Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Z Meiningenu se vrátila stoletá lokomotiva 365.024

Z Meiningenu se vrátila stoletá lokomotiva 365.024

10.11.2022

Ze specializovaných dílen DB v německém Meiningenu se do železničního muzea v Lužné u Rakovníka po částečné opravě po čtyřech letech vrátila konstrukčně nejstarší česká parní lokomotiva 365.024.

Z Meiningenu se vrátila stoletá lokomotiva 365.024

Odborníci obnovili pojezd lokomotivy s kompletním vnitřním a vnějším rozvodem, opravili samotný parní stroj včetně výroby nového pravého parního válce a instalovali kotel. Rekonstrukci stroje dokončí České dráhy. Lokomotiva by měla prvně vyjet při příležitosti svého 100. výročí v roce 2023. Přes 50 let stála na různých místech pod širým nebem a v důsledku povětrnostních vlivů chátrala. Stroj do Meiningenu zamířil v září 2018 i s kotlem, který už byl po renovaci. Předpokládalo se, že se z Německa vrátí vlastní silou v roce 2019. Ukázalo se ale, že lokomotiva je v mnohem horším stavu, než se čekalo. Některé části buď chyběly, nebo vyžadovaly kompletní přestavbu. V rámci úspor se ČD nakonec rozhodly opravu dokončit vlastními silami v Lužné.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

Čtyřvozová Moravia vyrazila do provozuČtyřvozová Moravia vyrazila do provozu

7.2.2023 - Nová čtyřvozová elektrická jednotka Moravia zahájila zkušební provoz s cestujícími. Jedná se o první z 31 čtyřvozových vlaků, které si u českého výrobce Škoda Group objednal Jihomoravský kraj. Vlak poprvé vyrazil na pravidelné… »

Do Osoblahy opět jezdí pravidelné vlakyDo Osoblahy opět jezdí pravidelné vlaky

5.2.2023 - Po více než sedmi měsících se na úzkokolejnou dráhu z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy vrátily pravidelné vlaky Českých drah. První spoj vyjel ve čtvrtek 26. ledna krátce před šestou hodinou ranní z Osoblahy a ukončil tak dlouhé… »

Buštěhradská dráha se stane muzejní osouBuštěhradská dráha se stane muzejní osou

25.1.2023 - Železnice se již brzy dočká vlastního výstavního prostoru. Přiblížil se totiž vznik Muzea železnice a elektrotechniky na pražském Masarykově nádraží. Po jeho dokončení vznikne „muzejní osa“ v trase bývalé Buštěhradské… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika