle strojvedoucích a zákaznického personálu také desítky technických pracovníků na různé pozice – mechaniky elektronických zařízení, kolejových vozidel i elektromechaniky a zámečníky. Při náborové kampani už České dráhy nasadily nejen inzerci, ale i náborové příspěvky.

Národní dopravce podporuje studium žáků a studentů, kteří mají zájem uplatnit se v profesi zaměřené na železnici. „Úzce spolupracujeme se středními školami a hledáme s nimi možnosti další spolupráce tak, aby studenti po získání výučního listu rozšířili řady správkařů ČD,“ připomněla Věra Nadějová z odboru personálního ČD. Firma se vždy snaží propojit firmy, školu a žáka, zvyšuje zájem mladých lidí o železnici a pochopitelně motivuje žáky základních škol při volbě povolání k výběru studia oboru zaměřeného na železnici. „Navíc chceme se školami začít kooperovat při odborných výcvicích anebo připravovat exkurze. Je žádoucí, aby se budoucí, ale i současní studenti chodili dívat do našich dep,“ připomněla Nadějová. Za práci odvedenou při odborném výcviku dostanou výplatu, národní dopravce jim zajistí i vstupní školení, zdravotní prohlídku a ochranné pomůcky.

Široká škála možností

Jednou ze škol, kde ČD aktivně hledají nové budoucí zaměstnance a s níž už léta spolupracují, je Střední škola elektrotechniky a strojírenství v pražské Jesenické ulici. Kromě maturitních oborů, odkud vycházejí noví strojvedoucí či vlakvedoucí a které jsou zařazeny do stipendijního programu ČéDés, tu nabízí i širokou škálu tříletých studijních oborů zakončených závěrečnými zkouškami a získáním výučního listu. Jmenujme například strojní mechanik – zámečník, nástrojař, obráběč kovů, elektrikář nebo spojový mechanik.

Aby byla výuka na zdejší škole pro nové uchazeče atraktivní a studenti měli možnost se učit na nejmodernější technice, pořídila škola nové stroje a o další se uchází. „Dětem tu ukazují, že nebudou pracovat se špinavými a starými stroji, ale s moderní, často počítačem řízenou technikou,“ zmínila Nadějová. „Máme tu šest repasovaných soustruhů, dvě nové konzolové vertikální frézky s číslicovou indikací polohy, jednu CNC obráběcí frézku a CNC obráběcí soustruh, tři nové univerzální hrotové soustruhy a do konce roku koupíme dalších pět takových,“ vyjmenovala Simona Nesvadbová, ředitelka školy, s tím, že ke strojům bylo zakoupeno i příslušenství a náhradní díly. Nové stroje si škola pořídila z dotací magistrátu i Evropské unie. Cílový stav počtu strojů, kterého chce škola v nejbližší době dosáhnout, je devět nových soustruhů a stejný počet frézek. „Odpovídají všem standardům výroby. Děti půjdou s dobou a budoucím zaměstnavatelům odpadnou náklady na zapracování,“ podotkla Nesvadbová.

S výučním listem se neztratí

Budoucnost škola vidí právě v CNC strojích. „Dokážou vyrobit různé a vysoce přesné a kvalitní tvary. Naši studenti je umí i naprogramovat, máme na to software, se kterým umí pracovat. Naším cílem je, aby byli studenti univerzální a měli kvalitní základ.“

Studenti se po absolvování mohou uplatnit v mnoha oborech strojírenství, nejen v automobilovém průmyslu, který zažívá boom, ale i v železniční dopravě, respektive u ČD. „Například tříleté obory mají pořád velké uplatnění. Tito specialisté jsou dobře placení a firmy o ně mají velký zájem,“ připomněla ředitelka.


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 5

Další články této rubriky

Regionální dopravu posílí nová vozidlaRegionální dopravu brzy posílí nová vozidla

7.6.2023 - České dráhy nasadí do regionů v letech 2023 až 2026 celkem 159 jednotek RegioPanter a RegioFox. Všechny jsou již objednané a vyrábí se. Část z nich už navíc byla uvedena do provozu a jejich dodávka bude pokračovat i během… »

V Ostravě se představila první nová třívozová jednotka RegioPanterV Ostravě se představila první nová třívozová jednotka RegioPanter

6.6.2023 - České dráhy v pondělí slavnostně pokřtily novou třívozovou soupravu RegioPanter, která bude už během tohoto měsíce nasazena na regionální trať z Opavy do Ostravy-Svinova v Moravskoslezském kraji. Jedná se o vůbec první… »

Nová myčka je šetrnější k přírodě i vozidlůmNová myčka je šetrnější k přírodě i vozidlům

5.6.2023 - České dráhy na začátku května zprovoznily novou mycí linku železničních vozidel v Havlíčkově Brodě, která oproti zavedeným technologiím přináší řadu inovací. Tou nejpodstatnější je větší ohled na životní prostředí a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika