Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Pardubický kraj získá od ČD parní lokomotivu 310.922

Pardubický kraj získá od ČD parní lokomotivu 310.922

18.10.2023

Pardubický kraj koupí od Českých drah za 763 tisíc korun parní lokomotivu 310.922, která je po nehodě v roce 2011 v neprovozuschopném stavu v České Třebové. Plánuje ji ve spolupráci s Muzeem starých strojů a technologií v Žamberku opravit a znovu nasadit například v rámci pravidelných letních jízd. Využije ji také pro železniční muzeum, které buduje v Dolní Lipce na Orlickoústecku.

Pardubický kraj získá od ČD parní lokomotivu 310.922

„Jsem rád, že jsme se s národním dopravcem domluvili na řešení, které je pro zachování železniční nostalgie tím nejlepším pro všechny strany včetně cestujících a milovníků páry,“ řekl hejtman Martin Netolický. Parní lokomotiva 310.922 vznikla v roce 1930 v továrně v Adamově, která v té době patřila pod závody Škoda. Stroj v roce 1935 odkoupilo ministerstvo národní obrany a zařadilo ho pro potřeby železničního vojska k Železničnímu pluku v Pardubicích. Od konce 70. let byla vystavena jako pomník v depu v České Třebové. V polovině 90. let se dočkala opravy a byla zprovozněna. Pak byla často k vidění při nostalgických jízdách zejména ve východních Čechách a na Vysočině. V červenci 2011 vykolejila. Odstavena byla v České Třebové, kde ji lze vidět při různých prezentačních akcích.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

Časopis Železničář po mnoha desetiletích skončilČasopis Železničář po mnoha desetiletích skončil

30.4.2025 - Dubnové číslo Železničáře, které vyšlo 3. 4., je tak trochu zvláštní. Ne snad svým obsahem, ten je jako obvykle věnován novinkám a dění na Českých drahách a na železnici obecně. Výjimečné je toto vydání tím, že se jedná… »

Uspořádali jsme odborný seminář pro stipendistyUspořádali jsme odborný seminář pro stipendisty

30.4.2025 - Na konci března jsme pro naše stipendisty uspořádali ČD Akademii, abychom je podpořili v jejich odborném rozvoji a přípravě na práci strojvedoucí. Odborného semináře se zúčastnila skupinka stipendistů, kteří studují na našich… »

Libeňský přesmyk odstraní úzké hrdlo na koridoruLibeňský přesmyk odstraní úzké hrdlo na koridoru

28.4.2025 - Správa železnic hledá zhotovitele dokumentace pro povolení stavby Libeňského přesmyku. Přebudování trati mezi Libní a Malešicemi pomůže odstranit kritické místo, které dnes představuje úrovňové křížení vlaků ve východní… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika