Železničář / Zpravodajství / Slovenskou strelu připomíná polep na lokomotivě
Slovenskou strelu připomíná polep na lokomotivě
9.9.2016 – autor: PETR SLONEK
Neobvyklý výroční design dostala jedna z lokomotiv řady 380. Stalo se tak u příležitosti 80 let od zahájení provozu komfortního expresního spojení Slovenská strela mezi Bratislavou a Prahou a výroby unikátního stejnojmenného motorového vozu řady M 290.0. Výročí si 11. srpna připomněly České dráhy a ZSSK právě křtem speciálního polepu stroje, který pravidelně jezdí mezi oběma metropolemi.
Ve středu 13. července uplynulo přesně 80 let, kdy se trasu mezi Bratislavou a Prahou poprvé vydal legendární motorový expres Slovenská strela. Založil tak tradici expresního spojení obou hlavních měst. Předválečný motorový expres se stal železniční legendou v Čechách i na Slovensku díky neobvyklému aerodynamickému tvaru, komfortu i desítky let nepřekonanému rychlostnímu rekordu na trati Bratislava – Praha. Ten zdolaly až vlaky komfortní evropské expresní sítě EuroCity.
České dráhy během léta vybavily jednu z lokomotiv řady 380, která jezdí také na relaci Praha – Bratislava, výročním designem s vizualizací legendárního motorového expresu. „Slovenská strela je mezi železničáři legendou, ať již jde o unikátní technické dílo v podobě motorového vozu řady M 290.0 dodnes zachovaného v kopřivnickém muzeu, nebo expresní spojení Bratislavy a Prahy, které slaví 80. výročí. Proto si určitě zaslouží důstojné připomenutí tohoto jubilea. Výroční polep naší v současnosti nejrychlejší a nejvýkonnější lokomotivy, která navíc jezdí na trati mezi Bratislavou a Prahou, je určitě vhodnou formou oslavy kulatin,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Pavel Krtek.
Z Prahy do Bratislavy za 4 hodiny
Cesta mezi oběma městy v současnosti trvá necelé čtyři hodiny a spoje mezi nimi jezdí v pravidelném dvouhodinovém intervalu. Vlaky mají klimatizované vozy, elektrické zásuvky pro napájení elektroniky, gastronomický servis včetně roznášky občerstvení na místa, komfortní prostory pro cestující na vozíku, cestující s dětmi, místa pro přepravu jízdních kol nebo wi-fi připojení k internetu v označených vozech. Po dokončení modernizace dalších úseků tratí v Česku i na Slovensku by se mohla jízdní doba zkrátit o dalších 15 až 20 minut. V případě výstavby vysokorychlostní trati mezi Prahou a Brnem, o níž se nyní začíná v ČR hodně diskutovat, by cesta rychlovlaku trvala pouhé dvě hodiny.
Expresní spojení mezi Bratislavou a Prahou provozují ve společné kooperaci oba národní dopravci – České dráhy a Železničná spoločnosť Slovensko. Vlaky, které pokračují do Maďarska a Německa, mají další partnery v příslušné zemi ve společnostech MÁV-START a DB.
Nasazovány modernizované vozy
„Všechny vlaky EuroCity mezi Bratislavou a Prahou nabízejí vysoký komfort a řadu doplňkových služeb. Ale Slovenská strela je mezi nimi i dnes výjimečná. Nasazujeme na ní modernizovanou soupravu vozů, kterou jinak využíváme na lince Praha – Berlín – Hamburk. Cestující v ní budou mít navíc k dispozici například vlakový portál s informacemi a zábavou. Připravujeme modernizaci ostatních vlaků na této lince. Letos jsme na ně nasadili zmodernizované osobní vozy 2. třídy a vypsali jsme výběrové řízení na nákup 50 zbrusu nových komfortních expresních vozů na rychlost 200 km/h, které chceme v budoucnosti nasadit právě na spojení mezi Bratislavou a Prahou,“ uvedl člen představenstva Českých drah odpovědný za osobní dopravu Michal Štěpán. „Chtěli bychom také pokračovat ve zrychlování spojení obou metropolí,“ doplnil jej Karol Martinček, člen představenstva Železničnej spoločnosti Slovensko, jenž má v gesci řízení úseku obchodu.
Nový polep „třistaosmdesátky“ není první svého druhu. Například v roce 2012 lokomotiva 380.011-7 jezdila s nátěrem kampaně Vlakem na EURO v čele speciálního fanouškovského vlaku EC 1. V říjnu téhož roku začaly lokomotivy čísel 009 a 013 vozit dva páry vlaků D1 Express mezi Prahou a Brnem a byly opatřeny nátěry propagujícími tyto spoje. A loni netradiční polep stroje 380 připomněl výročí 170 let od zahájení provozu na Olomoucko-pražské dráze a 200 let od narození významného českého stavitele železnic Jana Pernera.
Další články této rubriky
Do České Lípy dorazil Zelený anton
25.11.2024 - Druhý říjnový víkend se v České Lípě nesl ve znamení železniční nostalgie. V sobotu i v neděli se se zde totiž uskutečnily jízdy parních vlaků a historických motoráčků a návštěvníci si zároveň mohli prohlédnout výstavu… »
Branický most otestoval Sergej se Šlechtičnou
22.11.2024 - Dvě historické lokomotivy, které dohromady váží přibližně 280 tun, prověřily 17. října konstrukci pražského Branického mostu. Správa železnic jej od ledna rozšiřuje na dvojkolejný. Po první zrekonstruované koleji se jezdí už… »
České dráhy připomenou 60. narozeniny Bardotky. Vyjede na jihu Moravy
20.11.2024 - Legendární řada motorových lokomotiv bývalé řady T 478.1, později 751 a po modernizaci také 749, letos slaví 60 let od vyrobení prototypu. Při této příležitosti nasadí České dráhy lokomotivu T 478.1001 ve dnech 22. až 24.… »