Železničář / Zpravodajství / PESA testuje nové jednotky pro České dráhy
PESA testuje nové jednotky pro České dráhy
11.1.2023 – autor: Foto: PESA Bydgoszcz
Polský výrobce vozidel PESA Bydgoszcz začal v prosinci testovat nové jednotky pro České dráhy budoucí řady 847. Výrobce je pojmenoval Regio 160. Nová vozidla ověřuje na zkušebním okruhu Železničního institutu ve Żmigródu a konkrétně se jedná o předepsané homologační zkoušky.
Současně se testuje i motor a brzdové systémy. Po jejich ukončení vlak v lednu zamíří na hlavní část testů na okruh Výzkumného Ústavu Železničního (VUZ). S nasazením prvních vozidel do zkušebního provozu s cestujícími se počítá v rámci změny jízdního řádu v prosinci 2023, byť má výroba přibližně půlroční zpoždění. V různých fázích výroby se aktuálně nachází osmnáct jednotek. ČD uzavřely s PESOU rámcovou smlouvu na dodávku až 160 vlaků, závazně zatím objednaly 66 kusů v hodnotě 5,6 miliardy korun. Dvouvozové motorové vozy jsou konstruované na maximální rychlost 160 km/h a pojmou 140 cestujících. Dopravce uvažuje o dalších deseti pro provoz na Plzeňsku. Některá z vozidel vyjedou v novém barevném schématu PID, a to v Praze a ve Středočeském kraji. Jednotka také získala ocenění za design Good Design 2022 od Design Institute.
Další články této rubriky
Nádraží v Klatovech projde kompletní rekonstrukcí
5.2.2025 - Správa železnic počátkem prosince zahájila celkovou rekonstrukci nádražní budovy v Klatovech. Obnovou projde jak odbavovací hala, tak i obě křídla památkově chráněného objektu. Stavba přinese účelnější využití interiéru… »
Začala modernizace železničního uzlu Česká Třebová
1.2.2025 - Na přelomu roku začala modernizace železničního uzlu Česká Třebová. Správa železnic tak zahájila jednu z nejvýznamnějších staveb za 17,132 miliardy korun. Staví se za provozu. Soutěž vyhrály společnosti Eurovia CZ; Strabag Rail;… »
Dopravce splnil podmínky dle normy ISO 50001
31.1.2025 - Na základě Českým drahám udělených certifikací dle normy ISO 50001 se od 25. až 29. listopadu 2024 uskutečnil recertifikační audit zaměřený na plnění požadavků implementace normy v oblasti hospodaření s energií smluvně… »