Železničář / Hlavní zprávy / ČD nepodceňují očistu interiéru vozů
ČD nepodceňují očistu interiéru vozů
26.11.2020 – autor: JOSEF HOLEK
V souvislosti s aktuální epidemiologickou situací České dráhy přijaly řadu opatření, jejichž cílem je zabránit šíření onemocnění COVID-19. Dopravce intenzivně čistí a dezinfikuje všechny vlaky, cestující zároveň žádá o nákup jízdenek přednostně pomocí online kanálů.

České dráhy stejně jako při jarní vlně aktivovaly celou řadu opatření, která mají za úkol zabránit šíření koronaviru. Od jara navíc systém čištění v podmínkách pandemie vylepšovaly. „Budeme jej dále optimalizovat i s ohledem na vývoj pandemie a případných technologií, které se k ní vážou,“ uvedl Tomáš Mohr, ředitel odboru provozu osobní dopravy ČD. Denně zvládne dopravce zajistit čištění a dezinfekci dvou tisíc vozů.
Základem je neustálý intenzivní úklid a dezinfekce všech souprav. Zvláštní pozornost pak ČD věnují čištění všech součástí vybavení, se kterými přichází cestující do kontaktu (kliky, madla, tlačítka apod.). Úklidové firmy a pracovníci dep soupravy myjí i několikrát za den. „Čistění probíhá v provozním zázemí Oblastních center provozu i v jednotlivých stanicích. V ČR je několik desítek lokalit, kde čištění probíhá. Vozidla se dezinfikují standardními prostředky, které se využívají pro likvidaci viru COVID-19. Například jde o Sanytol,“ uvedl Tomáš Mohr.
Čištění podle plánu
Vozy mají předem stanovené harmonogramy čištění a ošetření (základní, výchozí a vratné čištění). Kromě interních předpisů ČD reagují i na požadavky od objednatelů, tedy od ministerstva dopravy a jednotlivých krajů. Odstavené vlaky procházejí dezinfekcí ozonem, který likviduje viry a bakterie. Takto se také čistí klimatizace. Vozidla odstavená k údržbě dopravce ošetřuje dezinfekčními postřiky. Celý proces zabere pár minut, ozonizace asi pět hodin.
Kromě přepravního prostoru musí být proti nákaze chráněni i zaměstnanci ČD. Všichni jsou vybaveni rouškami a rukavicemi, v zázemí pak mají dostatek dezinfekce. Kromě vybavení ochrannými pomůckami se pravidelně a ve zvýšené intenzitě ČD udržuje i jejich pracoviště. V případě strojvedoucích pak ještě ovládací prvky či madla. Opět se využívají standardní chemické přípravky, které zahubí nebezpečné viry, plísně a bakterie. „ČD v oblasti bezpečnosti práce a ochrany zdraví spolupracují s řadou orgánů státní správy. Nejčastěji se jedná o krajské hygienické stanice, s nimiž jsou konzultována všechna opatření, která mají dopad na oblast ochrany zdraví zaměstnanců a zajištění odpovídajících pracovních podmínek,“ doplnili pracovníci odboru péče o zaměstnance ČD s tím, že dopravce disponuje i dostatkem roušek, dezinfekce a dalších ochranných prostředků.
Pomoci může každý
K zamezení šíření nemoci mohou přispět i cestující. Například tím, že k nákupu jízdenek využijí přednostně online prodejních kanálů (e-shop nebo aplikaci Můj vlak) a v případě nákupu jízdenek u pokladen ve stanicích zaplatí bezkontaktně. Samozřejmostí je správné používání ochranných prostředků dýchacích cest (respirátory, roušky, ústenky, šátky, šály nebo jiné prostředky bránící šíření kapének). Dopravce žádá cestující, aby nařízení respektovali a chránili tak nejen sebe, ale také spolucestující a vlakový personál.
Další články této rubriky
24.4.2025 - Díky pokračující modernizaci vozidlového parku ČD z tuzemských kolejí pomalu mizí nejstarší vozy, které jsou postupně nahrazovány novými jednotkami. Týká se to i vagonů 2. třídy původně s koženkovými sedadly, nyní nesoucí… »
Na Olomoucku a Zlínsku jezdí moderní jednotky
20.4.2025 - Nové moderní jednotky RegioPanter se na Moravě rychle zabydlely. České dráhy v Olomouckém kraji nyní provozují tři desítky těchto souprav, dalších pět jezdí od konce loňského roku ve Zlínském kraji. Díky jejich nasazení se ve… »
Regionální dopravu plně ovládly Pantery
16.4.2025 - Podoba regionální dopravy na hlavních elektrizovaných tratích doznala významných změn. Z provozu postupně zmizely staré jednotky a dosluhující soupravy klasických vozů a lokomotiv. Nahradily je elektrické jednotky RegioPanter, jejichž… »