Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Pára v hanácké metropoli okouzlila děti i jejich rodiče

Pára v hanácké metropoli okouzlila děti i jejich rodiče

29.5.2015 – autor: MARTIN HARÁK

Třetí květnový víkend otevřela své brány pro širokou veřejnost pobočka muzea Českých drah v Olomouci. Sobotním a nedělním jízdám předcházela páteční muzejní noc, kdy se celé Depo historických vozidel zpřístupnilo fanouškům železnice. Ti si mohli detailně vyfotografovat nasvícené lokomotivy a také se třeba podívat, jak se zatápí parní lokomotiva.

Pára v hanácké metropoli okouzlila děti i jejich rodiče

Vyjela Rosnička i Kremák

Prosluněný víkend přilákal do expozice historických lokomotiv a vozů na tři tisícovky rodičů s dětmi. V hanácké metropoli je deponováno osm lokomotiv parní, elektrické a motorové trakce a také několik osobních vozů. Největšími lákadly se pochopitelně staly provozuschopné parní stroje Rosnička 464.202 a Kremák 534.0432, které po oba víkendové dny vozily vlaky s rodinami a fanoušky železniční dopravy po olomoucké stanici. U víkendových radovánek nemohl chybět ani dieselový stroj T 466.0007 ze sbírek muzea, jenž pomáhal při rychlých přetazích z opačného konce stanice a s historickým vlakem vytvářel jakousi „push-pull“ soupravu.

„Nostalgické vyjížďky po olomoucké stanici byly koncipovány úvraťově a jen díky pochopení SŽDC jsme mohli návštěvníky provézt přes celé hlavní nádraží až do vzdáleného Černovíru na pražském zhlaví. Jedna vyjížďka měřila sedm kilometrů a kvůli stavebním pracím jsme manipulaci na opačných koncích urychlili zapřažením jedné z našich muzejních motorových lokomotiv,“ řekl za organizátory Aleš Krška, který je zaměstnancem ČD Cargo.

Muzejní noc předehrou víkendu

Tahákem letošního Parního víkendu v Olomouci byla takzvaná Muzejní noc. V pátek 15. května se v Olomouci otevřela bezplatně přes noc všechna muzea, kde nemohla chybět ani lokomotivní expozice na opačné straně olomouckého hlavního nádraží. „Stovkám lidí jsme udělali radost nasvícením muzejních vozidel na točně, ale hlavně jsme ukázali, jak se připravuje k zatopení parní lokomotiva. Praktickou ukázku komentoval speciální průvodce Pavel Hanzal, který sám na parních lokomotivách ještě jezdil. Tuto ojedinělou akci jsme si vyzkoušeli v jakési předpremiéře loni a letos jsme už věděli, do čeho jdeme,“ dodal Aleš Krška.

Atrakcí modely lokomotiv

Nejen velké lokomotivy, ale i modelové stroje přitahovaly pozornost. Všechny uchvátila takzvaná Sičova drobná železnice s věrně provedenými parními a dieselovými modely v měřítku 1 : 8. Ve skupině okolo pana Siče je řada mladých nadšenců do železnice, z nichž mnozí koníček vzali tak vážně, že se stali opravdovými strojvedoucími.

V olomouckém Depu historických vozidel, jež je pobočkou ČD Muzea Lužná u Rakovníka, přibyl také do expozice stroj 749.250, takzvaná Berta, jak říkají na Hané Bardotce. Letos projde obnovou a dostane nový lak. Exkluzivitu stroje podtrhuje fakt, že jde o jediného muzejního zástupce u ČD, který vznikl rekonstrukcí z nákladní řady 752.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Fotogalerie

Další články této rubriky

VUZ uspořádal první Česko-slovenskou železniční konferenciVUZ uspořádal první Česko-slovenskou železniční konferenci

8.12.2022 - Bratislava hostila 3. a 4. listopadu první den historicky první Česko-slovenskou železniční konferenci. Sešli se zde odborníci z oboru, zástupci dopravních institucí obou zemí i hlavní subjekty v podnikání v segmentu kolejových… »

Začíná prodej knižních jízdních řádů IDSOKZačíná prodej knižních jízdních řádů IDSOK

6.12.2022 - Prodej knižních jízdních řádů Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (IDSOK) pro rok 2022/2023 začne 7. 12. 2022. K zakoupení je k dispozici celkem pět oblastních jízdních řádů pro Olomoucko, Prostějovsko, Přerovsko,… »

VUZ získal další kvalifikační pověření VUZ získal další kvalifikační pověření

28.11.2022 - VUZ Slovakia, 100% dceřiná společnost Výzkumného Ústavu Železničního (VUZ), získala další klíčové kvalifikační pověření. Jedná se o „Rozhodnutie o poverení právnickej osoby posudzovaním zhody subsystémov železničného… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika