Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / ČD prodaly výhodně poslední část pozemků u Masarykova nádraží

ČD prodaly výhodně poslední část pozemků u Masarykova nádraží

21.12.2023

České dráhy dosáhly dohody s firmou Penta Real Estate o prodeji pozemků mezi pražským Masarykovým nádražím a Florencí. Dopravce si vyjednal lepší podmínky a získá 243,8 milionu korun při převodu pozemků a dodatečný bonus závislý na změně územního plánu. Navíc ušetří přes 100 milionů korun na nákladech spojených s archeologickým průzkumem a řešením starých zátěží, včetně výdajů na přemostění metra a jeho podzemních technologií.

ČD prodaly výhodně poslední část pozemků u Masarykova nádraží

ČD pro pozemky a budovy mezi Masarykovým nádražím a Florencí nemají využití, v roce 2004 proto začaly řešit jejich prodej. V rámci smluvních ujednání už v uplynulých letech developer koupil v lokalitě pozemky o rozloze 18 730 metrů čtverečních. Aktuální prodej zahrnuje plochu o výměře 24 407 metrů čtverečních. Tyto pozemky se nacházejí v blízkosti magistrály a autobusového nádraží na Florenci. 
Dopravce s Pentou uzavřel dohodu o prodeji pozemků za podmínek zohledňujících i případné zhodnocení pozemků po schválení změny územního plánu. Navíc se prodej realizuje dříve, než byl původní předpoklad. ČD zároveň ušetří na nákladech spojených s archeologickým průzkumem nebo odstraněním geologických vad na pozemcích. Díky tomu prodaly pozemky za výhodnějších podmínek s vyšším výnosem. 
„Jsem rád, že se nám s developerem podařilo vyjednat výrazně lepší podmínky při prodeji pozemků na Masaryčce a z centra tak může zmizet jeden z posledních brownfieldů, který poslouží k rozvoji metropole. Vedle částky, kterou za ně dostaneme hned, smlouva počítá i s doplatkem vycházejícím z finální podoby územního plánu. Zároveň nebudeme platit náklady na úpravy pozemků, které souvisejí se stanicí metra Florenc nebo s archeologickým průzkumem lokality. To nově zajistí developer,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČD Michal Krapinec.
Peníze získané za prodej pozemků ČD využijí pro další rozšiřování a modernizaci vozidlového parku a zkvalitňování služeb pro zákazníky. „To je priorita, na kterou se chceme soustředit. I proto nevyužité pozemky prodáváme a nevystupujeme v roli developera. Naším plánem je investovat do nových vlaků,“ doplnil Krapinec.
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

ČD oficiálním dopravcem MS v ledním hokeji 2024ČD oficiálním dopravcem MS v ledním hokeji 2024

11.4.2024 - Národní dopravce zajistí během letošního světového šampionátu v hokeji v Česku přepravu hokejových týmů, rozhodčích, organizátorů i fanoušků mezi místy konání zápasů v Praze a v Ostravě. V květnu vypraví sedm párů… »

Začala obnova vjezdové části depa v Michli Začala obnova vjezdové části depa v Michli

8.4.2024 - Výměna 21 výhybek, tří kilometrů kolejí a 5,5 kilometru trakčního vedení – to vše se uskuteční při letošní komplexní modernizaci vjezdové části Centra údržby Praha jih v pražské Michli. Jedná se o dosud největší obnovu… »

Turistické vlaky procitly ze zimního spánkuTuristické vlaky procitly ze zimního spánku

4.4.2024 - Letošní turistická sezona na železnici v Praze a Středočeském kraji odstartovala předposlední březnový víkend. Nadšenci mohou opět vyrazit na tradiční jízdy do atraktivních míst, ale i na některé nové trasy. Kromě… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika