Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Ostravský veletrh Czech Raildays s railjetem v hlavní roli

Ostravský veletrh Czech Raildays s railjetem v hlavní roli

26.6.2014 – autor: MARTIN HARÁK

Jubilejní patnáctý ročník veletrhu drážní techniky Czech Raildays, na němž se pravidelně setkává odborná i laická veřejnost, byl letos především ve znamení nové soupravy ČD railjet. Ta dorazila na ostravské výstaviště vlastní silou na zvláštním nedělním spoji. Návštěvníci si mohli navíc prohlédnout celou řadu dalších exponátů, mezi kterými nechyběla například dvousystémová jednotka RegioPanter nebo modernizovaný rakouský vůz řady Bmz.

Ostravský veletrh Czech Raildays s railjetem v hlavní roli

Do Ostravy přijel v předstihu o dva dny v pořadí již třetí vlak ČD railjet. Ten se stal hlavní ozdobou veletrhu Czech Raildays. Moderní souprava od firmy Siemens ale nesloužila jen jako statický exponát, protože cestující se s ní mohli svézt jak při cestě na severní Moravu, tak při cestě zpět. „Jsem velmi rád, že jsme na ostravském veletrhu mohli široké veřejnosti představit vlaky jak pro regionální, tak dálkovou dopravu. Dálková doprava je momentálně ve znamení ČD railjetu, proto jsme v neděli 15. června tuto soupravu ukázali cestujícím přímo v provozu. A po skončení veletrhu se railjet 19. června vrátil zase do Prahy. Při obou cestách mohli tento spoj využít běžní cestující bez povinných rezervací,“ řekl člen představenstva Českých drah Michal Štěpán.

Modernizované vozy ČD

České dráhy, ČD Cargo, DPOV, Výzkumný Ústav Železniční, ČD - Telematika nebo ČD - Informační Systémy jsou pravidelnými účastníky tohoto veletrhu. Největším lákadlem jsou tradičně samotná vozidla. Mimo zmíněného railjetu si návštěvníci veletrhu mohli prohlédnout dvouvozovou elektrickou jednotku RegioPanter řady 650 od společnosti Škoda Vagonka, která je určena pro jižní Moravu, nebo modernizovaný osobní vůz druhé třídy.

České dráhy zakoupily od rakouského národního dopravce ÖBB celkem 25 použitých vozů řady Bmz, které pocházejí z druhé poloviny sedmdesátých let. Vyrobila je strojírenská firma Simmering-Graz-Pauker AG na podvozcích dodaných firmou Fiat Torino. Většina těchto vozů projde před uvedením do provozu na spojích Českých drah zásadní modernizací. Na ostravském výstavišti si bylo možné prohlédnout jeden oddílový vůz s novým interiérem a polohovatelnými čalouněnými sedačkami, který je nově vybaven klimatizací. Cestující mají navíc k dispozici elektrické přípojky 230 V.

Technická chlouba VUZ

Mezi nesporně zajímavé exponáty patřil měřicí vůz pro elektrotechnické a brzdové zkoušky MV 1 dceřiné spo­lečnosti VUZ Praha. Elektrické vozidlo vzniklo z původní skříně elektrické jednotky řady 560. Skříň byla vyrobena v roce 1970, ale při tehdejší pevnostní zkoušce došlo k deformaci, takže po dohodě s výrobcem byla vozová skříň využita pro stavbu netrakčního měřicího vozu určeného pro provádění elektrotechnických zkoušek. Tomu také odpovídala vysokonapěťová elektrická výzbroj, která sestávala ze stejnosměrné a střídavé části.

„Vůz slouží nepřetržitě od roku 1973 a před dvěma lety byl v tak opotřebovaném stavu, že jsme jej museli nechat opravit v dílnách DPOV v Nymburce. Během opravy prošel vůz i modernizací, takže je dnes například možné stejnosměrnou část silové výzbroje napájet oběma sběrači proudu, zatímco dříve měla každá napájecí soustava svůj vlastní pantograf. Současně došlo ke změnám v uspořádání interiéru a rozšíření pneumatické výzbroje,“ řekl na tiskové konferenci generální ředitel VUZ Antonín Blažek.

Krokodýl i měřicí drezína

Mezi další zajímavé exponáty, které přitahovaly pozornost malých i velkých návštěvníků, patřil nesporně motorový vůz ETCS 99 54 9165 001-7 společnosti AŽD Praha, který vznikl komplexní modernizací původního motorového vozu 851.026, přezdívaného Krokodýl. Modře zbarvený vůz, který může dosáhnout maximální rychlosti až 110 km/h, je určen k přezkušování traťové části zabezpečovače ETCS a ověřování vlastních výrobků společnosti AŽD Praha určených pro kolejová vozidla. Slavnostním křtem prošla v první den veletrhu i malá měřicí drezína MMD.1 vyrobená společností CZ LOKO pro Správu železniční dopravní cesty. Speciální drážní vozidlo je určeno pro měření geometrických parametrů koleje na dopravních staničních kolejích. Dvounápravové vozidlo disponuje hydrostatickým přenosem výkonu a může dosáhnout maximální rychlosti 75 km/h.

Letos se na ostravském výstavišti prezentovalo okolo 170 firem zabývajících se nejen vlastní výrobou vozidel, ale i různými komponenty, informačními technologiemi či antivandalskými nátěry. Nechyběly ani exponáty z oblasti městské dopravy včetně několika elektrobusů. Mimo samotnou výstavu se letos konala v rámci doprovodného programu například dvoudenní konference pro odbornou veřejnost, a to na téma Budování vysokorychlostního železničního systému v České republice.


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 5

Fotogalerie

Další články této rubriky

Railjet oslavil 10 let na trase z Prahy do Vídně Railjet oslavil 10 let na trase z Prahy do Vídně

15.7.2024 - Až osmkrát denně ve dvouhodinovém intervalu jezdí červené railjety ÖBB a modré railjety Českých drah z Prahy do Vídně. Jeden z těchto vlaků je denně prodloužen až do Drážďan a Berlína. Od zavedení v roce 2014 na trati Praha –… »

Pendolino otevírá dveře rychlosti 200 km/h na tuzemské sítiPendolino otevírá dveře rychlosti 200 km/h na tuzemské síti

11.7.2024 - Správa železnic začala v polovině června se zkouškami, jež by měly vést k pilotnímu schválení rychlosti 200 km/h na prvních úsecích české železniční sítě, pokud tedy pomineme zkušební okruh ve Velimi. »

Pantografy čeká poslední měsícPantografy čeká poslední měsíc

9.7.2024 - Velké rozloučení s elektrickými jednotkami řady 460 se sice uskutečnilo už letos v dubnu, poslední provozní nasazení své kariéry však zažívají teprve nyní v souvislosti s rekonstrukcí trati mezi Opavou a Krnovem. »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika