Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Propojení s auty má zelenou, P+R u nádraží přibyde

Propojení s auty má zelenou, P+R u nádraží přibyde

25.2.2015 – autor: MARTIN HARÁK

Záchytná parkoviště u tuzemských železničních nádraží najdeme na různých místech – v Českém Brodě, Studénce, České Třebové, Blansku nebo ve Vyškově. A další přibývají. Například u stanice ČD v Nymburce má příští rok vzniknout nové stání pro zhruba osmdesát automobilů. Na stavbu Park+Ride bude město, které by se mělo zároveň stát provozovatelem parkingu, žádat dotaci z evropských fondů. Z původní odstavné plochy pro vozidla v budoucnu vznikne park. Takových míst je ale v Česku mnohem více.

Propojení s auty má zelenou, P+R u nádraží přibyde

Parkování u železničních stanic není nic nového. Tato forma dojíždění především do práce byla ve vyspělých zemích západní Evropy, ale i v USA, rozšířena už v průběhu minulého století. Země jako Švýcarsko nebo Rakousko zavedly takzvaný systém Park+Ride prakticky u každého většího vlakového nádraží. Někde je zpoplatněný, jinde zdarma. A podobně je tomu nyní i v Česku. K tomu navíc funguje služba ČD Parking, která je určena speciálně zákazníkům národního dopravce a plánuje se i její rozšíření.

V nedávné době se proto na celkem 194 železničních stanicích a zastávkách po celé České republice uskutečnil průzkum, při němž se zjišťovala například užitná plocha, kapacita či majitelé pozemků. Na základě těchto závěrů vznikne systém ČD Parking dle reálných možností příslušných lokalit. Zástupci Odboru obchodu osobní dopravy již vytipovali konkrétní lokace, kde by se dala teoreticky vybudovat parkoviště na pozemku Českých drah nebo by se případně vstoupilo do jednání s provozovatelem stávajícího stání pro auta. 

Služba první a poslední míle

Možnost zaparkování vozidla v blízkosti železničního nádraží je jednou ze služeb v rámci takzvané první a poslední míle. „Vnímáme tím, že jízda cestujícího nezačíná až na nádraží, ale už doma, v kanceláři, hotelu nebo na letišti. Je to jedna ze služeb, která má zákazníkovi nabídnout přidanou hodnotu a rozhodnout o využití služeb národního železničního dopravce. Průběžně analyzujeme možnosti a pak se na ně snažíme reagovat. Jednou z možností je například zřízení vlastního parkoviště, další pak dohoda s provozovatelem o slevě pro cestující Českých drah, což se nám podařilo na pražském hlavním nádraží nebo v České Třebové. V jiných případech odkazujeme na existující parkoviště v blízkosti nádraží, která má v režii soukromý provozovatel,“ říká Jiří Sádovský z Odboru obchodu osobní dopravy ČD.

Pilotní projekt v Pardubicích by měl přinést dvacet míst

České dráhy navíc v současné době připravují pilotní program, kterým by mělo být přibližně dvacet vlastních automobilových stání před pardubickým hlavním nádražím. V současnosti vzniká projektová dokumentace tohoto projektu a ladí podmínky, za kterých bude možné parkoviště využít. Mělo by být určeno cestujícím, kteří si v eShopu ČD zakoupí jízdenku na vzdálenost minimálně 120 kilometrů. „Zvažujeme, že ke vnitrostátní jízdence bude parkování na den zdarma, druhý den za poplatek, k mezinárodní jízdence budou dva dny parkování zdarma. Zákazník obdrží voucher s čárovým kódem, jehož načtením dojde k otevření závory parkoviště, u In Karet bude stačit jejich čárový kód,“ doplňuje Sádovský.

V Praze a České Třebové funguje ČD Parking

Služba ČD Parking je určena speciálně zákazníkům Českých drah, kteří momentálně cestují ze stanic Praha hlavní nádraží a Česká Třebová, a podle Odboru obchodu osobní dopravy by se její působnost měla v budoucnosti rozšiřovat. V Praze na hlavním nádraží je v současné době umožněno zvýhodněné parkování v garážovacím a parkovacím komplexu Wilsonova. V nabídce je aktuálně pětasedmdesát míst na krytém a hlídaném parkovišti s non-stop provozem. Určitě zajímavá je i cena 99 Kč za 24 hodin stání – oproti standardní ceně se pro zákazníky Českých drah jedná o slevu ve výši neuvěřitelných 861 Kč! Tato možnost platí pro jízdenky s výchozí stanicí Praha hlavní nádraží a se shodným datem parkování.

V železničním uzlu Česká Třebová je v podzemním parkovacím komplexu provozovaném společností Eko Bi, umístěném přímo pod nádražím Českých drah, k dispozici 10 parkovacích míst pro zákazníky národního dopravce za zvýhodněné ceny. Například den parkování přijde na pouhých 70 korun a automobily navíc nepřetržitě monitoruje městský kamerový systém. Nabídka v České Třebové platí pouze v rámci eShopu ČD, kde si zákazníci k využití služby musí obstarat předem rezervaci.                

Parkoviště Park+Ride

Park+Ride, česky „zaparkuj a jeď“, jsou záchytná parkoviště sloužící pro využívání kombinace individuální automobilové dopravy a veřejné hromadné dopravy. Parkoviště P+R se staví v blízkosti železničních nádraží, stanic metra a velkých terminálů veřejné dopravy. Výstavbou parkovišť P+R se významným způsobem podporuje využívání veřejné hromadné dopravy, zvláště pak kolejové dopravy a integrovaných dopravních systémů.

Jak to funguje ve Vídni

*Parkoviště jsou v provozu 24 hod.

*Poplatek za 1 den činí na každém parkovišti 3,40 eur.

*Seznam P+R s návazností na kolejovou dopravu (S = příměstská železnice, U = metro): Erdberg (U), Spittelau (U), Hütteldorf (S, U), Ottakring (U), Heiligenstadt (S, U), Aderklaaer Straße (U), Leopoldau (U), Donaustadtbrücke (U), Siebenhirten (U), Liesing (S).


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 5

Další články této rubriky

Historická budova nádraží v Teplicích má původní vzhledHistorická budova nádraží v Teplicích má původní vzhled

16.4.2024 - Správa železnic dokončila rekonstrukci památkově chráněného nádraží v Teplicích. Obnovou prošla fasáda a střecha objektu a také první nástupiště včetně litinového přístřešku. Stavba začala v srpnu 2022, její celkové… »

Startuje další nostalgická sezonaStartuje další nostalgická sezona

14.4.2024 - Nová sezona v ČD Muzeu Lužná u Rakovníka odstartuje v sobotu 27. dubna, kdy se letos prvně otevřou brány pro veřejnost. Návštěvníci se mohou těšit na premiérové jízdy na prodlouženém okruhu úzkorozchodné železnice a chybět… »

ČD v létě posílí spojení mezi Prahou a BerlínemČD v létě posílí spojení mezi Prahou a Berlínem

10.4.2024 - České dráhy společně s německým dopravcem Deutsche Bahn rozšíří na letní sezonu provoz vlaků mezi Prahou a Berlínem. Pro cestu mezi oběma metropolemi cestujícím nabídnou od 10. června až do 15. září 2024 každý den dodatečný… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika