Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / ČD nakoupí nové motoráky pro Kladno

ČD nakoupí nové motoráky pro Kladno

5.4.2017 – autor: JOSEF HOLEK

Deset nových motorových jednotek brzy dorazí na tratě v blízkém okolí Prahy a ve středních Čechách. Moderní vozy, které budou disponovat klimatizací a sto dvaceti místy k sezení, mají obsluhovat především linku z pražského Masarykova nádraží do Kladna, včetně části přímých spojů z metropole do Kralup nad Vltavou nebo Rakovníku. Po plánované rekonstrukci trati č. 120 se jednotky dále přesunou na jiné tratě Středočeského kraje. Nákup již odsouhlasila Dozorčí rada ČD.

ČD nakoupí nové motoráky pro Kladno

„Příměstská doprava, která kombinuje výhody regionální a městské hromadné dopravy, se velmi dynamicky rozvíjí v celé Evropě. V okolí velkých aglomerací nám ve vlacích rychle přibývají cestující, a tato linka není výjimkou. Je to dáno především stavem silniční dopravy v metropoli, omezením parkování v některých lokalitách Prahy, ale také vznikem nového logistického centra v Dobrovízi,“ vysvětlil předseda představenstva a generální ředitel ČD Pavel Krtek.

Z parkoviště do centra

Národní dopravce ve spolupráci s Hostivicí vytvořil nedaleko zdejšího nádraží zpevněnou odstavnou plochu, kde mohou řidiči nechat svá auta a do centra metropole vyrazit vlaky Českých drah. „Bohužel stav železniční infrastruktury neumožňuje další zahuštění spojů,“ připomněl Pavel Krtek. Trať do Kladna je totiž jednokolejná a její kapacita je už nyní prakticky vyčerpána. Například v ranní špičce jedou směrem do Prahy čtyři vlaky za hodinu. Další se mezi ně už nevejdou. „Proto potřebujeme moderní jednotky s vyšší kapacitou, abychom zákazníkům dopřáli lepší kulturu cestování. A protože se záměrem souhlasí i vedení Středočeského kraje, jež chce ve spolupráci s ČD dál pokračovat, udělila Dozorčí rada předchozí souhlas,“ uvedl Milan Feranec, předseda rady. Po uskutečnění chystané modernizace kladenské trati budou motorové jednotky nasazeny na jiné výkony v rámci kraje.

Nová vozidla na trati částečně nahradí starší motorové vozy řady 810, respektive 814 Regionova. České dráhy se chystají v nejbližší době vyhlásit nadlimitní veřejnou zakázku podle zákona o zadávání veřejných zakázek, jejímž předmětem bude nákup deseti nízkopodlažních motorových jednotek. Ty kromě jiného umožní i pohodlnou přepravu imobilních cestujících. „Rádi bychom, aby se první nové jednotky objevily mezi Prahou a Kladnem už v průběhu roku 2019,“ uzavřel předseda představenstva ČD Pavel Krtek. Celá zakázka vyjde na několik stovek milionů korun.

Zatím poslední velkou investicí Českých drah v případě motorových jednotek bylo pořízení 33 Stadlerů a v roce 2011 dvoumiliardový kontrakt na nákup celkem jednatřiceti vlaků od polského výrobce Pesa Bydgoszcz. Jedná se o moderní vozidla v tuzemsku provozovaná pod názvem RegioShark. 


Průměrné hodnocení (8 hlasů): 4.5

Další články této rubriky

 Láska k vlakům ho přivedla k Sergejům Láska k vlakům ho přivedla k Sergejům

5.4.2021 - Patří k těm, kteří nejsou na železnici na první pohled příliš vidět, a cestující o něm zpravidla ani neví. Přesto je jeho profese nezastupitelná. Strojvedoucí Petr Proft vyrostl na nádraží a život jeho celé rodiny je spojený s… »

Testy nových vozů se chýlí k závěruTesty nových vozů se chýlí k závěru

2.4.2021 - České dráhy začnou ve druhé polovině roku nasazovat na linky mezi Prahou a Chebem nejmodernější vlaky z produkce konsorcia Siemens Mobility a Škoda Transportation. Postupně na tyto linky vyjede 10 pětivozových souprav, každá s… »

Další posila lokomotivního parku ČD CargoDalší posila lokomotivního parku ČD Cargo

1.4.2021 - ohledem na rostoucí objem přeprav v zahraničí potřebuje ČD Cargo pro jejich plné pokrytí stále více interoperabilních lokomotiv. Jejich flotilu dnes tvoří 12 lokomotiv řady 383 Vectron, kterou v lednu letošního roku doplnilo sedm… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika