Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Přelepené RegioSpidery fungují jako reklama na Vysočinu

Přelepené RegioSpidery fungují jako reklama na Vysočinu

10.10.2013 – autor: MARTIN HARÁK

Vysočina zažila v pátek 27. září velmi rušný den. České dráhy představily cestujícím tři RegioSpidery v pestrobarevných nátěrech se symboly kraje a Nového Města na Moravě. Současně s organizací BESIP, Krajem Vysočina a Správou železniční dopravní cesty organizovaly ČD preventivně bezpečnostní akci proti zbytečným úmrtím na kolejích.

Přelepené RegioSpidery fungují jako reklama na Vysočinu

Nové Město na Moravě se poslední zářijový pátek odělo do slavnostního. Však mělo také důvod – připojilo se totiž k Jihlavě, Náměšti nad Oslavou, Jaroměřicím nad Rokytnou, Chotěboři, Bystřici nad Pernštejnem a Velkému Meziříčí. Všechna vyjmenovaná města na Vysočině už mají „svého“ RegioSpidera. KCOD Jihlava postupně zajistilo polep těchto motorových vozů do barev a symbolů, která se vážou k místnímu regionu. Naposledy se představil RegioSpider v polepu Nového Města na Moravě a dva další v barvách Kraje Vysočina. Slavnostní křest proběhl hned dvakrát: v Novém Městě na Moravě i v Jihlavě. 

Atraktivní polepy budí zájem

„Jsem přesvědčen, že myšlenka těchto polepů, která byla rozvíjena a nyní realizována, ukazuje, že i vlaky mohou být hezké a přitažlivé. Začátky této akce nebyly nijak jednoduché a najednou nám zbývají v kraji pouhé čtyři motorové vozy řady 841 bez propagačních polepů. Myslím, že brzy bude jezdit po Vysočině v atraktivních barvách již všech třináct RegioSpiderů,“ řekl při křtu hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

„Zhruba po třiceti letech se na Vysočinu začaly nakupovat opravdu vlaky jdoucí s dobou. Nejde o žádné rekonstruované vagony, ale nízkopodlažní vlaky na vysoké úrovni. A když už ty vlaky máme, tak jsme si řekli, proč nepropagovat krásná místa v našem kraji trochu neobvyklým způsobem. České dráhy nám vyšly vstříc a boky vozidel jsme si nechali opatřit pěknými polepy, které se tematicky vztahují k řadě míst na Vysočině,“ doplnil hejtmana jeho náměstek pro dopravu Libor Joukl. 

Vlak jako pozvánka do regionu

Proslulé centrum klasického lyžování a biatlonu Nové Město na Moravě zůstalo i v polepech drážních vozidel věrné sportům. Propojilo motivy města, sportovců i úspěšné logo biatlonového mistrovství světa. Na letní výlety láká například cyklista a zimní radovánky představují biatlonisté a běžec na lyžích. Nové Město na Moravě svou reklamou zve i na různé sportovní akce, které se budou konat v příštím roce. Na jednom ze dvou vozů propagujících Kraj Vysočina se připomínají významná turistická, kulturní a historická místa regionu. Tento vůz je zároveň mobilní pozvánkou na VI. zimní olympiádu dětí a mládeže, která se uskuteční v druhé polovině ledna 2014 v Novém Městě na Moravě. Třetí přelepený RegioSpider přibližuje projekty Senior pas a Rodinný pas.  

 „Plné vlaky potřebují nejen České dráhy, ale pochopitelně i objednatelé regionální dopravy, tedy kraje. Nové jednopodlažní motorové vozy RegioSpider splňují všechny požadavky moderního železničního vozidla a nabízejí například i prostor pro kola nebo lyže; standardem je i bezbariérový přístup. České dráhy objednaly za evropské finanční podpory celkem 33 těchto motorových vozů, z toho 13 jezdí právě na Vysočině. Cesta k polepům byla poměrně trnitá a trvalo skoro dva roky, než se mohlo přejít k vlastní realizaci. Je jasné, že hezké a zajímavé vlaky mohou přilákat na železnici další cestující, proto tematické polepy na našich vozidlech krajům rádi umožníme,“ řekl náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Michal Štěpán. 

Opakované nárazy do figuríny

Ve stejný den se na jihlavském nádraží konala osvětová akce, kdy ve spolupráci Českých drah s oddělením BESIP ministerstva dopravy, Krajem Vysočina a SŽDC se zde ukazovaly testovací nehody, které měly odradit hazardující řidiče a chodce od porušování bezpečnostních předpisů. Nechyběli hasiči, policisté, zdravotníci, železniční vyšetřovatelé a v neposlední řadě ani pohřební služba. 

„Dnes je naprosto běžné, že na rozsvícená červená signální světla na přejezdech vjíždějí automobily. Chodci a cyklisté jsou tak netrpěliví, že podlézají závory nebo chodí přes trať místo podchodem, což je v řadě případů stojí život. Proto pořádáme tyto názorné ukázky střetu vlaku s figurínou nebo automobilem, aby lidé na vlastní oči viděli, jak vše může dopadnout,“ vysvětluje význam akce krajský koordinátor BESIP pro Vysočinu Milan Stejskal. 

Příprava simulací zabrala měsíc

Republikový koordinátor BESIP Milan Vaníček doplňuje, že jihlavské „crash-testy“ se připravovaly asi měsíc. „Předvedli jsme simulovanou srážku s figurínou chodce v rychlosti nejdříve 5 a posléze 10 km/h a poté naaranžovanou nehodu na železničním přejezdu s upraveným automobilem a čtyřmi figuranty. Ty pak vyprošťovali hasiči a fiktivně ošetřovali zdravotníci z jihlavské záchranné služby. Následně policisté vyšetřovali celou nehodu, ohledali místo střetu, vyfotografovali a jednoho z figurantů zabalili do přinesené deky, neboť ten právě nehodu v našem scénáři nepřežil. V předešlém případě zase hadrovou figuru oblečenou do šatů, která podle scénáře střet s lokomotivou nepřežila, hasiči uložili do černého igelitového pytle. Působilo to dost drasticky, a to jsme také chtěli!“

Preventivní akce se zúčastnil i nový ředitel Odboru bezpečnosti ČD Petr Vincenz, který potvrdil rostoucí trend výše škod u střetů vlaků s člověkem. „Chceme apelovat na zdravý rozum lidí. Každý by si měl uvědomit všechna rizika nezodpovědného chování na kolejích. Při takzvaných crash-testech navíc vysvětlujeme lidem, jak postupovat při eventuální nehodě, kam mají telefonovat a jak zachovat rozvahu. To je také moc důležité,“ doplnil ředitel Vincenz.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Fotogalerie

Další články této rubriky

České dráhy vrátily do provozu push-pull po nehoděČeské dráhy vrátily do provozu push-pull po nehodě

6.6.2023 - České dráhy vrátily na konci května po opravě ve výrobním závodě do provozu přes devět měsíců odstavenou třívozovou patrovou soupravu push-pull s číslem 002. Ta nyní opět jezdí na kmenové trati Ostrava – Frýd­lant nad… »

ČD zahájily prodej jízdenek na sezonní spoje Pirat a Widmy k Baltskému mořiČD zahájily prodej jízdenek na sezonní spoje Pirat a Widmy k Baltskému moři

4.6.2023 - Do polských prázdninových letovisek Leba, Hel a Kolobrzeg lze cestovat nočními vlaky provozovanými ve spolupráci ČD a polského dopravce PKP Intercity. Prodej jízdenek a rezervací na tyto vlaky byl zahájen právě v těchto dnech. »

Klub dopravní historie oslavil 20. výročíKlub dopravní historie oslavil 20. výročí

28.5.2023 - Už 20 let činnosti si na konci března připomněli stávající i bývalí členové Klubu dopravní historie (KDH) při Domě dětí a mládeže v Praze 5. Slavnostní výroční schůzka se uskutečnila v secesním historickém salonku Českých… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika