Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Poděbradská restaurace Charlotte se opravdu povedla

Poděbradská restaurace Charlotte se opravdu povedla

19.2.2013 – autor: MARTIN NAVRÁTIL

Restaurace a kavárna Café Charlotte, kterou najdete v prvorepublikové funkcionalistické nádražní hale v Poděbradech, by se stejně dobře vyjímala na lázeňské kolonádě. Podnik se nachází v jedné z nejhezčích částí budovy, v rondelu, z něhož je hezký výhled do lázeňského parku, na pramen minerální vody nebo na přednádražní ruch. Nutno říci, že tato nádražní restaurace se vymyká obecnému vnímání těchto podniků. Nese jméno po manželce prvního československého prezidenta a na jídle či pití si tu – jak jsme se přesvědčili na vlastní útroby – jistě pochutnáte. Žádný přemrštěný, nepřehledný výběr, ale pár „tutovek“ hlásících se zejména k české kuchyni. Káva Julius Meinl si prý už za nedlouhou dobu existence podniku vydobyla pověst té nejlepší v Poděbradech.

Poděbradská restaurace Charlotte se opravdu povedla

Poděbradská restaurace Café Charlotte je vyhlášená svými dobrými zeleninovými saláty, ale opravdový hitem je zdejší boršč. Když náhodou není, zákazníci prý protestují. 

Spoléhají na místní dodavatele

„Nedáme se zlákat třeba na pizzu a podobné rychloprodukty. Sázíme na osvědčené recepty a vaření z kvalitních surovin od vyzkoušených místních dodavatelů,“ vysvětluje mi Dagmar Poltavcová, která si prostory loni pronajala a do té doby nevábnou restauraci spolu s dcerou, synem a zetěm proměnila ve svěží podnik s českým pivem Budvar a výtečnou kuchyní. V nabídce nesmí chybět minerální voda Poděbradka (ovšem jen rozlévaná, neboť výrobce malé balení nedodává), pověstné jsou domácí knedlíky a dortíky, na jejichž výrobu si potrpí zeť provozovatelky. „Je na sladké,“ směje se dcera paní Poltavcové.

Přesto podle provozovatelky otázka bytí či nebytí v souvislosti s krizí a také konkurencí v lázeňském městě nemá jednoduchou odpověď. Nájem v nádražní budově vyhrála ve výběrovém řízení a pomohlo jí také to, že uspěla se zpracovaným projektem, který jí přinesl dotaci z operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost v rámci Evropského sociálního fondu. Díky tomu zaměstnává vyjma brigádníků šest lidí z úřadu práce. Někteří se vyučili v místní „knedlíkárně“, ale chodili i na školení do Jalty nebo do Pražského kulinářského institutu, kde vede kurzy i Zdeněk Pohlreich. 

Pejskům dají misku i deku

Café Charlotte pořádá i rodinné a firemní akce, brzy tu budou připravovat první svatbu. Maminky s dětmi ocení dětský koutek i nekuřácké prostory. Kuřákům ale poslouží venku popelník. Mně pro změnu potěšilo, že obsluha se postarala o pejska hostů. Ten dostal nejen misku s vodou, ale i deku, aby jej nezáblo. „To nic není. Máme tu dokonce speciální židli pro psa jednoho štamgasta,“ směje se servírka. Cestu si sem nacházejí jak místní, tak i lázeňští hosté. Ti samozřejmě mají více času dojít si sem na „panáčka“ nebo na jídlo či karty. Personál pak potěší, když místní přicházejí opakovaně. Mládež, jíž jsou školami prošpikované Poděbrady pověstné, sem tolik nemíří, maximálně tak za hezkého počasí dát si drink na zahrádce. Do lázeňské atmosféry 30. let pomůže hosta Café Charlotte vnést i tlumená swingová hudba a styl interiéru. Chcete-li uzřít, že nádražní restaurace dávno není synonymem pro nejhorší gastronomický zážitek, určitě se do Poděbrad vypravte. Přivítají vás tu denně mezi 9. a 22. hodinou. .


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Fotogalerie

Další články této rubriky

Nadační fond Skupiny ČD pomůže železničářům v nouzi Nadační fond Skupiny ČD pomůže železničářům v nouzi

5.8.2020 - České dráhy a jejich největší dceřiná společnost ČD Cargo založily Nadační fond Skupiny ČD – ŽELEZNICE SRDCEM. Cílem je podporovat železničáře, kteří při výkonu svého zaměstnání utrpěli úraz nebo se nikoli vlastní… »

Na noční hlídce s bezpečnostní agenturouNa noční hlídce s bezpečnostní agenturou

20.7.2020 - České dráhy musejí před nenechavci a vandaly chránit nejen svá železniční vozidla, ale i řadu nemovitostí. Například části nádraží. A zvláště skladové prostory se někdy stávají rejdištěm bezdomovců a narkomanů. Na jednu… »

Jaroměř získala nový terminál i nádražíJaroměř získala nový terminál i nádraží

17.7.2020 - Východočeská Jaroměř, která je důležitou železniční křižovatkou v Královéhradeckém kraji, dostane v červenci postupně k dispozici nejen dvě zbrusu nová ostrovní nástupiště, ale i nový terminál autobusové dopravy, který se… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 

Tipy redakce

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika