Železničář / Hlavní zprávy / ČD se snaží propojit firmu se školami
ČD se snaží propojit firmu se školami
21.9.2018 – autor: JOSEF HOLEK
Na trhu práce je málo správkařů. Nízké stavy studentů však hlásí i odborné školy. České dráhy hledají desítky mechaniků a pozornost proto zaměřily také na vzdělávací zařízení. Jednou ze spolupracujících organizací je pražská Střední škola elektrotechniky a strojírenství, kde chtějí zájemce o studium nalákat na nejmodernější výukovou techniku. ČD studentům nabízí placený odborný výcvik.
ČD shánějí vedle strojvedoucích a zákaznického personálu také desítky technických pracovníků na různé pozice – mechaniky elektronických zařízení, kolejových vozidel i elektromechaniky a zámečníky. Při náborové kampani už České dráhy nasadily nejen inzerci, ale i náborové příspěvky.
Národní dopravce podporuje studium žáků a studentů, kteří mají zájem uplatnit se v profesi zaměřené na železnici. „Úzce spolupracujeme se středními školami a hledáme s nimi možnosti další spolupráce tak, aby studenti po získání výučního listu rozšířili řady správkařů ČD,“ připomněla Věra Nadějová z odboru personálního ČD. Firma se vždy snaží propojit firmy, školu a žáka, zvyšuje zájem mladých lidí o železnici a pochopitelně motivuje žáky základních škol při volbě povolání k výběru studia oboru zaměřeného na železnici. „Navíc chceme se školami začít kooperovat při odborných výcvicích anebo připravovat exkurze. Je žádoucí, aby se budoucí, ale i současní studenti chodili dívat do našich dep,“ připomněla Nadějová. Za práci odvedenou při odborném výcviku dostanou výplatu, národní dopravce jim zajistí i vstupní školení, zdravotní prohlídku a ochranné pomůcky.
Široká škála možností
Jednou ze škol, kde ČD aktivně hledají nové budoucí zaměstnance a s níž už léta spolupracují, je Střední škola elektrotechniky a strojírenství v pražské Jesenické ulici. Kromě maturitních oborů, odkud vycházejí noví strojvedoucí či vlakvedoucí a které jsou zařazeny do stipendijního programu ČéDés, tu nabízí i širokou škálu tříletých studijních oborů zakončených závěrečnými zkouškami a získáním výučního listu. Jmenujme například strojní mechanik – zámečník, nástrojař, obráběč kovů, elektrikář nebo spojový mechanik.
Aby byla výuka na zdejší škole pro nové uchazeče atraktivní a studenti měli možnost se učit na nejmodernější technice, pořídila škola nové stroje a o další se uchází. „Dětem tu ukazují, že nebudou pracovat se špinavými a starými stroji, ale s moderní, často počítačem řízenou technikou,“ zmínila Nadějová. „Máme tu šest repasovaných soustruhů, dvě nové konzolové vertikální frézky s číslicovou indikací polohy, jednu CNC obráběcí frézku a CNC obráběcí soustruh, tři nové univerzální hrotové soustruhy a do konce roku koupíme dalších pět takových,“ vyjmenovala Simona Nesvadbová, ředitelka školy, s tím, že ke strojům bylo zakoupeno i příslušenství a náhradní díly. Nové stroje si škola pořídila z dotací magistrátu i Evropské unie. Cílový stav počtu strojů, kterého chce škola v nejbližší době dosáhnout, je devět nových soustruhů a stejný počet frézek. „Odpovídají všem standardům výroby. Děti půjdou s dobou a budoucím zaměstnavatelům odpadnou náklady na zapracování,“ podotkla Nesvadbová.
S výučním listem se neztratí
Budoucnost škola vidí právě v CNC strojích. „Dokážou vyrobit různé a vysoce přesné a kvalitní tvary. Naši studenti je umí i naprogramovat, máme na to software, se kterým umí pracovat. Naším cílem je, aby byli studenti univerzální a měli kvalitní základ.“
Studenti se po absolvování mohou uplatnit v mnoha oborech strojírenství, nejen v automobilovém průmyslu, který zažívá boom, ale i v železniční dopravě, respektive u ČD. „Například tříleté obory mají pořád velké uplatnění. Tito specialisté jsou dobře placení a firmy o ně mají velký zájem,“ připomněla ředitelka.
Další články této rubriky
Ve vlacích ČD přibude přes 400 bezbariérových spojů
20.12.2024 - Už osm z deseti spojů Českých drah je bezbariérových. Nový grafikon jich nabídne o 439 více. Drtivá většina vlaků je nízkopodlažních a výška jejich podlahy je v úrovni moderních nástupišť. Druhá generace bezbariérových… »
České dráhy pokračují v modernizaci vlaků v Královéhradeckém kraji
16.12.2024 - České dráhy pokračují v dodávkách nových regionálních vlaků v Královéhradeckém kraji. Od polského výrobce PESA Bydgoszcz pro provoz v kraji převzaly už deset motorových jednotek RegioFox. S Liškami se cestující setkají na… »
Zlínský kraj převzal pět nových Panterů
10.12.2024 - České dráhy společně se Zlínským krajem představily nejnovější jednotku RegioPanter. Dopravce jich v regionu od nového jízdního řádu, který začne platit v polovině prosince, nasadí celkem pět. Díky tomu se výrazně zvýší… »