Železničář / Zpravodajství / Nové štítky zlepší identifikaci všech železničních přejezdů
Nové štítky zlepší identifikaci všech železničních přejezdů
8.1.2025
Správa železnic začala instalovat na přejezdy nové reflexní štítky, které zvýší bezpečnost provozu. V nejbližší době jimi osadí všechna úrovňová křížení na své síti. Polepy obsahují číslo konkrétního přejezdu a zvýrazněný kontakt na tísňovou linku 112. V krizové situaci to pomůže především řidičům s identifikací místa události a řešení jejích následků.
Současné instalaci předcházel pilotní provoz na více než dvou desítkách přejezdů, po jeho vyhodnocení se upravila podoba štítků. Identifikační polepy s číslem přejezdu se umisťují na zadní stranu skříněk signalizačních světel nebo výstražných křížů. Na základě vyhodnocení pilotního projektu se upravila barevnost, rozměr a velikost číslic na štítcích. Nově se použilo černé písmo na bílý reflexní podklad. SŽ objednala 27 800 štítků a začala s jejich instalací na všech 7 500 přejezdů, které spravuje. Cena za výrobu činila necelý milion korun. Značení slouží mimo jiné k rychlé identifikaci místa například v případech, kdy na přejezdu uvízne auto a řidič potřebuje nahlásit celou událost na tísňovou linku. Právě proto číselné označení přejezdu doplňuje polep s piktogramem telefonu a číslem linky 112 (SOS 112). Tyto informace jsou uvedeny v češtině a angličtině.
Další články této rubriky
V Aši slouží cestujícím nová nádražní budova
18.1.2025 - Lidé v Aši mohou využívat moderní nádražní budovu, která je součástí tamního dopravního terminálu. Výstavba nového objektu začala před dvěma lety, cestujícím nabízí potřebné zázemí i bezbariérový přístup. Na práce… »
Skauti přivezli railjetem z Vídně Betlémské světlo
17.1.2025 - Členové Junáku opět přivezli do České republiky Betlémské světlo. Česká delegace ho převzala v sobotu 14. prosince na slavnostním ceremoniálu ve Vídni a následně se s ním vypravila railjetem Českých drah do Brna. O den později… »
České dráhy plnily přání dětem z dětských domovů
16.1.2025 - Generální ředitel Českých drah Michal Krapinec vyrazil vlakem s dětmi ze dvou dětských domovů na Ostravsku. Třicetičlenná skupina dětí ve věku od 7 do 14 let vyjela 10. prosince zažít vánoční atmosféru hlavního města. Během… »