Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Vzkříšení Heligóna se blíží do finále

Vzkříšení Heligóna se blíží do finále

11.5.2019 – autor: JOSEF HOLEK

ČD Muzeum v Lužné u Rakovníka se může pochlubit novým historickým exponátem. Po zhruba pěti letech restaurátorských prací byla 17. dubna zatopena parní lokomotiva 414.096 přezdívaná Heligón. Vedení Centra historických vozidel předpokládá, že technicko-bezpečnostní zkoušku (TBZ) si stroj odbude v květnu.

Vzkříšení Heligóna se blíží do finále

Návštěvníky ČD Muzea v Lužné u Rakovníka čeká novinka. Po pěti desítkách let stání na pomníku v ŽOS České Velenice a sedmi letech oprav v luženské dílně bude opět v provozu více než sto let stará parní lokomotiva 414.096 s tendrem 412.365.

„Nechali jsme jí udělat jen kotel, dvojkolí a s využitím dotace Ministerstva dopravy ČR tendr, jinak jsme ji rekonstruovali svépomocí. Nyní se s ní musíme seznámit. Jde o mašinu, která byla půl století mimo provoz. Máme informaci, že ještě žijí dva strojvedoucí, kteří ji zažili v provozu. Budeme s nimi komunikovat a získávat jejich zkušenosti. Až ty totiž ukážou, jaké jsou její možnosti pro praktické využití,“ řekl Miloslav Kothera, ředitel Centra historických vozidel ČD, pod které ČD Muzeum spadá.

Okolo „komína“

Letos se Heligón, jak se stroji přezdívá, dočkal opětovného zatopení. „Předpokládáme, že v květnu si stroj odbude technicko-bezpečnostní zkoušku. Dále musíme předložit všechny potřebné dokumenty na Drážní úřad a počkat na schválení. Pokud vše dobře půjde, bude do prázdnin hotovo a můžeme vyjet,“ zmínil ředitel. TBZ si lokomotiva odbude v okolí Lužné, její maximální rychlost je totiž 35 km/h. Není potřeba ji tedy testovat například na koridoru nebo okruhu. Šlágr letošní sezony by tedy měl být nasazován pouze na výkony v okolí. „Mám na mysli trasy do Rakovníka, Stochova nebo na Kolešovku,“ upřesnil Kothera.

Heligón však není jedinou lokomotivou z vozidlového parku CHV, která letos projde rukama správkařů. Loni v létě jsme informovali o generálních opravách dvou lokomotiv – 434.2186 a 365.024. Ředitel Kothera uvedl, že před dokončením je oprava kotle pro Čtyřkolák ve specializované kolínské firmě SEA. „Vrátí se v těchto dnech a bude zavázán na rám, který jsme spravili svépomocí. Pak vyvážeme všechny nápravy a pošleme je do německého Meiningenu, do dílen Deutsche Bahn, aby nám nalisovali nové obruče. Němci by vše měli zvládnout do několika týdnů. Finálně by měl být Čtyřkolák hotov do konce roku.“

Skvost čeká znovuzrození

Do Meiningenu poputuje i kotel z „třistapětašedesátky“, kde se sváže s pojezdem – ten už je v opravě u DB od loňského léta. „Pracovat se bude i na dalším příslušenství včetně pneumatické a mechanické brzdy či oplášťování kotle. Hotovo by mělo být zhruba do roka,“ dodal Kothera. Na kotel správkaři ČD už namontovali armatury a za účasti zkušebního komisaře úspěšně natlakovali.


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 5

Další články této rubriky

České dráhy vrátily do provozu push-pull po nehoděČeské dráhy vrátily do provozu push-pull po nehodě

6.6.2023 - České dráhy vrátily na konci května po opravě ve výrobním závodě do provozu přes devět měsíců odstavenou třívozovou patrovou soupravu push-pull s číslem 002. Ta nyní opět jezdí na kmenové trati Ostrava – Frýd­lant nad… »

ČD zahájily prodej jízdenek na sezonní spoje Pirat a Widmy k Baltskému mořiČD zahájily prodej jízdenek na sezonní spoje Pirat a Widmy k Baltskému moři

4.6.2023 - Do polských prázdninových letovisek Leba, Hel a Kolobrzeg lze cestovat nočními vlaky provozovanými ve spolupráci ČD a polského dopravce PKP Intercity. Prodej jízdenek a rezervací na tyto vlaky byl zahájen právě v těchto dnech. »

Klub dopravní historie oslavil 20. výročíKlub dopravní historie oslavil 20. výročí

28.5.2023 - Už 20 let činnosti si na konci března připomněli stávající i bývalí členové Klubu dopravní historie (KDH) při Domě dětí a mládeže v Praze 5. Slavnostní výroční schůzka se uskutečnila v secesním historickém salonku Českých… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika