Železničář / Zpravodajství / Vlak Lustig potřetí šířil příběh odvahy i zla
Vlak Lustig potřetí šířil příběh odvahy i zla
30.7.2014 – autor: MARTIN NAVRÁTIL
Pět českých, moravských a slezských nádraží se v průběhu července stalo kulisou pro divadelní představení Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou. Již třetím rokem smutný příběh z pera Arnošta Lustiga, i díky autentičnosti scény v prostorách železničních stanic a soupravy vlaku věrně dokreslující podmínky židovských transportů, láká tisíce lidí. Během 55 repríz ho přišlo zhlédnout na 12 tisíc diváků. Zatím poslední představení se odehrálo v Poděbradech. Už v příští sezoně ale chtějí pořadatelé projekt vyvézt i za hranice republiky.
Po nádražích Praha-Bubny, Brně hlavním nádraží, nákladovém nádraží Ostrava a Frenštátu pod Radhoštěm byly 21. července Poděbrady posledním místem štace Vlaku Lustig. Přes 200 diváků si v dramatické atmosféře začínající bouře s lijákem, jen podbarvující dramatičnost obsahu, vychutnaly představení podle Arnošta Lustiga v podání herců zejména z Divadla pod Palmovkou. V rámci 15. ročníku festivalu Devět bran je připravily agentura Old Way Production, společnost Výzkumné centrum archeologie zla, mj. za podpory i Českých drah, jež jsou oficiálním dopravcem, a generálního partnera akce, společnosti ČD - Telematika.
Letošní ročník nabídl rozšířený program
Jak mi prozradil Pavel Chalupa, ředitel festivalu Devět bran, který si mimochodem „střihnul“ jednu z menších rolí vězně, letošní ročník, pořádaný pod záštitou prezidenta republiky, ministra dopravy a dalších, nabídl rozšířený program. V rámci zahájení festivalu česko-německo-židovské kultury se mj. předávaly evropské ceny umění 2014. Vlak Lustig nabídl také speciální program pro děti. Ten proběhl 12. července v Bubnech, kde se hrálo představení Brundibár a jezdila i parní lokomotiva. Zhruba tolik, kolik se podařilo natlačit židlí do vozu řady Ztrc symbolizujícího válečné dobytčáky, činil v Poděbradech počet zájemců o přednášku Šimona Krbce, ředitele Výzkumného centra archeologie zla, na téma Člověk a zlo. Na stěnách Zetky byla umístěna výstava Vojenského historického ústavu s názvem Most až sem o pomoci Československa Izraeli v roce 1948. Na malířských stojanech v přístřeší prvního nástupiště byly instalovány velkoplošné portréty několika osob přeživších holokaust od fotografky Nguyen Phuong Thao.
Hrálo se téměř s nasazením života
Herci hráli v bouřících Poděbradech doslova jako o život, snad i proto, že v předloze o životy jde. Část děje se operativně přesunula do nákladního vozu a pouze v momentě nejsilnějšího lijáku musela Lustigovu hru přerušit krátká, asi desetiminutová pauza. Navzdory čerstvě operovanému prstu, do něhož se dostala infekce z jednoho z rekvizitních kufrů, se posledního letošního představení v Poděbradech statečně zhostil i herec Dušan Sitek v roli obchodníka Hermana Cohena. V hlavní roli strojově chladného a cynického esesmana Bedřicha Brenského se tradičně objevil Marek Zima, v roli židovské dívky Kateřiny letos alternovaly Denisa Pfauserová, Anna Stropnická a nově Petra Tenorová. Tradičně naživo hranou hudbu obstarala skupina Menorah vedená autorem Josefem Gušlbauerem.
V čele divadelního vlaku hřímal prototypový Brejlovec
Režisér Petr Kracik, jenž se letos za Old Way ujal i produkce a tedy i třeba zařizování bezplatné rezervace míst, si při přípravě poděbradského vystoupení našel chvíli i na zhodnocení letošní sezony: „Velmi příjemné bylo naše předposlední představení ve Frenštátu, kde jsme udělali rekord, skoro ke čtyřem stům diváků, dokonce se našlo ve městě 40 dalších sedadel, aby co nejméně lidí stálo.“ A coby železniční znalec také ocenil, že převozy po celou túru letošního Vlaku Lustig zajišťoval prototypový Brejlovec T 478.3001 z Depa historických vozidel Lužná u Rakovníka vedený strojvedoucími Českých drah. „Organizace převozů byla letos velmi dobrá a i všechny spoje, kterými jsme se přemísťovali, naprosto klapaly.“ V roce 2015 by Vlak Lustig měl vyjet už počtvrté, tentokrát s přídomkem vlak Vítězství, a jak poznamenává Pavel Chalupa, pokud vše vyjde a potvrdí se partnerství, je představa, že by zavítal i do sousedních zemí. Optimismu nebrání ani slova Lenky Řemelkové, ředitelky úseku Personální a marketing společnosti ČD - Telematika, která je už poněkolikáté generálním partnerem Vlaku Lustig: „Podpora veřejně prospěšných projektů je důležitá a my se rádi zapojujeme.“ Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou do letoška zaznamenala více než pětapadesát repríz a zhlédlo ji přibližně 12 tisíc lidí.
Fotogalerie
Další články této rubriky
Dětské kino nabídne 130 vlaků ČD
30.12.2024 - Cestující s dětmi se mohou těšit na více služeb a větší komfort. Už 130 dálkových vlaků nabídne dětské kino, stovky vlaků mají vozy s místy vybavenými hrou Můj vláček. Celkem 485 dálkových spojů nabízí vyhrazená místa… »
V polovině vlaků je možné nabíjet mobily a notebooky
26.12.2024 - Každá kancelář nebo domácnost potřebuje zdroj elektřiny pro napájení notebooků, mobilních telefonů, tabletů a další elektroniky. Nabíjet cestovní elektroniku lze nyní ve 4 184 spojích Českých drah, které tak lze snadno… »
ČD přivítaly setkání středoevropských dispečerů
22.12.2024 - Začátkem listopadu se do Prahy vrátilo mezinárodní jednání zástupců dispečinků hned šesti středoevropských železničních dopravců. Pozvání přijali kolegové z Rakouska (ÖBB Personenverkehr), Polska (PKP Intercity), Německa (DB… »