Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Preventivní vlak bezpečné železnice vyjel do další sezony

Preventivní vlak bezpečné železnice vyjel do další sezony

27.6.2022 – autor: PETR SLONEK

Po dvouleté přestávce zaviněné protiepidemickými opatřeními se na koleje vrátil Preventivní vlak bezpečné železnice, společný projekt Správy železnic, Českých drah a ČD Cargo. Během května absolvoval celkem čtyři zastávky. Jízdu zahájil 17. května na hlavním nádraží v Olomouci. Poté se vydal do Brna-Králova Pole, do Prahy-Dejvic a květnové putování ukončil na hlavním plzeňském nádraží.

Preventivní vlak bezpečné železnice vyjel do další sezony

Preventivní vlak navštěvuje česká a moravská nádraží již od roku 2007, určený je pro žáky vyšších tříd základních a studenty středních škol, kterým ukazuje, jak může skončit zbytečné riskování, hazard či nepozornost v blízkosti kolejí či přímo na nich. Žáci a studenti se během návštěvy vlaku seznámí s nebezpečím zasažení elektrickým proudem z trolejí při nedovoleném výstupu na střechu vagónu, vážnými úrazy při riskantním přecházení přes koleje či naskakování a vyskakování z jedoucího vlaku nebo s následky nerespektování signalizace na železničních přejezdech.
Žáci a studenti procházejí v rámci programu Preventivního vlaku třemi stanovišti. Prvním je speciální vůz, kde se odehrávají projekce třetího dílu hraného dokumentu s názvem „To nedáš!“ Ten vychází z reálných mimořádných událostí a varuje před jejich následky. 
Druhý, konferenční vůz, je připraven pro diskuzi žáků a studentů s odborníky, kteří šetří nehody na železnici. Vyšetřovatelé s nimi zde rozebírali jednotlivé nebezpečné situace na železnici, v krátkých spotech se zde představila Pravidla bezpečné železnice. Po jejich promítnutí vždy následovala diskuze o tom, co udělali figuranti špatně, jaké pravidlo porušili a jaké to mělo následky.
Na třetím stanovišti se pak uskutečnil nácvik život zachraňujících úkonů. Záchranáři uvedli žáky a studenty do situace, kdy narazí na nehybného člověka a mají jen sekundy na rozhodnutí, jak se zachovat. Seznámili se s tím, jak mají správně diagnostikovat stav tohoto člověka a jak mají postupovat v záchraně jeho zdraví či života. 
 


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 1

Další články této rubriky

ČD zahájily prodej jízdenek na sezonní spoje Pirat a Widmy k Baltskému mořiČD zahájily prodej jízdenek na sezonní spoje Pirat a Widmy k Baltskému moři

4.6.2023 - Do polských prázdninových letovisek Leba, Hel a Kolobrzeg lze cestovat nočními vlaky provozovanými ve spolupráci ČD a polského dopravce PKP Intercity. Prodej jízdenek a rezervací na tyto vlaky byl zahájen právě v těchto dnech. »

Klub dopravní historie oslavil 20. výročíKlub dopravní historie oslavil 20. výročí

28.5.2023 - Už 20 let činnosti si na konci března připomněli stávající i bývalí členové Klubu dopravní historie (KDH) při Domě dětí a mládeže v Praze 5. Slavnostní výroční schůzka se uskutečnila v secesním historickém salonku Českých… »

Vlak Lemkin připomněl genociduVlak Lemkin připomněl genocidu

27.5.2023 - České dráhy společně s Centrem studií genocid Terezín a dceřinou společností ČD Cargo zahájily na konci dubna na pražském Masarykově nádraží projekt Vlak Lemkin. Ten byl vypraven u příležitosti 75. výročí přijetí Úmluvy o… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika