Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Státní slevy spuštěny, České dráhy se na ně dobře připravily

Státní slevy spuštěny, České dráhy se na ně dobře připravily

11.9.2018 – autor: REDAKCE

S úderem sobotní půlnoci začaly na železnici, ale i v autobusové dopravě platit výrazné slevy na jízdném pro děti a mládež od 6 do 18 let, studenty do 26 let a cestující starší 65 let. Zástupci těchto věkových kategorií mohou nově využívat ve 2. vozové třídě jízdenky se slevou 75 % z obyčejného jízdného. Platí ve všech vlacích, ačkoli ve svém nařízení vláda dala dopravcům možnost výběru spojů, v nichž by slevy po projednání s objednateli platit nemusely. Za prvních osm hodin národní dopravce prodal 1 700 zlevněných jízdenek, což podle ministra dopravy Dana Ťoka představovalo osm procent cestujících. Ten v sobotu ráno zjišťoval zájem o slevy a připravenost dopravců na pražském hlavním nádraží.

Státní slevy spuštěny, České dráhy se na ně dobře připravily

V případě národního dopravce se odbavování odehrávalo bez problémů, a to nejen na nejvytíženějším nádraží v zemi. To potvrdil i člen představenstva ČD zodpovědný za úsek osobní dopravy Michal Štěpán. „Náběh systému se slevami je zcela plynulý,“ uvedl. „První návratky nevyužité slevové aplikace ČD pro cestující, kteří budou mít nově levnější cestování s využitím státních slev, jsme provedli pár minut po půlnoci na hlavním nádraží v Praze. Naopak nejvíce hromadně odbavených seniorů pro jízdu vlakem jsme měli hned na jeden z prvních vlaků ve stanici Bílina, kde pokladní odbavovala výlet seniorů. V Brně musel být v sobotu dopoledne provoz přepážek mírně přeorganizován vzhledem k řešení požadavků cestujících s jízdními doklady IDS JMK,“ upřesnil.

ČD se na slevy připravovaly. Posíleny jsou směny v osobních pokladnách ve významných stanicích a také pracoviště Centrálního zákaznického servisu (CZS), zejména kvůli telefonickým informacím. „V prvních hodinách bylo odbaveno několik stovek hovorů, jejichž tématem byly státní slevy. Cestující o nich věděli, ale spíše se zajímali o možnosti návratku dříve zakoupených aplikací, které se jim nyní již nevyplatí používat,“ upřesnil Štěpán.

V záloze jsou rovněž posilové vagony. Hned první den platnosti státních slev byly posíleny dva spoje Metropolitan z Prahy do Bratislavy o tři vozy, operativně se posiloval expres 128 v Olomouci, který přijel poměrně zaplněný už ze Slovenska. Situace v sobotu dopoledne byla ovlivněna tím, že pršelo a necestovalo tolik lidí na jednodenní výlety. „Začátek nových státních slev zapadá do jednoho z nejexponovanějších víkendů letošního roku – končí prázdniny a také už v plné síle najíždí školáci na začátek školního roku,“ připomněl Štěpán.

Pět desítek pohotovostních vozů starších typů bylo předem dislokováno v klíčových stanicích a v záloze byli připraveni i zaměstnanci doprovodu vlaků pro případné posílení kmenové vlakové čety. To by podle Štěpána mělo případnou vyšší poptávku pokrýt. Na posilování expresů byly použity i některé z vozů, jež ČD nedávno odkoupily od ÖBB. Prvních osm vozů je již nasazeno v provozu a během září a října jich bude k dispozici dalších 16.

Během uplynulého víkendu se v několika případech, především v Olomouci, neočekávaně přeplnily některé dálkové vlaky. „Za minimálního zpoždění se podařilo většinu případů v Olomouci vyřešit mimořádnými posilami vlaků,“ uvedla Luďka Hnulíková, ředitelka odboru provozu osobní dopravy ČD. Podle aktuálního vývoje se ČD rozhodnou, které vlaky budou posíleny trvale. „V případě nutnosti je v záloze ještě dalších asi 45 starších vagonů, ale myslíme si, že ty už nebudou potřeba,“ uzavřel Štěpán.


Průměrné hodnocení (4 hlasů): 5

Další články této rubriky

ČD v létě posílí spojení mezi Prahou a BerlínemČD v létě posílí spojení mezi Prahou a Berlínem

10.4.2024 - České dráhy společně s německým dopravcem Deutsche Bahn rozšíří na letní sezonu provoz vlaků mezi Prahou a Berlínem. Pro cestu mezi oběma metropolemi cestujícím nabídnou od 10. června až do 15. září 2024 každý den dodatečný… »

Přes tisícovku policistů využívá výhodnější jízdnéPřes tisícovku policistů využívá výhodnější jízdné

9.4.2024 - V rámci společného projektu Českých drah a Policie ČR mají policisté už rok možnost výhodněji cestovat vlaky dopravce. Cenově výhodnější In Karty si za tu dobu pořídilo více než 1 100 příslušníků policejního sboru.… »

Začala instalace ETCS do RegioSpiderůZačala instalace ETCS do RegioSpiderů

7.4.2024 - Dalším vozidlem Českých drah, u něhož dopravce nedávno začal s instalací evropského zabezpečovače ETCS, se staly motorové vozy Stadler RegioShuttle RS1 řady 841 a 841.2. Cestující je z tuzemských tratí dobře znají pod obchodním… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika