Železničář / Zpravodajství / Trať z Pardubic do Hradce Králové získává druhou kolej
Trať z Pardubic do Hradce Králové získává druhou kolej
29.4.2015 – autor: MARTIN NAVRÁTIL
Na začátku dubna přestaly na trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi jezdit osobní vlaky. A v druhé půli měsíce zde provoz ustal úplně. Vše způsobily práce na zdvoukolejnění úseku Stéblová – Opatovice nad Labem. Cestující zde tak museli vzít zavděk náhradní autobusovou dopravou (NAD). Odměnou jim však bude po dokončení stavby zlepšení dopravy mezi oběma krajskými městy a také její větší bezpečnost i plynulost.
Po celý duben trvala rozsáhlá výluka mezi Hradcem Králové a Pardubicemi (respektive Pardubicemi-Rosicemi n. L.). Až do 19. 4. přitom vlaky v tomto úseku nejezdily vůbec. Důvodem jsou samozřejmě práce na zdvoukolejnění úseku Stéblová – Opatovice, konkrétně ty, které se přímo dotýkají stanice Stéblová. Instalují se zde nové výhybky a pokládají koleje včetně úprav reliéfu stanice a technici také montují nové zabezpečovací zařízení.
Silnice poničené při stavbě investoři brzy opraví
Výluky se samozřejmě neobešly bez reakcí a poznámek cestujících i médií. Obyvatelé míst bezprostředně dotčených stavbou si stěžují na prašnost a naopak bláto či zvýšený provoz silničních vozidel a stavební techniky. Vadí jim rovněž poškozování silnic. Stížnost na znečištění místní cyklostezky zaslal starosta Stéblové na Pardubický kraj, podobně starostka Čeperky. Investor (SŽDC) i zhotovitel (Skanska) přislíbili, že poničené komunikace budou opraveny a omluvili se, že u tak rozsáhlých staveb se těmto typům škod nelze vyhnout. Ostatně dopady jsou tu oproti jiným liniovým stavbám minimální.
Ani náhradní autobusová doprava organizovaná ZAP a ROC Pardubice a jejich kolegy z Hradce Králové se pochopitelně neobešla bez reakce cestujících. Zdejší náhradní autobusová doprava patří mezi ty složitější, kdy jsou autobusové spoje nahrazující vlaky rozděleny na několik druhů. Od těch nejrychlejších (R) se zastávkami v krajských městech přes linky, které zajíždějí kvůli přestupům na vlaky na trať 238 i do Pardubic-Rosic nad Labem (A), plus ty, co mají zastávku i v Čeperce (B), až po zastávkové (Z) obsluhující všechny stanice.
Je opravdu autobus rychlejší?
Spoje mají pochopitelně různé jízdní doby (od 22 do cca 56 minut), což vedlo cestující a média k poněkud zjednodušenému závěru, totiž že výluku řada cestujících paradoxně vítá. Náhradní autobus podle některých hlasů totiž cestu zvládne rychleji než vlak. České dráhy u náhradních spojů předem avizovaly možná zpoždění. V některých případech platí, že autobus jedoucí bez zastávky mezi Pardubicemi a Hradcem a bez dopravní zácpy je o pár minut rychlejší než zastávkový vlak. Takových případů je však velmi málo. Spěšný vlak má jízdní dobu
22 minut, nejrychlejší autobusové spoje R rovněž. Soudnému cestujícímu je také jasné, že náhradní autobus, zajíždějící na všechny vlakové zastávky, nemůže v cíli stihnout přípoj, na nějž byl dříve u vlaku zvyklý. S rozvázáním přípoje je v tomto případě nutno dopředu počítat, při hustotě vlaků, respektive spojů náhradní autobusové dopravy po zhruba 30 minutách, ale nejde o takovou tragédii.
Vlak tímto úsekem pojede rychlostí až 160 km/h
Jízdenky u náhradních autobusů kontrolují či vystavují průvodčí s pomocí vlakových revizorů. Dobré informovanosti cestujících pomáhají i koordinátoři NAD, kteří pomocí radiostanice nahlašují odjezdy autobusových spojů výpravčím pro potřeby informačních systémů. S nakládkou kočárků nebo objemnějších zavazadel vypomohou i řidiči smluvních dopravců.
Odměnou cestujícím bude po dokončení stavby zlepšení dopravy mezi krajskými městy, zvýšení bezpečnosti i plynulosti. Vzhledem k tomu, že na nových úsecích bude možná rychlost až 160 km/h, počítá se i s určitým zkrácením jízdních dob. Přibližně osmikilometrová stavba „Modernizace tratě Hradec Králové – Pardubice – Chrudim, 1. stavba, zdvoukolejnění úseku Stéblová – Opatovice nad Labem“ přijde na necelou miliardu korun a na jejím financování by se měla podílet Evropská unie z Fondu soudržnosti v rámci Operačního programu Doprava. Práce začaly loni v květnu, letos v listopadu by akce měla být kompletně dokončena. Přinese mimo jiné i novou zastávku Opatovice n. L., přičemž stávající stanice téhož jména získala loni v prosinci přídomek Pohřebačka a se zprovozněním nové zastávky jí začne osobní doprava jen projíždět.
A nakonec ještě jedno upozornění cestujícím jedoucím dál z Jaroměře: až do 22. 6. je potrápí nepřetržitá výluka mezi Jaroměří a Starou Pakou rovněž kvůli modernizaci tratě.
Další články této rubriky
Branický most otestoval Sergej se Šlechtičnou
22.11.2024 - Dvě historické lokomotivy, které dohromady váží přibližně 280 tun, prověřily 17. října konstrukci pražského Branického mostu. Správa železnic jej od ledna rozšiřuje na dvojkolejný. Po první zrekonstruované koleji se jezdí už… »
České dráhy připomenou 60. narozeniny Bardotky. Vyjede na jihu Moravy
20.11.2024 - Legendární řada motorových lokomotiv bývalé řady T 478.1, později 751 a po modernizaci také 749, letos slaví 60 let od vyrobení prototypu. Při této příležitosti nasadí České dráhy lokomotivu T 478.1001 ve dnech 22. až 24.… »
Jízdenky na nový Baltic express jsou už v prodeji
17.11.2024 - České dráhy spustily prodej jízdenek na spoje Baltic express. Nová linka, která spojí přímým vlakem Českou republiku s polským Trojměstím, poprvé vyjede se začátkem nového jízdního řádu 15. prosince. Nabídne 4 páry vlaků… »