Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Brouzdejte po internetu i v regionálních spojích

Brouzdejte po internetu i v regionálních spojích

9.1.2013 – autor: VÁCLAV RUBEŠ

Přístup k internetu již od loňského léta funguje ve vlacích SC Pendolino. Od konce minulého roku také začínáme nabízet tuto žádanou službu pro cestující v nových jednotkách RegioPanter a RegioShark, které postupně nasazujeme do provozu. Do budoucna plánujeme investovat do vybavení bezdrátovou technologií ve zhruba 350 vozech určených pro dálkovou dopravu.

Brouzdejte po internetu i v regionálních spojích

Bezplatné připojení k internetu se čím dál více zabydluje i ve vlacích Českých drah. Po vybavení nezbytnou technologií v jednotkách Pendolino nyní přicházejí na řadu RegioPantery a RegioSharky na regionálních spojích v osmi krajích republiky. Pro železničního národního dopravce se tak wi-fi pomalu stává standardem, který navíc může přilákat do vlaků další cestující. 

Instalace hardwaru přímo u výrobce vozidla

S poskytováním této služby počítaly České dráhy již při objednávání nových vozidel u výrobců. Jak rodina RegioPanterů ze Škody Transportation (řady 440,640 a 650), tak RegioSharků (řada 844) od společnosti PESA Bydgoszcz proto byly vybaveny hardwarem pro nejrozšířenější wi-fi signál specifikace IEEE 802.11 b/g na frekvenci 2,4 GHz již ve výrobních závodech. „Příjem tohoto signálu podporuje 99 procent běžných zařízení a jde o technologicky nejsnadnější variantu, pokud je systém instalován přímo výrobcem. Spolehlivosti systému navíc napomáhá forma ucelené jednotky, u které se nemusí řešit otázka funkčnosti zařízení v případě rozdělení klasické soupravy, ke kterému v provozu běžně dochází,“ vysvětluje Jan Jasný z Odboru informatiky GŘ ČD. „Díky úzké přímé spolupráci s techniky obou výrobců při zkušebním provozu jednotek můžeme dnes službu bezdrátového připojení k internetu nabídnout cestujícím prakticky od prvního provozního dne jednotky,“ doplňuje Zdeněk Kaufmann z téhož odboru.

Samotné připojení k nejvýznamnější světové síti poskytuje společnost O2, jejíž SIM karty jsou v jednotkách instalovány. Protože se zatím jedná o formu zkušebního provozu na tratích, jejichž po-
krytí signálem operátora může být místy problematické, nemohou České dráhy garantovat stoprocentní funkčnost ve všech místech. „Kvalitu signálu budeme monitorovat a vyhodnocovat, ovšem už dnes je jasné, že v některých místech, jako jsou tunely či hluboké traťové zářezy, může docházet k přerušení komunikace,“ říká Zdeněk Kaufmann. Ostatně jak služba reálně funguje, mohou cestující již dnes vyzkoušet v RegioPanterech v Jihočeském, Olomouckém, Královéhradeckém, Pardubickém a Ústeckém kraji nebo v RegioSharku v Plzeňském, Zlínském nebo Karlovarském kraji. Ohlasy a reference, týkající se kvality a případných nedostatků služby, mohou cestující posílat na adresu info@cd.cz

Expanze internetu v dálkových vozech

V dálkové dopravě se internet začal šířit nejprve v Pendolinu, a to od loňského léta. Ve stadiu zkušebního provozu je také wi-fi ve vlacích D1 Express na lince Praha – Brno a zpět. V tomto případě šlo o první instalaci systému nikoli do ucelené jednotky, ale do klasické soupravy vozů, což přineslo cenné zkušenosti a náměty na řešení technických problémů instalace a provozování služby WiFi internet u souprav, které se v provozních podmínkách běžně rozpojují.

Tyto poznatky hodlají České dráhy zúročit již v průběhu letošního roku, protože plánují instalovat technologii umožňující bezdrátové připojení k internetu do dalších zhruba 350 vozů běžné stavby určených pro dálkovou dopravu. Zahájení realizace tohoto projektu je naplánováno na druhou polovinu letošního roku.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

ČD-T dovybavila lokomotivy ČD Cargo ETCSČD-T dovybavila lokomotivy ČD Cargo ETCS

7.12.2022 - Dceřiná společnost Českých drah ČD - Telematika dovybavila palubní jednotkou evropského vlakového zabezpečovače ETCS poslední z celkem 78 lokomotiv řad 163 a 363 nákladního dopravce ČD Cargo a úspěšně tak dokončila významnou… »

ČD hledají nástupce CityElefantů i nové rychlíkové jednotkyČD hledají nástupce CityElefantů i nové rychlíkové jednotky

5.12.2022 - České dráhy pokračují v obnově svého vozidlového parku. V uplynulých týdnech vypsaly hned dvě soutěže, z nichž by měli vzejít dodavatelé nových vlaků. V prvním případě jde o elektrické jednotky pro rychlíkové spoje, jejichž… »

České dráhy zahájily provoz v elektrické trakci na UničovceČeské dráhy zahájily provoz v elektrické trakci na Uničovce

2.12.2022 - České dráhy 25. listopadu zahájily zkušební provoz v elektrické trakci pod dohledem evropského zabezpečovacího systému ETCS na trati z Olomouce do Uničova. Přibližně během měsíce se musí připravit na výhradní provoz. »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika