Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / ČD Muzeum v Lužné zahájilo další sezonu

ČD Muzeum v Lužné zahájilo další sezonu

12.5.2022 – autor: PETR SLONEK

Jízdami parních vlaků s lokomotivou Všudybylkou 354.195 odstartovala první dubnový víkend letošní sezona v železničním muzeu Českých drah v Lužné u Rakovníka. Parní vlaky pak vyjely i o čtrnáct dní později, tedy o Velikonocích, kdy se v jejich čele pro změnu objevil Čtyřkolák 434.2186.

ČD Muzeum v Lužné zahájilo další sezonu

ČD Muzeum v Lužné u Rakovníka přivítalo po zimní pauze první návštěvníky již na samotném začátku dubna. „Díky lepší epidemické situaci jsme letos mohli otevřít v obvyklém termínu. Expozice budou přístupné až do konce října. Pro železniční fanoušky chystáme v průběhu celé turistické sezony atraktivní program. Chybět nebudou tradiční setkání historických vozidel, model víkend nebo jízdy do depozitáře Národního technického muzea v Chomutově,“ řekl Marek Plochý, ředitel ČD Muzea v Lužné u Rakovníka.
V prostorách muzea čeká na dospělé i děti největší sbírka parních lokomotiv na našem území, z nichž některé pamatují ještě období Rakouska-Uherska. Kromě parních strojů zde návštěvníci mohou vidět také historické motoráčky, dieselové či elektrické lokomotivy, dobové osobní a nákladní vozy a spoustu dalších zajímavých exponátů ze železničního provozu. Část vnitřních expozic byla inovována.

Všudybylka a Čtyřkolák
Začátek sezony obstarala parní lokomotivy Všudubylka, která vyrážela na pravidelné jízdy s historickým vlakem do Rakovníka a Nového Strašecí. Od dubna je zde otevřená i nová cyklopůjčovna ČD Bike. Ta zatím funguje ve zkušebním provozu a kola musí zájemci zarezervovat na e-mailu nostalgie@cd.cz. Novinkou je také možnost domluvit si speciální komentovanou prohlídku muzea. Určena je pro skupiny nejvýše pěti osob a návštěvníci si během ní prohlédnou několik stanovišť a strojoven aktuálně dostupných lokomotiv. Běžně jsou tyto lokomotivy uzamčené.
Pestrý program a speciální jízdy parní lokomotivou po okolí byly v muzeum připraveny rovněž o Velikonocích. Nechyběl velikonoční jarmark s lidovými řemesly či program věnovaný malým návštěvníkům. Jízdy historického vlaku s vozy řady Bai obstaral tentokrát Čtyřkolák. V sobotu 
16. 4. vyrazil z Lužné do Krupé a také do Rakovníka a Svojetína. V neděli pak parní lokomotiva zamířila do Rakovníka a do Nového Strašecí. Během návštěvy muzea si příchozí mohli koupit velikonoční dekorace či nejrůznější dobroty.  

Připraveny další akce 
V květnu se v ČD Muzeu uskuteční výlet s Všudybylkou do západočeského Bochova, na červen České dráhy naplánovaly Rodinný den v ČD muzeu a oslavu 25 let muzejnictví v Lužné. O víkendu 11. a 12. června se u točny setká řada parních lokomotiv z parku národního dopravce a Klubu historie kolejové dopravy (KHKD). Opět nebudou chybět jízdy zvláštních vlaků po okolí. 
V polovině července se uskuteční TATRA den v ČD Muzeu – půjde o setkání silničních vozidel značky Tatra, jízdy zvláštních vlaků v okolí muzea s motorovým vozem M 131.1. Začátkem října by se mělo uskutečnit setkání historických motorových lokomotiv Sergej řady T 679.1 včetně přehlídky strojů na točně a jízd zvláštních vlaků v okolí areálu. Ukončení sezony je naplánováno na 30. října. 
 


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 3

Další články této rubriky

Prahu s Baltem spojí nová linka Prahu s Baltem spojí nová linka

7.12.2023 - České dráhy a Ministerstvo dopravy ČR s ročním předstihem uzavřely desetiletou smlouvu na zajištění veřejných služeb v přepravě cestujících veřejnou dopravou na lince Ex 32 Praha – Pardubice – Lichkov státní hranice (–… »

České dráhy objednaly dalších 30 RegioFoxůČeské dráhy objednaly dalších 30 RegioFoxů

3.12.2023 - České dráhy a Ministerstvo dopravy ČR s ročním předstihem uzavřely desetiletou smlouvu na zajištění veřejných služeb v přepravě cestujících veřejnou dopravou na lince Ex 32 Praha – Pardubice – Lichkov státní hranice (–… »

Bardotky všech barev se setkaly v LužnéBardotky všech barev se setkaly v Lužné

20.11.2023 - I přes nepříliš vlídné počasí zamířily o víkendu 7. a 8. října stovky příznivců ladných tvarů do Lužné u Rakovníka. Měli dobrý důvod, do ČD Muzea totiž zamířili ti nejzajímavější dochovaní zástupci lokomotivních… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika