Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / ČD kvůli inflaci upraví základní tarif pro rok 2023

ČD kvůli inflaci upraví základní tarif pro rok 2023

11.11.2022

Vysoká inflace a velký nárůst nákladů ovlivnily i výši tarifu pro rok 2023. Přesto bude zvýšení kilometrického tarifu menší, než je aktuální vývoj inflace v zemi. Ta v září dosáhla už 18 %, základní kilometrický ceník ČD pro vnitrostátní přepravu se ale zvýší v průměru jen o 15 %. Do 10. prosince navíc lze zakoupit jízdenky včetně předprodeje na dva měsíce za současné ceny.

ČD kvůli inflaci upraví základní tarif pro rok 2023

ČD upraví kilometrické tarify a z nich odvozené nabídky k obvyklému termínu, tedy v rámci zavedení nového jízdního řádu 2023. Letos začnou nové tarify platit 11. prosince. Naposledy společnost upravila svůj základní tarif ke 12. prosinci 2021. Základní kilometrický ceník ČD pro vnitrostátní přepravu se zvýší v průměru o 15 %. Průměrně dojde ke zvýšení o 10 Kč. Úprava cen se promítne do všech nabídek, které jsou založené na kilometrickém tarifu, například Flexi základních jízdenek, Traťových jízdenek či Traťových jízdenek region.
„Do našeho tarifu každoročně promítáme výši inflace. V době, kdy byla kolem 3 %, se tak pohybovala úprava cen pouze v této výši. Letos v září ale dosáhla už 18 % a cena mnoha vstupů, které nakupujeme u našich dodavatelů, je ještě vysoko nad touto hodnotou. Proto jsme museli na takový bezprecedentní nárůst nákladů reagovat, ale chceme, aby byla železnice stále dostupná. Proto jsme do našich cen nepromítli inflaci v plné výši,“ upozornil člen představenstva a náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu Českých drah Jiří Ješeta. 

Změny obchodních nabídek
Úpravy nastávají také u dalších obchodních nabídek, dovozného a poplatků. U nich se navíc promítá kumulovaná inflace za delší období, po kterou nebyly jejich ceny upravovány. V některých případech nebyly tyto částky valorizovány od roku 2010, tedy již dvanáct let. 
Ceny síťových jízdenek (Celodenní, Skupinová víkendová, regionální varianty) se budou zvyšovat od 10 Kč u regionálních do 200 Kč u celosíťových variant, tedy v rozsahu 12 až 29 procent. Cena zákaznických aplikací na In Kartě se zvýší od 60 Kč za tříměsíční IN 25 po 2 000 Kč u celoroční síťové IN 100. Od 11. prosince 2022 skončí možnost nákupu aplikace IN 25 ¼ s tím, že dříve zakoupené aplikace budou platit až do konce jejich platnosti. Dopravce tak sjednocuje přístup k možnosti kombinace komerčních a státem nařízených slev stejně jako u ostatních skupin, na které se státní slevy vztahují. Zároveň se však připravuje zvýhodnění pro zákaznické aplikace pořízené na virtuální In Kartě v mobilním telefonu. 
Podraží také Jízdenka na léto, kde stoupne cena sedmidenního dokladu z 890 na 1 390 Kč a čtrnáctidenního z 1 290 na 1 990 Kč. I nadále však půjde o atraktivní nabídku pro prázdninové cestování, kdy náklady na 1 den neomezeného cestování vlaky ČD vyjdou na 199, respektive 142 korun. Vzrostou i některé poplatky, například přirážka za vystavení jízdenky ve vlaku po nástupu v obsazené stanici ze 40 na 50 Kč.

Jednodušeji za kola a psy
S novým tarifem 2023 se zjednoduší dovozné za psy a jízdní kola. Dosavadních osm pásem se sníží na pouhá dvě, do 150 a nad 151 kilometrů. Cena za přepravu psa činí 30 a 50 Kč a za jízdní kolo 40 a 60 korun. Výhodnější zůstane cestování ve skupinách, které zajišťují svou cestu přes objednávkový systém ČD. V tomto případě bude generováno pro každou skupinu nejlevnější odbavení v závislosti na druhu jízdného, na které mají nárok jednotliví členové skupiny. Díky tomu dosáhne množství skupin na výhodnější cenu, než kdyby se pro jejich odbavení použilo pouze dosavadní zvýhodnění podle podmínek Skupinové slevy. 
Řada zákazníků využívá Flexi zvýhodněné jízdenky a Vázané jízdenky. Jejich ceny budou i nadále pružně reagovat na poptávku po cestování. Cena je závislá na době nákupu před cestou, poptávce po cestování na dané lince, resp. daným spojem. Aktuální ceny ve chvíli nákupu jsou k dispozici v e-shopu nebo v aplikaci Můj vlak a jsou vždy nižší než Flexi základní jízdné. Stále platí, že čím dříve jízdenku lidé zakoupí, tím méně zaplatí. 
ČD budou prodávat jízdenky dle současných cen až do půlnoci 10. prosince 2022, a to včetně dvouměsíčního předprodeje. V případě nákupu jízdenek v předprodeji tak bude možné cestovat ještě na začátku února za původní ceny a v případě nákupu např. čtvrtletní jízdenky mohou cestující jezdit za současné ceny až do května příštího roku. 
 


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

ČD - Telematika se zaměří na zákazníky ze státní správyČD - Telematika se zaměří na zákazníky ze státní správy

27.5.2024 - Dceřiná společnost ČD - Telematika oslavila v dubnu 30 let fungování. Do budoucna se chce soustředit na tradiční oblasti technologií pro zabezpečení a telekomunikační služby. Cílem však také je rozšíření portfolia poskytovaných… »

Kola z ČD Bike je možné nově rezervovat i v e-shopuKola z ČD Bike je možné nově rezervovat i v e-shopu

22.5.2024 - Milovníci jízdních kol mohou také letos využít oblíbené cyklopůjčovny Českých drah. Během turistické sezony budou otevřené v 69 železničních stanicích. Nově je možné si toto sportovní náčiní zarezervovat přímo v e-shopu… »

Legendární Albatros se vrátí do provozuLegendární Albatros se vrátí do provozu

17.5.2024 - Legendární rychlíkové lokomotivě někdejších ČSD z roku 1947 se začalo blýskat na lepší časy. Modrý Albatros 498.022 se brzy bude moci vrátit do činné služby. České dráhy totiž využily nabídku společnosti Steam Story Agency… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika