Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Brněnsko vítá RegioPantery

Brněnsko vítá RegioPantery

26.6.2014 – autor: MARTIN HARÁK

V pátek 20. června předal generální ředitel Českých drah Daniel Kurucz k užívání hejtmanovi Jihomoravského kraje Michalu Haškovi první jednotku RegioPanter. Tento krok je vyvrcholením loňské smlouvy se společností Škoda Vagonka na dodávku sedmi dvousystémových jednotek právě pro tuto oblast republiky.

Brněnsko vítá RegioPantery

Sérii nových RegioPanterů nasadí České dráhy do provozu na integ­rované regionální lince S2 Křenovice – Brno – Letovice – Březová nad Svitavou. První souprava vyjela ještě před prázdninami, zbývajících šest jednotek – jedna dvouvozová a k tomu pět třívozových – bude nasazeno ihned po jejich dodání v průběhu letošního roku. Generální ředitel Českých drah Daniel Kurucz na slavnostním předání první jednotky na brněnském hlavním nádraží zdůraznil, že Jihomoravský kraj patří po Praze a Středočeském kraji k regionům s největším objemem vlakové dopravy.

Nákup zaplatily kompletně ČD

„Na jižní Moravu postupně mířila modernizovaná vozidla, ale vzhledem k potřebě zvýšení komfortu, zpříjemnění cestování imobilním cestujícím nebo maminkám s kočárky, je potřeba na nejvytíženějších linkách nasadit opravdu nové a nízkopodlažní vlaky. V Jihomoravském kraji jsme bohužel nemohli využít, na rozdíl od ostatních krajů, evropské prostředky, a tak nákup sedmi souprav RegioPanter za necelou miliardu korun uhradily České dráhy v plné výši. Pro tento účel jsme nechali vyrobit vylepšené jednotky RegioPanter, které nabídnou vyšší počet míst pro cyklisty. Dvouvozové vlaky poskytnou čtrnáct a třívozové dvaadvacet míst pro kola, jejichž přeprava je v tomto regionu velmi populární,“ informoval Kurucz.

Člen představenstva Českých drah Michal Štěpán doplnil, že nové RegioPantery částečně nahradí čtyřicet let staré „pantografové“ jednotky řady 560. „Přejeme si, aby RegioPantery přilákaly další cestující. V praxi to bude znamenat, že víkendové spoje budou na lince S2 ze 70 procent vedeny ještě letos novými vlaky. V pracovních dnech plánujeme vzhledem k pravidelné frekvenci některé vlaky zdvojovat, přesto podíl nových moderních vozidel na trase z Křenovic přes Brno do Letovic dosáhne až 45 procent vlaků,“ vysvětlil Michal Štěpán.

Po prvních jízdách přijdou další

První dvouvozová jednotka RegioPanter najela v pondělí 23. června do běžného provozu po páteční premiéře a následující sobotě, kdy zajišťovala zvláštní jízdy na Dni otevřených dveří v Depu kolejových vozidel v Brně-Maloměřicích. Do konce června se naplánovalo nasazení tohoto vlaku na ranních spojích v pracovních dnech z Křenovic, resp. Rájce-Jestřebí do Brna. Odpoledne zajede na­opak dvakrát z Brna do Blanska a zpět. Po dodání druhé dvouvozové jednotky a jejím spojení s touto první soupravou budou nové vlaky jezdit ráno z Březové nad Svitavou do Brna, odpoledne z Brna do Sokolnic-Telnice či Křenovic a také do Skalice nad Svitavou a Letovic.

Během letních prázdnin dodá ostravská Škoda Vagonka již i první třívozové jednotky, které posílí flotilu moderních vlaků na této integrované lince. „Poslední třívozová jednotka, která bude uvedena do provozu během podzimu, se předtím ještě představí na renomovaném mezinárodním veletrhu železniční techniky InnoTrans v Berlíně,“ doplnil Michal Štěpán. 


Průměrné hodnocení (7 hlasů): 4.43

Fotogalerie

Další články této rubriky

ČD oficiálním dopravcem MS v ledním hokeji 2024ČD oficiálním dopravcem MS v ledním hokeji 2024

11.4.2024 - Národní dopravce zajistí během letošního světového šampionátu v hokeji v Česku přepravu hokejových týmů, rozhodčích, organizátorů i fanoušků mezi místy konání zápasů v Praze a v Ostravě. V květnu vypraví sedm párů… »

Začala obnova vjezdové části depa v Michli Začala obnova vjezdové části depa v Michli

8.4.2024 - Výměna 21 výhybek, tří kilometrů kolejí a 5,5 kilometru trakčního vedení – to vše se uskuteční při letošní komplexní modernizaci vjezdové části Centra údržby Praha jih v pražské Michli. Jedná se o dosud největší obnovu… »

Turistické vlaky procitly ze zimního spánkuTuristické vlaky procitly ze zimního spánku

4.4.2024 - Letošní turistická sezona na železnici v Praze a Středočeském kraji odstartovala předposlední březnový víkend. Nadšenci mohou opět vyrazit na tradiční jízdy do atraktivních míst, ale i na některé nové trasy. Kromě… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika