Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Nový vlak na kolejích dostal jméno InterPanter

Nový vlak na kolejích dostal jméno InterPanter

30.4.2015 – autor: PETR SLONEK, KATEŘINA ŠUBOVÁ

Panteří rodinu moderních nízkopodlažních vlaků co nevidět rozšíří InterPanter, jednotka určená pro meziregionální a dálkovou dopravu Českých drah. O pojmenování nového vlaku byl až nečekaně velký zájem: do soutěže přišlo 5 097 originálních návrhů od celkem 2 333 hlasujících. Zároveň s novým jménem odhalil výrobce Škoda Vagonka, člen skupiny Škoda Transportation, i čelový vůz jednotky. Poprvé se cestující svezou novým vlakem na podzim letošního roku.

Nový vlak na kolejích dostal jméno InterPanter

„Vybrat nejlepší jméno z pěti tisícovek návrhů nebyl vůbec jednoduchý úkol, každý návrh jsme jednotlivě posoudili, do nejužšího výběru, finálního seznamu TOP 10, postoupily ty nejoriginálnější. Vítězný InterPanter pak nejvíce vystihuje účel nových jednotek, a tím je zajištění vnitrostátní dálkové dopravy Českých drah,“ vysvětlil člen představenstva Českých drah odpovědný za osobní dopravu Michal Štěpán.

A kdy nový vlak začne vozit pasažéry? „Rádi bychom první jednotku nasadili do zkušebního provozu už na podzim letošního roku. Prvními pasažéry by pak mohli být cestující jedoucí mezi Brnem a Břeclaví, resp. při cestách z Břesclavi do Přerova či Olomouce,“ doplnil.

Počítá se s místy pro automaty na prodej občerstvení

Maximální rychlost nového vlaku bude 160 kilometrů za hodinu, což odpovídá maximální rychlosti na tuzemské železniční síti. „Do této dálkové jednotky se počítá také s místy pro automaty na prodej občerstvení. V řešení je i forma webportálu, který se osvědčil u souprav Pendolino či railjet, samozřejmě v modifikované podobě pro meziměstskou dopravu,“ upřesnil Michal Štěpán.

Novou elektrickou soupravu představil výrobce ve středu 29. dubna v Ostravě. „Potvrdili jsme tím, že se nám úspěšně daří rozšiřovat portfolio našich výrobků. Díky vysokým investicím do vývoje a výzkumu jsme schopni každoročně na trh přicházet s novými výrobky, které jsou úspěšné nejen na domácím, ale především na zahraničním trhu. Vedle jednotek InterPanter v současnosti například vyrábíme nejnovější typ tramvaje ForCity Plus pro slovenskou Bratislavu nebo pro Německo nové lokomotivy a moderní dvoupodlažní soupravy,“ říká Tomáš Ignačák, generální ředitel Škody Transportation.

Dopravce pořídí pětivozové a třívozové jednotky

České dráhy objednaly v loňském roce deset pětivozových a čtyři třívozové elektrické jednotky s kapacitou 350 a 200 sedících cestujících u společnosti Škoda Vagonka, která je členem skupiny Škoda Transportation. Národnímu dopravci budou postupně dodávány od druhé poloviny letošního roku.

Soupravy nabídnou cestujícím komfortní klimatizovaný interiér pro dálkovou přepravu, bezbariérové toalety nebo wi-fi. Samozřejmostí budou polstrované a polohovatelné sedačky, sklopné stolky, elektrické zásuvky, oddělené oddíly pro cestující s dětmi do 10 let nebo prostory pro uložení jízdních kol, kočárků a dalších objemných zavazadel nebo audiovizuální systém.

Návrhy na pojmenování nového vlaku vzešly ze soutěže, kterou organizovaly České dráhy spolu se Škodou Transportation. Autor vítězného návrhu získá od Českých drah In Kartu s aplikací IN 100 na jeden rok v ceně 19 990 Kč.


Průměrné hodnocení (4 hlasů): 3

Fotogalerie

Další články této rubriky

Nadace si spolupráci s ČD pochvalujeNadace si spolupráci s ČD pochvaluje

21.8.2020 - Nadace Okřídlené kolo (NOK) letos slaví 16. narozeniny. A za tu dobu se díky instituci, která pomáhá při záchraně železničních památek, podařilo zdárně dokončit několik velkých projektů. Jmenujme například rekonstrukci… »

Knihovna Českých drah pokračuje s digitalizacíKnihovna Českých drah pokračuje s digitalizací

18.8.2020 - Někdejší Ústřední technická knihovna dopravy, dnes Knihovna ČD, je svým způsobem unikátní a v republice nemá obdoby. Věnuje se odborníkům i veřejnosti. Část z více než sto dvaceti tisíc knih, časopisů, jízdních řádů, map… »

Nadační fond Skupiny ČD pomůže železničářům v nouzi Nadační fond Skupiny ČD pomůže železničářům v nouzi

5.8.2020 - České dráhy a jejich největší dceřiná společnost ČD Cargo založily Nadační fond Skupiny ČD – ŽELEZNICE SRDCEM. Cílem je podporovat železničáře, kteří při výkonu svého zaměstnání utrpěli úraz nebo se nikoli vlastní… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika