Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Za Aloisem Nebelem po Slezském Semmeringu

Za Aloisem Nebelem po Slezském Semmeringu

12.9.2013 – autor: MARTIN HARÁK

Předposlední prázdninový víkend se mohli všichni fanoušci vydat za komiksovým výpravčím do stanice Bílý Potok. Vlastně pardon, do stanice Horní Lipová. České dráhy ve spolupráci s agenturou Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu připravily svezení motorovým vozem řady M 131.1, zvaným Hurvínek, ale i doprovodný program. Součástí akce byl i průvodce v podobě komiksu, který přibližuje turisticky zajímavá místa na Šumpersku proslavená filmem Alois Nebel.

Za Aloisem Nebelem po Slezském Semmeringu

Stylový motorový vůz z roku 1948 přijel v sobotu 24. srpna do Horní Lipové. Po zdejší dráze, které se kvůli výškovým parametrům a podobnosti se známou rakouskou tratí přezdívá Slezský Semmering, vozil cestující do Ostružné. Hlavním hrdinou nostalgicko-zábavného setkání se stal Alois Nebel, známá postava z románu Jaroslava Rudiše. Nejdříve v neživotné, komiksové verzi, později dokonce v životní podobě. 

Zábava za dvacetikorunu

„V sobotu jsme vypravili celkem sedm spojů, které zabezpečil historický motorový stroj M 131.101 z majetku Národního technického muzea, který je deponován v Šumperku. Jízdenky, které prodával vlakvedoucí přímo ve vlaku, stály pro dospělé buď dvacetikorunu, popřípadě polovinu, kdo chtěl jet jen jednu zastávku například z Horní Lipové na Ramzovou,“ říká Petr Viktorin z olomouckého KCOD. V Horní Lipové se návštěvníci mohli zúčastnit posvěcení stavby pravoslavného kostela emeritním metropolitou Kryštofem, podívat se na ochočeného papouška aru zelenokřídlého z tamního Faunaparku nebo se připojit ke krojovanému průvodu v čele s císařem Josefem II. A aby nebylo všeho dost, tak se po druhé hodině odpolední uskutečnil doprovodný program v podobě šermířských klání či divadelního představení. 

Jesenicko v mobilu

Letos v květnu agentura Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu poslala „do světa“ originálního průvodce do mobilních telefonů, který vznikl spojením turistiky a filmu. „Loni jsme začali pracovat s filmovou turistikou a právě v tu dobu v Jeseníku probíhala premiéra filmu Alois Nebel, který byl natočený podle komiksové předlohy pánů Rudiše a Švejdíka. Atraktivní je nejen film, ale samotné téma a nádherná železniční trať, takže jsme vsadili na tuto kartu a ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu vznikla aplikace, která nabízí průvodce s názvem Alois Nebel a Jeseníky,“ vysvětluje Barbora Haušková ze Sdružení cestovního ruchu.

Průvodce přibližuje místa podél tratě ze Zábřehu na Moravě až po Zlaté Hory s tím, že se v aplikaci použil hlas představitele filmového hrdiny Miroslava Krobota. Aplikace je určená pro telefony s operačním systémem Android či iPhony a také funguje jako originálně pojatý průvodce po regionu Jeseníků a Rychlebských hor. Zavede návštěvníka do jedenácti vybraných míst spojených s různými turistickými zajímavostmi. Bližší podrobnosti si každý může najít na webových stránkách www.cd.cz/zazitky nebo www.navstivtejeseniky.cz

Nebelův dvojník z Ramzové

Bývalý železničář Petr Bazger má Jesenicko opravdu zadřené pod kůží. Proto při různých příležitostech imituje postavu nádražáka Aloise Nebela, kterému se navíc velmi podobá. A protože svou občasnou roli bere vážně, nechává si pro tyto příležitosti vždy narůst i autentický knírek pod nosem a nosí svoji vlastní uniformu, ve které dokončil aktivní službu na dráze. „Narodil jsem se na Ramzové v hotelu, který se nachází hned vedle zastávky. Prošel jsem jako výpravčí řadu stanic na Slezském Semmeringu a až později jsem odešel na olomouckou správu dráhy, pracoval v odborovém sdružení OSŽ a profesionální kariéru jsem ukončil jako provozní ředitel dceřiné společnosti ČD Cargo,“ říká jedním dechem Petr Bazger, který ve stylové uniformě podával během jízdy motorovým vozem zasvěcený výklad o zajímavostech tamní tratě i přírodních krásách.

Film Alois Nebel má podle Bazgera řadu reálných momentů. „Vzhledem k tomu, že jsem na trati sloužil, tak si dobře vzpomínám na sovětskou posádku, která sídlila v Jeseníku. Právě s Rusy je ve filmu hodně sekvencí. Příběh je sice fikcí, ale částečně vychází z místních reálií. Vím to od řady starousedlíků. Proto se domnívám, že ve filmu je Horní Lipová raději přejmenována na Bílý Potok. Řada příběhů navíc pochází od dědečka jednoho z autorů komiksové předlohy Aloise Nebela,“ dodává tajuplně Petr Bazger.

A bonbonek na závěr. Po asi nejznámějším, byť fiktivním nádražákovi Aloisi Nebelovi se od nového jízdního řádu na rok 2014 plánuje pojmenování dokonce dvou rychlíků Českých drah. Mělo by jít o ranní vlak 1412 Jeseník – Zábřeh na Moravě a v opačném směru o podvečerní vlak 1413 ze Zábřehu na Moravě do Jeseníku, kam by měl dojet deset minut po sedmé večerní.


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 5

Fotogalerie

Další články této rubriky

České dráhy vrátily do provozu push-pull po nehoděČeské dráhy vrátily do provozu push-pull po nehodě

6.6.2023 - České dráhy vrátily na konci května po opravě ve výrobním závodě do provozu přes devět měsíců odstavenou třívozovou patrovou soupravu push-pull s číslem 002. Ta nyní opět jezdí na kmenové trati Ostrava – Frýd­lant nad… »

ČD zahájily prodej jízdenek na sezonní spoje Pirat a Widmy k Baltskému mořiČD zahájily prodej jízdenek na sezonní spoje Pirat a Widmy k Baltskému moři

4.6.2023 - Do polských prázdninových letovisek Leba, Hel a Kolobrzeg lze cestovat nočními vlaky provozovanými ve spolupráci ČD a polského dopravce PKP Intercity. Prodej jízdenek a rezervací na tyto vlaky byl zahájen právě v těchto dnech. »

Klub dopravní historie oslavil 20. výročíKlub dopravní historie oslavil 20. výročí

28.5.2023 - Už 20 let činnosti si na konci března připomněli stávající i bývalí členové Klubu dopravní historie (KDH) při Domě dětí a mládeže v Praze 5. Slavnostní výroční schůzka se uskutečnila v secesním historickém salonku Českých… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika