Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Preventivní vlak zamíří na Moravu

Preventivní vlak zamíří na Moravu

20.4.2016 – autor: KATEŘINA ŠUBOVÁ

Železnice je synonymem bezpečného cestování, ale pouze za předpokladu dodržení základních pravidel. Neúprosné statistiky nehod jsou silným impulzem pro České dráhy pokračovat i letos v aktivitách v oblasti prevence na železnici. Proto národní dopravce odstartuje koncem dubna už 14. ročník úspěšného projektu ČD „Preventivní vlak bezpečné železnice“, tentokrát na Moravě.

Preventivní vlak zamíří na Moravu

V úterý a středu 25. a 26. dubna na svinovském nádraží v Ostravě, ve čtvrtek a pátek na nádraží Opava východ nabídne netradiční projekci filmu „To nedáš!“, diskuzi s vyšetřovateli nebo nácvik první pomoci. Preventivní vlak je postaven na netradičním způsobu komunikace s mladými lidmi, která se osvědčila při uplynulých ročnících. V rámci akce zavítá i do Zlínského kraje.

Návštěvníci vlaku z řad starších žáků základních škol a středoškoláků uvidí přímo v prostředí železnice, jak končí zbytečná rizika spojená s hazardem, frajerstvím nebo obyčejnou nepozorností. České dráhy se dlouhodobě zaměřují na prevenci. Cítí společenskou odpovědnost a snaží se apelovat na děti a jejich prostřednictvím i na dospělé. Železniční síť ČR patří k nejhustším v Evropě a to s sebou bohužel přináší i velké množství nehod. Velká část těchto tragédií vzniká zbytečně, v drtivé většině případů nekázní řidičů či chodců. Nejohroženější je věková skupina mladých mezi 14 a 19 lety. Právě těm je Preventivní vlak určen.

Co návštěvníky letos čeká?

Prvním vagonem je speciální kinovůz určený k projekci zcela nového filmu. Hraný dokument "To nedáš!" seznamuje veřejnost se základními pravidly bezpečnosti na železnici a v jejím okolí, informuje o rizikovém chování a upozorňuje na jeho možné fatální důsledky. Snímek je velmi emotivní a působivý, protože jednotlivé příběhy vycházejí z reálných mimořádných událostí na železnici. Motivací k vytvoření filmu "To nedáš!" byly především šokující statistiky železničních nehod.

Ve druhém konferenčním voze budou návštěvníci diskutovat s odborníky, kteří se nehodami na železnici zabývají. Setkají se s vyšetřovateli SŽDC a Policie ČR. Vůz je vybaven moderní technikou, a tak nezůstane jenom u slov. Na třetím stanovišti čeká na studenty hasičský vůz a hasiči SŽDC, kteří předvedou ukázky své práce. Nebude se mluvit jen o teorii, ale žáci a studenti si první pomoc vyzkouší. Čeká je věrohodná simulace záchrany lidského života. Účastníkům se budou věnovat drážní hasiči, kteří mají mnohaleté zkušenosti se zásahy při železničních nehodách.

Projekce se konají na uvedených nádražích vždy od 8:15 do 14:15 hod. Délka cyklu pro jednu skupinu je přibližně 110–120 minut. Studenti a žáci přicházejí po předchozím objednání. Vstup je zdarma, náklady na tuto preventivní akci nesou organizátoři projektu.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

VUZ získal další kvalifikační pověření VUZ získal další kvalifikační pověření

28.11.2022 - VUZ Slovakia, 100% dceřiná společnost Výzkumného Ústavu Železničního (VUZ), získala další klíčové kvalifikační pověření. Jedná se o „Rozhodnutie o poverení právnickej osoby posudzovaním zhody subsystémov železničného… »

Provoz na IV. koridoru se řídí z nového sálu v CDP Praha Provoz na IV. koridoru se řídí z nového sálu v CDP Praha

22.11.2022 - Pražské Centrální dispečerské pracoviště (CDP) Správy železnic zprovoznilo v budově na Balabence nový dispečerský sál pro obsluhu části 4. tranzitního železničního koridoru. Momentálně slouží k dálkovému ovládání provozu… »

U Račiněvsi vznikla Wintonova alej, sázející přivezly České dráhyU Račiněvsi vznikla Wintonova alej, sázející přivezly České dráhy

20.11.2022 - Na výročí republiky byla v podřipské Račiněvsi vysazena Alej sira Nicholase Wintona. Připomíná člověka, který ve vší skromnosti a neokázalosti dokázal v roce 1939 před zvůlí nacistického režimu zachránit z Československa 669… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika