Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Začíná platit nový jízdní řád

Začíná platit nový jízdní řád

11.12.2020 – autor: PETR SLONEK

Podobně jako v předchozích letech i letos začne v prosinci platit na železnici nový jízdní řád. Podle grafikonu pro rok 2021 vlaky budou jezdit od neděle 13. 12. A zatímco stávající JŘ 2020 obsahoval proti minulým letům zásadní změny, ten následující žádné větší úpravy nepřináší. Zachován vesměs zůstává i rozsah dopravy. Nový jízdní řád bude platit až do 11. prosince 2021.

Začíná platit nový jízdní řád

V dálkové dopravě dojde jen k menším úpravám a většina spojů ze současného JŘ opět vyjede. Výraznější změny se chystají až v souvislosti s výlukami v úsecích Choceň – Ústí nad Orlicí a Pečky – Velim od začátku dubna 2021.

Ve vnitrostátní dopravě se zavádí nový vlak Ex 551 v trase Plzeň hl. n. – Praha hl. n. s odjezdem z Plzně ve 4.57 a příjezdem do Prahy v 6.21 h. Na lince Ex7 Praha – České Budějovice (– Linec) je nově řazen bistrovůz u většiny spojů, a tyto vlaky tak budou vedeny v kategorii InterCity. Spoje pak jedou do/z Lince v kategorii EuroCity.

Od 1. 4.2021 je plánována rozsáhlá výluka v úseku Ústí nad Orlicí – Brandýs nad Orlicí – Choceň a v úseku Velim – Pečky. Proto se na začátku dubna 2021 předpokládá změna jízdního řádu, která se dotkne všech vlaků trasovaných těmito úseky. Obsahovat bude i odklonové trasy vybraných vlaků linky Ex3 přes Havlíčkův Brod.

Mezistátní dálková doprava

V mezistátní dopravě se zavádí vlak R 311 Bohumín – Lublin (PKP), odjezd z Bohumína ve 4.18, příjezd do Lublinu ve 12.43. V opačném směru bude R 310 odjíždět z Lublinu v 15.35 h a přijede do Bohumína ve 23.58 h. Prodlouží se i spoj EC 114/115 Cracovia do stanice Przemysl Glówny.

Vlak R 300/301 Ostrava-Svinov – Krakow – Przemysl vyrazí od prosince v nových časových polohách, a to s odjezdem z Ostravy-Svinova v 8.38 h a zpět přijede do Ostravy-Svinova v 19.26 h.

Regionální doprava 

Se změnami musejí počítat cestující i v regionální dopravě. Začne provoz na nové zastávce Praha-Eden a skončí obslužnost zastávky ve Strašnicích. Otevření nové stanice Praha-Zahradní Město se předpokládá v létě 2021.

Na Pardubicku regionální dopravu podobně jako dálkovou ovlivní přestavba úseku Ústí nad Orlicí – Brandýs nad Orlicí. Na jaře začnou práce na zdvojkolejnění úseku Pardubice – Stéblová. To si vyžádá dlouhodobé výluky spojené s náhradní autobusovou dopravou. Od června by mělo začít omezení mezi hlavním a rosickým nádražím v Pardubicích a mezi Pardubicemi a Chrudimí. Kromě toho se od prosince navýší počet vlaků mezi Českou Třebovou a Březovou nad Svitavou a mezi Letohradem a Doudleby nad Orlicí.

V Královéhradeckém kraji mezi Náchodem a Chocní přibude spěšných vlaků o víkendech. V Chocni vzniknou přípoje na linky R 19 do / z Brna a R 18 do / z Prahy. Vybrané vlaky zamíří v sezoně až do Teplic n. M. s návazností do Adršpachu.

V Plzeňském a Karlovarském kraji se v polovině roku plánuje zahájení společného projektu obou krajů na tratích 178 a 140. Zavedeny budou nové spěšné vlaky Plzeň hl. n. – Cheb – Karlovy Vary. Pojedou ve dvouhodinovém intervalu a ČD na ně nasadí nové elektrické jednotky RegioPanter.

Na Vysočině se na trati 225 v úseku Jindřichův Hradec – Počátky-Žirovnice ruší regionální doprava. Nově regionální vlaky už neobslouží úsek Jindřichův Hradec – Počátky-Žirovnice – Horní Cerekev. Ve stanicích Počátky-Žirovnice a Horní Cerekev zastaví rychlíkové spoje.

V Olomouckém kraji se zavádí nový model dopravy v úseku (Šumperk-) Petrov nad Desnou – Sobotín, kdy víkendové spoje jedou celoročně. Ve druhé polovině roku 2021 by se v provozu měly objevit modernizované jednotky Stadler řady 646. V regionu budou pokračovat stavební práce s omezeními provozu v úsecích Olomouc - Uničov a Olomouc - Přerov - Hranice na Moravě.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

Návštěvnost ČD Muzea pandemie nesnížila Návštěvnost ČD Muzea pandemie nesnížila

16.12.2020 - Letošní sezona v ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka sice skončila před pár týdny, nicméně vedení už spřádá plány na příští rok. Nostalgií vonící akce budou připravovány s odkazem na 150. výročí železnice v Lužné. Nezahálí… »

Nádraží v Plzni i přilehlou trať čeká obnovaNádraží v Plzni i přilehlou trať čeká obnova

15.12.2020 - Rekonstrukce památkově chráněné výpravní budovy plzeňského hlavního nádraží a trati mezi městskými částmi Lobzy a Koterov. To jsou dva projekty, které má v plánu Správa železnic v západočeské metropoli. Na zhotovitele už… »

Připravuje se nová trať pro rychlost 200 km/h Připravuje se nová trať pro rychlost 200 km/h

14.12.2020 - Z Plzně do Stodu by měly vlaky jezdit rychlostí 200km/h. Správa železnic už vyhlásila tendr na projektanta, který vytvoří dokumentaci pro stavební povolení novostavby dvoukolejné trati. Předpokládaná hodnota zakázky činí 219 290… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika