Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Státní slevy spuštěny, České dráhy se na ně dobře připravily

Státní slevy spuštěny, České dráhy se na ně dobře připravily

11.9.2018 – autor: REDAKCE

S úderem sobotní půlnoci začaly na železnici, ale i v autobusové dopravě platit výrazné slevy na jízdném pro děti a mládež od 6 do 18 let, studenty do 26 let a cestující starší 65 let. Zástupci těchto věkových kategorií mohou nově využívat ve 2. vozové třídě jízdenky se slevou 75 % z obyčejného jízdného. Platí ve všech vlacích, ačkoli ve svém nařízení vláda dala dopravcům možnost výběru spojů, v nichž by slevy po projednání s objednateli platit nemusely. Za prvních osm hodin národní dopravce prodal 1 700 zlevněných jízdenek, což podle ministra dopravy Dana Ťoka představovalo osm procent cestujících. Ten v sobotu ráno zjišťoval zájem o slevy a připravenost dopravců na pražském hlavním nádraží.

Státní slevy spuštěny, České dráhy se na ně dobře připravily

V případě národního dopravce se odbavování odehrávalo bez problémů, a to nejen na nejvytíženějším nádraží v zemi. To potvrdil i člen představenstva ČD zodpovědný za úsek osobní dopravy Michal Štěpán. „Náběh systému se slevami je zcela plynulý,“ uvedl. „První návratky nevyužité slevové aplikace ČD pro cestující, kteří budou mít nově levnější cestování s využitím státních slev, jsme provedli pár minut po půlnoci na hlavním nádraží v Praze. Naopak nejvíce hromadně odbavených seniorů pro jízdu vlakem jsme měli hned na jeden z prvních vlaků ve stanici Bílina, kde pokladní odbavovala výlet seniorů. V Brně musel být v sobotu dopoledne provoz přepážek mírně přeorganizován vzhledem k řešení požadavků cestujících s jízdními doklady IDS JMK,“ upřesnil.

ČD se na slevy připravovaly. Posíleny jsou směny v osobních pokladnách ve významných stanicích a také pracoviště Centrálního zákaznického servisu (CZS), zejména kvůli telefonickým informacím. „V prvních hodinách bylo odbaveno několik stovek hovorů, jejichž tématem byly státní slevy. Cestující o nich věděli, ale spíše se zajímali o možnosti návratku dříve zakoupených aplikací, které se jim nyní již nevyplatí používat,“ upřesnil Štěpán.

V záloze jsou rovněž posilové vagony. Hned první den platnosti státních slev byly posíleny dva spoje Metropolitan z Prahy do Bratislavy o tři vozy, operativně se posiloval expres 128 v Olomouci, který přijel poměrně zaplněný už ze Slovenska. Situace v sobotu dopoledne byla ovlivněna tím, že pršelo a necestovalo tolik lidí na jednodenní výlety. „Začátek nových státních slev zapadá do jednoho z nejexponovanějších víkendů letošního roku – končí prázdniny a také už v plné síle najíždí školáci na začátek školního roku,“ připomněl Štěpán.

Pět desítek pohotovostních vozů starších typů bylo předem dislokováno v klíčových stanicích a v záloze byli připraveni i zaměstnanci doprovodu vlaků pro případné posílení kmenové vlakové čety. To by podle Štěpána mělo případnou vyšší poptávku pokrýt. Na posilování expresů byly použity i některé z vozů, jež ČD nedávno odkoupily od ÖBB. Prvních osm vozů je již nasazeno v provozu a během září a října jich bude k dispozici dalších 16.

Během uplynulého víkendu se v několika případech, především v Olomouci, neočekávaně přeplnily některé dálkové vlaky. „Za minimálního zpoždění se podařilo většinu případů v Olomouci vyřešit mimořádnými posilami vlaků,“ uvedla Luďka Hnulíková, ředitelka odboru provozu osobní dopravy ČD. Podle aktuálního vývoje se ČD rozhodnou, které vlaky budou posíleny trvale. „V případě nutnosti je v záloze ještě dalších asi 45 starších vagonů, ale myslíme si, že ty už nebudou potřeba,“ uzavřel Štěpán.


Průměrné hodnocení (4 hlasů): 5

Další články této rubriky

VUZ získal další kvalifikační pověření VUZ získal další kvalifikační pověření

28.11.2022 - VUZ Slovakia, 100% dceřiná společnost Výzkumného Ústavu Železničního (VUZ), získala další klíčové kvalifikační pověření. Jedná se o „Rozhodnutie o poverení právnickej osoby posudzovaním zhody subsystémov železničného… »

Provoz na IV. koridoru se řídí z nového sálu v CDP Praha Provoz na IV. koridoru se řídí z nového sálu v CDP Praha

22.11.2022 - Pražské Centrální dispečerské pracoviště (CDP) Správy železnic zprovoznilo v budově na Balabence nový dispečerský sál pro obsluhu části 4. tranzitního železničního koridoru. Momentálně slouží k dálkovému ovládání provozu… »

U Račiněvsi vznikla Wintonova alej, sázející přivezly České dráhyU Račiněvsi vznikla Wintonova alej, sázející přivezly České dráhy

20.11.2022 - Na výročí republiky byla v podřipské Račiněvsi vysazena Alej sira Nicholase Wintona. Připomíná člověka, který ve vší skromnosti a neokázalosti dokázal v roce 1939 před zvůlí nacistického režimu zachránit z Československa 669… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika