Železničář / Zpravodajství / O nové podobě WC ve vlacích rozhodnou i naši cestující
O nové podobě WC ve vlacích rozhodnou i naši cestující
14.10.2015 – autor: PETR SLONEK s využitím tiskové zprávy ČD
Pro zkvalitnění kultury cestování se národní dopravce snaží vylepšit i zdánlivou banalitu – vzhled toalet ve vlacích. Do jejich podoby proto České dráhy přirozeně hodlají nyní zapojit také své zákazníky. Na webu www.cd.cz/anketa zájemci najdou anketu, v níž ČD vyzývají cestující k hlasování o vzhledu toalet v modernizovaných vozech.
Nové barevné řešení toalet v provedení imitace koupelny nebo se zátiším stromů zpříjemní kvalitu cestování. Návrhy vznikly ve spolupráci s Evropským institutem pro udržitelný rozvoj. Navíc se na nich podílejí zdravotně postižení. Lidé mohou ohodnotit na webu dopravce čtyři barevné varianty.
Vozy s motivem lesa a koupelny
„Cestující mířící za hranice republiky se občas mohou setkat s netradiční úpravou toalet ve vlacích. Většina vnímá takové prostředí pozitivně, rozhodli jsme se proto jít podobnou cestou. V pilotním projektu jsme upravili dva vozy, vůz 1. třídy Apee a 2. třídy Bee. V každém voze jsou upraveny obě toalety, v provedení koupelny a s motivem lesa vždy v různých barevných variantách,“ vysvětlil Michal Štěpán, člen představenstva ČD odpovědný za osobní dopravu.
Oba se v běžném provozu objevily ve čtvrtek 1. října, a to na spojích mezi Prahou a Žilinou, konkrétně šlo o vlaky EC 120/121 Hradčany a EC 122/123 Radhošť. Oblíbený motiv bude preferován také u dalších vypravovaných vozů, ale rozhodně se nebude jednat o unifikaci designu WC buněk.
Do projektu se zapojili i zdravotně postižení
České dráhy oslovily při přípravě projektu Národní radu osob se zdravotním postižením (NRZP ČR). „Národní rada přijala výzvu od vedení Českých drah, aby navrhla oživení designu hygienických zařízení ve vlacích a také tento návrh rovnou pilotně vytvořila ve dvou vagonech. Jde zdánlivě o maličkost, ale kulturu cestování spoludotvářejí právě tyto drobné detaily. Kromě roviny estetické má tento projekt i rozměr pracovně integrační, protože se na grafickém návrhu i na vlastní realizaci mohou podílet lidé se zdravotním postižením, a zapojit se tak do aktivního pracovního procesu,“ uvedl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.
Připomněl, že České dráhy v uplynulých letech výrazně pomohly lidem se sníženou schopností pohybu i při vzniku Euroklíče, tedy dalšího projektu týkajícího se zlepšení hygieny cestování. „Národní dopravce dělá maximum pro pohodlné, bezpečné a čisté cestování lidí se zdravotním postižením a zároveň se snaží, aby se tito lidé spolupodíleli na vytváření příjemného prostředí na železnici jak pro sebe, tak pro všechny cestující,“ dodal Václav Krása.
Další články této rubriky
Nádraží v Klatovech projde kompletní rekonstrukcí
5.2.2025 - Správa železnic počátkem prosince zahájila celkovou rekonstrukci nádražní budovy v Klatovech. Obnovou projde jak odbavovací hala, tak i obě křídla památkově chráněného objektu. Stavba přinese účelnější využití interiéru… »
Začala modernizace železničního uzlu Česká Třebová
1.2.2025 - Na přelomu roku začala modernizace železničního uzlu Česká Třebová. Správa železnic tak zahájila jednu z nejvýznamnějších staveb za 17,132 miliardy korun. Staví se za provozu. Soutěž vyhrály společnosti Eurovia CZ; Strabag Rail;… »
Dopravce splnil podmínky dle normy ISO 50001
31.1.2025 - Na základě Českým drahám udělených certifikací dle normy ISO 50001 se od 25. až 29. listopadu 2024 uskutečnil recertifikační audit zaměřený na plnění požadavků implementace normy v oblasti hospodaření s energií smluvně… »