Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Na kolejích při nehodách zemřelo méně lidí

Na kolejích při nehodách zemřelo méně lidí

5.3.2019 – autor: JOSEF HOLEK Foto: DRÁŽNÍ INSPEKCE

Na kolejích v minulém roce zemřelo o osm procent méně lidí než v roce 2017. Informovala o tom Drážní inspekce s tím, že při loňských mimořádných událostech zahynulo 227 osob. Naopak vzrostl počet zraněných i případů. Prevenci zajišťuje nejen úřad, ale i České dráhy.

Na kolejích při nehodách zemřelo méně lidí

Největší podíl na počtu usmrcených osob ve statistice každoročně zaujímají střety vlaku s člověkem. „Snížení počtu usmrcených v roce 2018 je dáno především nižším počtem střetů vlaku s osobou i usmrcených při těchto mimořádných událostech. Zatímco v roce 2017 zemřelo při střetu vlaku s osobou 203 osob, tak v roce 2018 se počet snížil o 13 % na 175. Stejně tak poklesl i celkový počet těchto mimořádných událostí,“ uvedl mluvčí inspekce Martin Drápal. Nejtragičtějším měsícem v letech 2017 i 2018 byl říjen, kdy se udál nejvyšší počet střetů a současně zemřelo nejvíce osob.

ČD nezapomínají na prevenci

V případě počtu střetnutí vlaků na přejezdech vycházejí oba roky nastejno – 171 případů. Téměř totožný byl i počet usmrcených při těchto „mimořádkách“, přičemž loni zemřelo na přejezdech 33 osob, což je o jednu méně než v roce předcházejícím. „Nejvyšší počet střetnutí evidujeme v srpnu 2018, kdy se stalo 22 střetnutí. O život přišel jeden člověk, dalších devět bylo zraněno,“ upřesnil Drápal. Smutnou statistiku doplňuje červenec a prosinec, kdy na přejezdech zahynulo pět osob. V roce 2018, stejně jako v roce 2017, se umíralo při každém pátém střetnutí.

Drážní inspekce už v minulosti připravila řadu preventivních kampaní, aby varovala dospělé i děti před riziky, která jim hrozí na železnici. Společensky odpovědné jsou i České dráhy, které od roku 2007 pořádají projekt Preventivní vlak bezpečné železnice. Ten je určený žákům základních škol a studentům středních škol a učilišť. Za ta léta vlakem prošlo více než 20 tisíc mladých lidí. „Každoroční statistiky nehod jsou pro ČD silným impulzem pokračovat právě v aktivitách v oblasti prevence. Z praxe víme, že většina nehod vzniká zcela zbytečně, ve většině případů nekázní, riskováním a často fatálním podceněním situace na straně řidičů a chodců. A také že k nejohroženějším patří věková skupina mladých mezi 14 a 19 lety,“ zdůraznil Michal Štěpán, náměstek generálního ředitele ČD pro obchod. Aktivně a především soustavně se národní dopravce snaží apelovat na děti a mládež a využívá přitom i sekundárního efektu – může jejich prostřednictvím ovlivňovat i dospělé v jejich okolí. „Ukazujeme přímo v prostředí železnice, že je nutné dodržovat základní pravidla bezpečného chování,“ doplnil Štěpán. Národní dopravce na projektu spolupracuje se SŽDC a dceřinou společností ČD Cargo.


Průměrné hodnocení (4 hlasů): 4

Další články této rubriky

České dráhy vrátily do provozu push-pull po nehoděČeské dráhy vrátily do provozu push-pull po nehodě

6.6.2023 - České dráhy vrátily na konci května po opravě ve výrobním závodě do provozu přes devět měsíců odstavenou třívozovou patrovou soupravu push-pull s číslem 002. Ta nyní opět jezdí na kmenové trati Ostrava – Frýd­lant nad… »

ČD zahájily prodej jízdenek na sezonní spoje Pirat a Widmy k Baltskému mořiČD zahájily prodej jízdenek na sezonní spoje Pirat a Widmy k Baltskému moři

4.6.2023 - Do polských prázdninových letovisek Leba, Hel a Kolobrzeg lze cestovat nočními vlaky provozovanými ve spolupráci ČD a polského dopravce PKP Intercity. Prodej jízdenek a rezervací na tyto vlaky byl zahájen právě v těchto dnech. »

Klub dopravní historie oslavil 20. výročíKlub dopravní historie oslavil 20. výročí

28.5.2023 - Už 20 let činnosti si na konci března připomněli stávající i bývalí členové Klubu dopravní historie (KDH) při Domě dětí a mládeže v Praze 5. Slavnostní výroční schůzka se uskutečnila v secesním historickém salonku Českých… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika