Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / ČD Muzeum v Lužné zahájilo další sezonu

ČD Muzeum v Lužné zahájilo další sezonu

12.5.2022 – autor: PETR SLONEK

Jízdami parních vlaků s lokomotivou Všudybylkou 354.195 odstartovala první dubnový víkend letošní sezona v železničním muzeu Českých drah v Lužné u Rakovníka. Parní vlaky pak vyjely i o čtrnáct dní později, tedy o Velikonocích, kdy se v jejich čele pro změnu objevil Čtyřkolák 434.2186.

ČD Muzeum v Lužné zahájilo další sezonu

ČD Muzeum v Lužné u Rakovníka přivítalo po zimní pauze první návštěvníky již na samotném začátku dubna. „Díky lepší epidemické situaci jsme letos mohli otevřít v obvyklém termínu. Expozice budou přístupné až do konce října. Pro železniční fanoušky chystáme v průběhu celé turistické sezony atraktivní program. Chybět nebudou tradiční setkání historických vozidel, model víkend nebo jízdy do depozitáře Národního technického muzea v Chomutově,“ řekl Marek Plochý, ředitel ČD Muzea v Lužné u Rakovníka.
V prostorách muzea čeká na dospělé i děti největší sbírka parních lokomotiv na našem území, z nichž některé pamatují ještě období Rakouska-Uherska. Kromě parních strojů zde návštěvníci mohou vidět také historické motoráčky, dieselové či elektrické lokomotivy, dobové osobní a nákladní vozy a spoustu dalších zajímavých exponátů ze železničního provozu. Část vnitřních expozic byla inovována.

Všudybylka a Čtyřkolák
Začátek sezony obstarala parní lokomotivy Všudubylka, která vyrážela na pravidelné jízdy s historickým vlakem do Rakovníka a Nového Strašecí. Od dubna je zde otevřená i nová cyklopůjčovna ČD Bike. Ta zatím funguje ve zkušebním provozu a kola musí zájemci zarezervovat na e-mailu nostalgie@cd.cz. Novinkou je také možnost domluvit si speciální komentovanou prohlídku muzea. Určena je pro skupiny nejvýše pěti osob a návštěvníci si během ní prohlédnou několik stanovišť a strojoven aktuálně dostupných lokomotiv. Běžně jsou tyto lokomotivy uzamčené.
Pestrý program a speciální jízdy parní lokomotivou po okolí byly v muzeum připraveny rovněž o Velikonocích. Nechyběl velikonoční jarmark s lidovými řemesly či program věnovaný malým návštěvníkům. Jízdy historického vlaku s vozy řady Bai obstaral tentokrát Čtyřkolák. V sobotu 
16. 4. vyrazil z Lužné do Krupé a také do Rakovníka a Svojetína. V neděli pak parní lokomotiva zamířila do Rakovníka a do Nového Strašecí. Během návštěvy muzea si příchozí mohli koupit velikonoční dekorace či nejrůznější dobroty.  

Připraveny další akce 
V květnu se v ČD Muzeu uskuteční výlet s Všudybylkou do západočeského Bochova, na červen České dráhy naplánovaly Rodinný den v ČD muzeu a oslavu 25 let muzejnictví v Lužné. O víkendu 11. a 12. června se u točny setká řada parních lokomotiv z parku národního dopravce a Klubu historie kolejové dopravy (KHKD). Opět nebudou chybět jízdy zvláštních vlaků po okolí. 
V polovině července se uskuteční TATRA den v ČD Muzeu – půjde o setkání silničních vozidel značky Tatra, jízdy zvláštních vlaků v okolí muzea s motorovým vozem M 131.1. Začátkem října by se mělo uskutečnit setkání historických motorových lokomotiv Sergej řady T 679.1 včetně přehlídky strojů na točně a jízd zvláštních vlaků v okolí areálu. Ukončení sezony je naplánováno na 30. října. 
 


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 3

Další články této rubriky

Nová myčka je šetrnější k přírodě i vozidlůmNová myčka je šetrnější k přírodě i vozidlům

5.6.2023 - České dráhy na začátku května zprovoznily novou mycí linku železničních vozidel v Havlíčkově Brodě, která oproti zavedeným technologiím přináší řadu inovací. Tou nejpodstatnější je větší ohled na životní prostředí a… »

Národní dopravce převzal další lokomotivu VectronNárodní dopravce převzal další lokomotivu Vectron

2.6.2023 - Česká dráhy převzaly na začátku května do nájmu od společnosti RSL první z letošních 12 lokomotiv Siemens Vectron. Jde o stroj s označením 193.566. Lokomotiva byla nasazena do provozu hned následující den a už 4. května… »

České dráhy upravily tarify pro přepravu jízdních kolČeské dráhy upravily tarify pro přepravu jízdních kol

23.5.2023 - České dráhy letos zjednodušily cenové tarify pro přepravu jízdních kol na dvě pásma. Vypravují zároveň i několik speciálních cyklovlaků do turisticky vyhledávaných oblastí v ČR. Jízdní kolo lze přepravit prakticky ve všech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika