Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Na kolejích při nehodách zemřelo méně lidí

Na kolejích při nehodách zemřelo méně lidí

5.3.2019 – autor: JOSEF HOLEK Foto: DRÁŽNÍ INSPEKCE

Na kolejích v minulém roce zemřelo o osm procent méně lidí než v roce 2017. Informovala o tom Drážní inspekce s tím, že při loňských mimořádných událostech zahynulo 227 osob. Naopak vzrostl počet zraněných i případů. Prevenci zajišťuje nejen úřad, ale i České dráhy.

Na kolejích při nehodách zemřelo méně lidí

Největší podíl na počtu usmrcených osob ve statistice každoročně zaujímají střety vlaku s člověkem. „Snížení počtu usmrcených v roce 2018 je dáno především nižším počtem střetů vlaku s osobou i usmrcených při těchto mimořádných událostech. Zatímco v roce 2017 zemřelo při střetu vlaku s osobou 203 osob, tak v roce 2018 se počet snížil o 13 % na 175. Stejně tak poklesl i celkový počet těchto mimořádných událostí,“ uvedl mluvčí inspekce Martin Drápal. Nejtragičtějším měsícem v letech 2017 i 2018 byl říjen, kdy se udál nejvyšší počet střetů a současně zemřelo nejvíce osob.

ČD nezapomínají na prevenci

V případě počtu střetnutí vlaků na přejezdech vycházejí oba roky nastejno – 171 případů. Téměř totožný byl i počet usmrcených při těchto „mimořádkách“, přičemž loni zemřelo na přejezdech 33 osob, což je o jednu méně než v roce předcházejícím. „Nejvyšší počet střetnutí evidujeme v srpnu 2018, kdy se stalo 22 střetnutí. O život přišel jeden člověk, dalších devět bylo zraněno,“ upřesnil Drápal. Smutnou statistiku doplňuje červenec a prosinec, kdy na přejezdech zahynulo pět osob. V roce 2018, stejně jako v roce 2017, se umíralo při každém pátém střetnutí.

Drážní inspekce už v minulosti připravila řadu preventivních kampaní, aby varovala dospělé i děti před riziky, která jim hrozí na železnici. Společensky odpovědné jsou i České dráhy, které od roku 2007 pořádají projekt Preventivní vlak bezpečné železnice. Ten je určený žákům základních škol a studentům středních škol a učilišť. Za ta léta vlakem prošlo více než 20 tisíc mladých lidí. „Každoroční statistiky nehod jsou pro ČD silným impulzem pokračovat právě v aktivitách v oblasti prevence. Z praxe víme, že většina nehod vzniká zcela zbytečně, ve většině případů nekázní, riskováním a často fatálním podceněním situace na straně řidičů a chodců. A také že k nejohroženějším patří věková skupina mladých mezi 14 a 19 lety,“ zdůraznil Michal Štěpán, náměstek generálního ředitele ČD pro obchod. Aktivně a především soustavně se národní dopravce snaží apelovat na děti a mládež a využívá přitom i sekundárního efektu – může jejich prostřednictvím ovlivňovat i dospělé v jejich okolí. „Ukazujeme přímo v prostředí železnice, že je nutné dodržovat základní pravidla bezpečného chování,“ doplnil Štěpán. Národní dopravce na projektu spolupracuje se SŽDC a dceřinou společností ČD Cargo.


Průměrné hodnocení (4 hlasů): 4

Další články této rubriky

Časopis Železničář po mnoha desetiletích skončilČasopis Železničář po mnoha desetiletích skončil

30.4.2025 - Dubnové číslo Železničáře, které vyšlo 3. 4., je tak trochu zvláštní. Ne snad svým obsahem, ten je jako obvykle věnován novinkám a dění na Českých drahách a na železnici obecně. Výjimečné je toto vydání tím, že se jedná… »

Uspořádali jsme odborný seminář pro stipendistyUspořádali jsme odborný seminář pro stipendisty

30.4.2025 - Na konci března jsme pro naše stipendisty uspořádali ČD Akademii, abychom je podpořili v jejich odborném rozvoji a přípravě na práci strojvedoucí. Odborného semináře se zúčastnila skupinka stipendistů, kteří studují na našich… »

Libeňský přesmyk odstraní úzké hrdlo na koridoruLibeňský přesmyk odstraní úzké hrdlo na koridoru

28.4.2025 - Správa železnic hledá zhotovitele dokumentace pro povolení stavby Libeňského přesmyku. Přebudování trati mezi Libní a Malešicemi pomůže odstranit kritické místo, které dnes představuje úrovňové křížení vlaků ve východní… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika