Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Vlaky na Zlínsku směřovaly do stanice Recyklace

Vlaky na Zlínsku směřovaly do stanice Recyklace

31.10.2013 – autor: MARTIN HARÁK

Netypické zeleno-modré kostýmy se žlutými hranatými klobouky byly v Regionovách na trati 331 nepřehlédnutelné. Do nich byl oblečen tým, který měl za úkol od 30. září do 4. října ve stanicích Otrokovice, Zlín střed a Vizovice odebírat od lidí staré elektrospotřebiče do připravených sběrných nádob. A aby to měli cestující ještě jednodušší, mohli nepotřebné elektrospotřebiče odevzdat přímo ve vlacích, které jely tam a zpět čtyřikrát denně.

Vlaky na Zlínsku směřovaly do stanice Recyklace

Recyklovat je normální. Asi tak by znělo jedno z poslání osvětové akce, která na přelomu září a října probíhala na nádražích ve Zlínském kraji. Cestující mohli využít cestu vlakem k odevzdání starých či nefunkčních drobných elektrospotřebičů. Na akci se vedle Českých drah podílel Zlínský kraj, společnost Elektrowin a místní regionální televize a Rádio Čas.

„Cestující se poutavou formou dozvěděli základní informace o recyklaci vyřazených spotřebičů. Za odevzdaný spotřebič každý obdržel slosovatelný kupon, což byla šance na výhru jednoho z pěti nových elektrických výrobků v hodnotě tisíc korun. Tyto výherce osobně vylosovala první místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková v sobotu 5. října v rámci Dne Zlínského kraje,“ potvrzuje manažerka zlínského KCOD Lenka Hrdinová, která celou akci za České dráhy se svým týmem spolupracovníků připravila. 

Sběrné nádoby v Regionovách i na třech nádražích

Podle přednosty osobní stanice Otrokovice Roberta Lukáše reklamní akce probíhala každý den od tři čtvrtě na šest ráno do čtvrt na sedm večer. „Centrem informační kampaně byla stanice Otrokovice, kde se na prvním nástupišti staral o celodenní zábavu moderátor Rádia Čas a navíc tam probíhaly živé vstupy vysílání jak tohoto rádia, tak i reportážní vstup vysílání Českého rozhlasu a současně regionální televize. První Regionova vyrážela na svoji pouť denně deset minut před šestou ranní a poslední reklamní vlak doprovázený promotéry dorazil k nám do Otrokovic až po šesté večerní,“ říká přednosta Lukáš. Elektroodpad bylo možné odevzdat také ve stanicích Zlín střed a Vizovice.

Po celý den pendlovaly na pravidelných spojích mezi Otrokovicemi a Vizovicemi čtyři páry Regionov označených v oknech reklamními plakáty, které upozorňovaly na uvedenou akci. Ve spolupráci KCOD Zlín, DKV Olomouc a RCVD Valašské Meziříčí bylo rozhodnuto o konání uvedené akce jen v několika vybraných spojích, na které byly nasazeny dvě spojené Regionovy z důvodu vyšší obsaditelnosti. Na trati totiž běžně jezdí nové motorové jednotky RegioShark, které však pro tuto akci nebyly z kapacitních důvodů vhodné. „České dráhy mají velký potenciál, který se dá využít při pořádání obdobných akcí. Přepravujeme obrovské množství cestujících, které můžeme oslovit pořádáním obdobných akcí. Nyní předáváme pomyslný štafetový kolík kolegům z KCOD Liberec, kde se bude obdobná akce konat v listopadu letošního roku,“ doplňuje Lenka Hrdinová. 

Nevyhazujte zlatý poklad jen tak do popelnice

Ojedinělou příležitost odevzdat vysloužilé varné konvice, holicí strojky nebo klidně i vysavače využilo více než 700 lidí. Prvních tři sta cestujících, kteří přinesli vyřazené elektrospotřebiče, obdrželo stylová trika, další pak užitečné maličkosti jako tužky, stolní kalendáře nebo autoškrabky na led. Hostesky z promotýmu navíc rozdávaly různé propagační materiály a také třeba ekologickou křížovku.

„Touto pilotní akcí jsme chtěli především upozornit na to, že má cenu odevzdávat i malé vyřazené spotřebiče. Lednice nebo pračky si lidé už zvykli ode­vzdávat do sběrných dvorů nebo u prodejců při nákupu nového spotřebiče. Ale spousta drobného elektra – jako jsou například rychlovarné konvice, fény či holicí strojky – ještě stále končí v popelnicích. A to je špatně,“ říká Táňa Pokorná, ředitelka zákaznického oddělení společnosti Elektrowin, která na závěr uvádí zajímavé přirovnání. Z každých sto tisíc kilogramů elektrospotřebičů lze získat kilogram zlata, kvůli kterému by se jinak muselo vytěžit 240 tisíc tun zlatonosné rudy. Takže recyklujte!       

Jak probíhala osvěta na recyklaci

  • České dráhy se podílely na celkové propagaci akce a poskytly nejen své prostory, ale i motorový vlak.
  • Na místní trati 331 Otrokovice – Vizovice, kde osvětová akce probíhala, se denně přepraví až šest tisíc cestujících.
  • Za dobu trvání akce se vybralo 739 elektrospotřebičů, především varných konvic.
  • Sběrné boxy se nacházely ve stanicích Otrokovice, Zlín střed a Vizovice a také v Regionově.
  • Uvažuje se o opakování akce v dalších krajích. Na řadě je Liberecko.

Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

České dráhy vrátily do provozu push-pull po nehoděČeské dráhy vrátily do provozu push-pull po nehodě

6.6.2023 - České dráhy vrátily na konci května po opravě ve výrobním závodě do provozu přes devět měsíců odstavenou třívozovou patrovou soupravu push-pull s číslem 002. Ta nyní opět jezdí na kmenové trati Ostrava – Frýd­lant nad… »

ČD zahájily prodej jízdenek na sezonní spoje Pirat a Widmy k Baltskému mořiČD zahájily prodej jízdenek na sezonní spoje Pirat a Widmy k Baltskému moři

4.6.2023 - Do polských prázdninových letovisek Leba, Hel a Kolobrzeg lze cestovat nočními vlaky provozovanými ve spolupráci ČD a polského dopravce PKP Intercity. Prodej jízdenek a rezervací na tyto vlaky byl zahájen právě v těchto dnech. »

Klub dopravní historie oslavil 20. výročíKlub dopravní historie oslavil 20. výročí

28.5.2023 - Už 20 let činnosti si na konci března připomněli stávající i bývalí členové Klubu dopravní historie (KDH) při Domě dětí a mládeže v Praze 5. Slavnostní výroční schůzka se uskutečnila v secesním historickém salonku Českých… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika