Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / ČD nakoupí nové motoráky pro Kladno

ČD nakoupí nové motoráky pro Kladno

5.4.2017 – autor: JOSEF HOLEK

Deset nových motorových jednotek brzy dorazí na tratě v blízkém okolí Prahy a ve středních Čechách. Moderní vozy, které budou disponovat klimatizací a sto dvaceti místy k sezení, mají obsluhovat především linku z pražského Masarykova nádraží do Kladna, včetně části přímých spojů z metropole do Kralup nad Vltavou nebo Rakovníku. Po plánované rekonstrukci trati č. 120 se jednotky dále přesunou na jiné tratě Středočeského kraje. Nákup již odsouhlasila Dozorčí rada ČD.

ČD nakoupí nové motoráky pro Kladno

„Příměstská doprava, která kombinuje výhody regionální a městské hromadné dopravy, se velmi dynamicky rozvíjí v celé Evropě. V okolí velkých aglomerací nám ve vlacích rychle přibývají cestující, a tato linka není výjimkou. Je to dáno především stavem silniční dopravy v metropoli, omezením parkování v některých lokalitách Prahy, ale také vznikem nového logistického centra v Dobrovízi,“ vysvětlil předseda představenstva a generální ředitel ČD Pavel Krtek.

Z parkoviště do centra

Národní dopravce ve spolupráci s Hostivicí vytvořil nedaleko zdejšího nádraží zpevněnou odstavnou plochu, kde mohou řidiči nechat svá auta a do centra metropole vyrazit vlaky Českých drah. „Bohužel stav železniční infrastruktury neumožňuje další zahuštění spojů,“ připomněl Pavel Krtek. Trať do Kladna je totiž jednokolejná a její kapacita je už nyní prakticky vyčerpána. Například v ranní špičce jedou směrem do Prahy čtyři vlaky za hodinu. Další se mezi ně už nevejdou. „Proto potřebujeme moderní jednotky s vyšší kapacitou, abychom zákazníkům dopřáli lepší kulturu cestování. A protože se záměrem souhlasí i vedení Středočeského kraje, jež chce ve spolupráci s ČD dál pokračovat, udělila Dozorčí rada předchozí souhlas,“ uvedl Milan Feranec, předseda rady. Po uskutečnění chystané modernizace kladenské trati budou motorové jednotky nasazeny na jiné výkony v rámci kraje.

Nová vozidla na trati částečně nahradí starší motorové vozy řady 810, respektive 814 Regionova. České dráhy se chystají v nejbližší době vyhlásit nadlimitní veřejnou zakázku podle zákona o zadávání veřejných zakázek, jejímž předmětem bude nákup deseti nízkopodlažních motorových jednotek. Ty kromě jiného umožní i pohodlnou přepravu imobilních cestujících. „Rádi bychom, aby se první nové jednotky objevily mezi Prahou a Kladnem už v průběhu roku 2019,“ uzavřel předseda představenstva ČD Pavel Krtek. Celá zakázka vyjde na několik stovek milionů korun.

Zatím poslední velkou investicí Českých drah v případě motorových jednotek bylo pořízení 33 Stadlerů a v roce 2011 dvoumiliardový kontrakt na nákup celkem jednatřiceti vlaků od polského výrobce Pesa Bydgoszcz. Jedná se o moderní vozidla v tuzemsku provozovaná pod názvem RegioShark. 


Průměrné hodnocení (8 hlasů): 4.5

Další články této rubriky

Na periodické prohlídky a opravy České dráhy pošlou tisíce vozidelNa periodické prohlídky a opravy České dráhy pošlou tisíce vozidel

27.11.2022 - České dráhy v následujících čtyřech letech odešlou na výrobci předepsané periodické prohlídky a opravy přes 2 000 drážních vozidel. Ročně vyčlení na tuto údržbu kolem 3,5 miliardy korun. Zároveň s tím dopravce po svých… »

ČD testují sčítače cestujících, poskytnou data o vytížení vlakůČD testují sčítače cestujících, poskytnou data o vytížení vlaků

23.11.2022 - Čím přesnější informace o počtu cestujících budou České dráhy mít, tím pružněji mohou ony i objednavatelé dopravy reagovat na reálnou poptávku. Proto se aktuálně testují automatické sčítací systémy. Projekt dostala na… »

Ministři dopravy cestovali na zasedání vlakemMinistři dopravy cestovali na zasedání vlakem

21.11.2022 - Ministr dopravy Slovenska Andrej Doležal dorazil do Prahy na neformální zasedání ministrů dopravy Evropské unie vlakem. Využil k tomu spoje EC 172 z Bratislavy s příjezdem do Prahy Holešovic. Vlakem na setkání přijeli i jeho rakouský a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika