Železničář / Zpravodajství / Za Aloisem Nebelem po Slezském Semmeringu
Za Aloisem Nebelem po Slezském Semmeringu
12.9.2013 – autor: MARTIN HARÁK
Předposlední prázdninový víkend se mohli všichni fanoušci vydat za komiksovým výpravčím do stanice Bílý Potok. Vlastně pardon, do stanice Horní Lipová. České dráhy ve spolupráci s agenturou Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu připravily svezení motorovým vozem řady M 131.1, zvaným Hurvínek, ale i doprovodný program. Součástí akce byl i průvodce v podobě komiksu, který přibližuje turisticky zajímavá místa na Šumpersku proslavená filmem Alois Nebel.
Stylový motorový vůz z roku 1948 přijel v sobotu 24. srpna do Horní Lipové. Po zdejší dráze, které se kvůli výškovým parametrům a podobnosti se známou rakouskou tratí přezdívá Slezský Semmering, vozil cestující do Ostružné. Hlavním hrdinou nostalgicko-zábavného setkání se stal Alois Nebel, známá postava z románu Jaroslava Rudiše. Nejdříve v neživotné, komiksové verzi, později dokonce v životní podobě.
Zábava za dvacetikorunu
„V sobotu jsme vypravili celkem sedm spojů, které zabezpečil historický motorový stroj M 131.101 z majetku Národního technického muzea, který je deponován v Šumperku. Jízdenky, které prodával vlakvedoucí přímo ve vlaku, stály pro dospělé buď dvacetikorunu, popřípadě polovinu, kdo chtěl jet jen jednu zastávku například z Horní Lipové na Ramzovou,“ říká Petr Viktorin z olomouckého KCOD. V Horní Lipové se návštěvníci mohli zúčastnit posvěcení stavby pravoslavného kostela emeritním metropolitou Kryštofem, podívat se na ochočeného papouška aru zelenokřídlého z tamního Faunaparku nebo se připojit ke krojovanému průvodu v čele s císařem Josefem II. A aby nebylo všeho dost, tak se po druhé hodině odpolední uskutečnil doprovodný program v podobě šermířských klání či divadelního představení.
Jesenicko v mobilu
Letos v květnu agentura Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu poslala „do světa“ originálního průvodce do mobilních telefonů, který vznikl spojením turistiky a filmu. „Loni jsme začali pracovat s filmovou turistikou a právě v tu dobu v Jeseníku probíhala premiéra filmu Alois Nebel, který byl natočený podle komiksové předlohy pánů Rudiše a Švejdíka. Atraktivní je nejen film, ale samotné téma a nádherná železniční trať, takže jsme vsadili na tuto kartu a ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu vznikla aplikace, která nabízí průvodce s názvem Alois Nebel a Jeseníky,“ vysvětluje Barbora Haušková ze Sdružení cestovního ruchu.
Průvodce přibližuje místa podél tratě ze Zábřehu na Moravě až po Zlaté Hory s tím, že se v aplikaci použil hlas představitele filmového hrdiny Miroslava Krobota. Aplikace je určená pro telefony s operačním systémem Android či iPhony a také funguje jako originálně pojatý průvodce po regionu Jeseníků a Rychlebských hor. Zavede návštěvníka do jedenácti vybraných míst spojených s různými turistickými zajímavostmi. Bližší podrobnosti si každý může najít na webových stránkách www.cd.cz/zazitky nebo www.navstivtejeseniky.cz.
Nebelův dvojník z Ramzové
Bývalý železničář Petr Bazger má Jesenicko opravdu zadřené pod kůží. Proto při různých příležitostech imituje postavu nádražáka Aloise Nebela, kterému se navíc velmi podobá. A protože svou občasnou roli bere vážně, nechává si pro tyto příležitosti vždy narůst i autentický knírek pod nosem a nosí svoji vlastní uniformu, ve které dokončil aktivní službu na dráze. „Narodil jsem se na Ramzové v hotelu, který se nachází hned vedle zastávky. Prošel jsem jako výpravčí řadu stanic na Slezském Semmeringu a až později jsem odešel na olomouckou správu dráhy, pracoval v odborovém sdružení OSŽ a profesionální kariéru jsem ukončil jako provozní ředitel dceřiné společnosti ČD Cargo,“ říká jedním dechem Petr Bazger, který ve stylové uniformě podával během jízdy motorovým vozem zasvěcený výklad o zajímavostech tamní tratě i přírodních krásách.
Film Alois Nebel má podle Bazgera řadu reálných momentů. „Vzhledem k tomu, že jsem na trati sloužil, tak si dobře vzpomínám na sovětskou posádku, která sídlila v Jeseníku. Právě s Rusy je ve filmu hodně sekvencí. Příběh je sice fikcí, ale částečně vychází z místních reálií. Vím to od řady starousedlíků. Proto se domnívám, že ve filmu je Horní Lipová raději přejmenována na Bílý Potok. Řada příběhů navíc pochází od dědečka jednoho z autorů komiksové předlohy Aloise Nebela,“ dodává tajuplně Petr Bazger.
A bonbonek na závěr. Po asi nejznámějším, byť fiktivním nádražákovi Aloisi Nebelovi se od nového jízdního řádu na rok 2014 plánuje pojmenování dokonce dvou rychlíků Českých drah. Mělo by jít o ranní vlak 1412 Jeseník – Zábřeh na Moravě a v opačném směru o podvečerní vlak 1413 ze Zábřehu na Moravě do Jeseníku, kam by měl dojet deset minut po sedmé večerní.
Fotogalerie
Další články této rubriky
Vlakvedoucí Roman Juřena získal medaili Za hrdinství
19.12.2024 - Prezident republiky Petr Pavel u příležitosti státního svátku 28. října ocenil i vlakvedoucího Českých drah. Na slavnostním ceremoniálu ve Vladislavském sále udělil medaili Za hrdinství Romanovi Juřenovi, který 17. října 2023… »
Cestu vlakem Českých drah ohodnotily už statisíce lidí
17.12.2024 - Už dva roky České dráhy získávají od cestujících zpětnou vazbu týkající se spokojenosti s cestou vlakem. V aplikaci Můj vlak mohou zákazníci prostřednictvím hvězdiček hodnotit jak celkový dojem z jízdy, tak jednotlivé služby… »
ČD si půjčí 7,6 miliardy Kč od EIB na modernizaci vozidel
13.12.2024 - Evropská investiční banka (EIB) půjčí Českým drahám 300 milionů eur, tedy 7,61 miliardy korun, na nákup nových a modernizaci stávajících vozů a lokomotiv. Dopravce půjčku využije na pořízení 180 vozů a 20 elektrických… »