Železničář / Zpravodajství / Souprava plná figurek objela počtvrté střední Evropu
Souprava plná figurek objela počtvrté střední Evropu
23.10.2014 – autor: VÁCLAV RUBEŠ
Pět dní, pět měst v pěti státech, dva tisíce kilometrů, deset vozů se 120 cestujícími, desítky šachovnic a stovky figurek. Tak by se dal popsat čtvrtý ročník netradiční akce, která do povědomí železničářů a příznivců hry králů vstoupila jako Šachový vlak. Jeho souprava byla na první pohled snadno identifikovatelná podle speciálně polepené lokomotivy se šachovými motivy. Tradičně byla jeho trasa naplánována po zajímavých destinacích střední Evropy. Během cesty se opět odehrál tvrdý boj v rapid šachu, kterého se zúčastnili čtyři šachoví velmistři.
Šachový turnaj v jedoucím vlaku? To přece nejde, šachovnice neudrží figurky a hráči své soustředění… Tak nějak mohl před třemi lety leckdo uvažovat o nápadu Pavla Matochy z Pražské šachové společnosti. Nenechal se zviklat a oslovil České dráhy, které se k unikátnímu projektu připojily jako hlavní partner. Skutečnost předčila očekávání. Už do prvního ročníku Šachového vlaku v říjnu 2011 se přihlásilo na šest desítek hráčů, kteří chtěli turnaj v neotřelém prostředí a atmosféře vyzkoušet. Zrodila se tradice, která do té doby neměla ve světě obdoby.
A dnes? Ryze tuzemský nápad inspiroval pořadatele šachových turnajů i daleko za našimi hranicemi. V Německu byl uspořádán šachový turnaj na nádraží, ve vysokorychlostním spoji mezi Madridem a Valencií si „střihnul“ simultánku i exmistr světa Anatolij Karpov. Turnaj ve vlaku během cesty Evropou je však stále unikátním projektem.
Hra králů v barvách ČD
Hned první ročník měl obrovský úspěch, a to nejen kvůli hře samotné. Následující roky bylo tedy rozhodně na co navazovat. Šachový vlak 2014 se na cestu vydal ve svém čtvrtém běhu skoro symbolicky 10. 10. v 10 hodin dopoledne. Poprvé v jeho čele stanula lokomotiva 362.039 polepená působivými šachovými motivy, která byla – jak se sluší a patří – na pražském hlavním nádraží pokřtěna sektem. Tohoto aktu se ujal Pavel Matocha jako duchovní otec myšlenky a zástupce Pražské šachové společnosti coby organizátora, Pavel Krtek, člen představenstva Českých drah reprezentující hlavního partnera, a Antonín Blažek, generální ředitel VUZ a velký přívrženec spojení šachu a železnice. Šachové Eso pak vlak zavezlo do Břeclavi. Do první cílové destinace, Vídně, soupravu bezpečně dopravil Taurus řady 1116.
Po přenocování v rakouské metropoli se šachoví hráči, mezi kterými nechyběl legendární český velmistr Vlastimil Hort, ale i velmistr až z daleké Austrálie Ian Rogers, soustředili na další kola turnaje během cesty na budapešťské nádraží Nyugati. V pohraničním Hegyeshalomu si pak šachový vlak převzala lokomotiva Bombardier TRAXX, označená vlastnickým dopravcem MÁV jako 480.017. Z hlavního města Maďarska vyrazil zvláštní vlak, který po celou dobu své jízdy poutal pozornost běžných cestujících i železničních fanoušků, na nejkratší přesun z celé trasy – do slovenského Trenčína. Z pohraničního Štúrova byl veden opět v režii šachové 362.039.
Malá šachová partie s velkým vozem
Po Trenčíně přišel na řadu polský Krakov. Ještě předtím ale čekal na čtyřčlenný doprovod vlaku v čele s vlakvedoucím Stanislavem Šaldou jeden úkol, který si v ničem nezadal s mistrovstvím na šachovnicích. Během necelé hodiny proběhla v Žilině „malá šachová partie“ na kolejích, když se v soupravě zvláštního vlaku vyměnil vůz první třídy s porouchanou klimatizací za bezvadně fungující. Profesionalita a sehranost týmu přinesla své ovoce – vše se zvládlo ve vyměřeném čase bez minutky zpoždění. Krakov se pak stal poslední zastávkou, odkud se v úterý 14. října vydal šachový speciál na zpáteční cestu do Prahy. Během ní se odehrála poslední tři kola turnaje, takže po příjezdu na pražské hlavní nádraží mohly být ve vládním salonku vyhlášeny výsledky v několika kategoriích.
Nejvíce bodů nasbíral Australan Ian Rogers, velmi dobře se ale umístili i zástupci Českých drah, například Ladislav Winkelhöfer z Odboru ekonomiky. Něžnou polovinu „šachistů v modrém“ zase reprezentovala Taťána Šeráková, jedna z členek týmu vlakového doprovodu railjetu ČD, která, jak sama řekla, rok netrénovala a podle toho také v turnaji dopadla. Z atmosféry ale bylo cítit, že jako vítězové se mohou cítit všichni účastníci Šachového vlaku 2014, bezesporu i díky nevšedním zážitkům, příjemným spolucestujícím a profesionálnímu týmu, který se o ně celou cestu staral. Dobrou zprávou proto je, že nová, ale i letitá přátelství mohou utužovat i za rok, neboť Šachový vlak 2015 se již začal připravovat.
Fotogalerie
Další články této rubriky
Vlakvedoucí Roman Juřena získal medaili Za hrdinství
19.12.2024 - Prezident republiky Petr Pavel u příležitosti státního svátku 28. října ocenil i vlakvedoucího Českých drah. Na slavnostním ceremoniálu ve Vladislavském sále udělil medaili Za hrdinství Romanovi Juřenovi, který 17. října 2023… »
Cestu vlakem Českých drah ohodnotily už statisíce lidí
17.12.2024 - Už dva roky České dráhy získávají od cestujících zpětnou vazbu týkající se spokojenosti s cestou vlakem. V aplikaci Můj vlak mohou zákazníci prostřednictvím hvězdiček hodnotit jak celkový dojem z jízdy, tak jednotlivé služby… »
ČD si půjčí 7,6 miliardy Kč od EIB na modernizaci vozidel
13.12.2024 - Evropská investiční banka (EIB) půjčí Českým drahám 300 milionů eur, tedy 7,61 miliardy korun, na nákup nových a modernizaci stávajících vozů a lokomotiv. Dopravce půjčku využije na pořízení 180 vozů a 20 elektrických… »